Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 16
- Anonymusok
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Anonymusok
Furcsa divat van terjedőben. Egyre több fiatalt lehet látni, akik időjárástól, napszaktól, helyszíntől és tulajdonképpen mindentől függetlenül – amolyan modern kori Anonymusként – kapucnit viselnek. Verőfényes napsütésben az utcán, tömegközlekedési járműveken, netán a téren, jó időben, beszélgetve, sőt néha még autóvezetés közben is lépten-nyomon kapucnis fiatalokba botolhat az ember.
A kapucnis kabát, pulóver persze nem ismeretlen, hiszen praktikussága miatt – vagyis hogy mindig kéznél van a fejfedő – korábban is sokan viselték. Gyermekek, szabadban dolgozó munkások, erdőjárók s mindazok hordták, akiknél reális veszély volt, hogy egy hirtelen égszakadás esetén nem tudnak fedél alá menekülni. S persze időnként az örökké hátrakacsintó divat is visszahozta, amikor hol szépen kihajtott, nagy gallérként omlott a hölgyek vállára, hol természetes tartozékává vált az aktuálisan „trendi” sportos öltözéknek. De nem, most nem erről van szó.
Gyanítom, hogy a tengerentúlról hajókázott át hozzánk ez a furcsa hóbort csakúgy, mint a ruhadarabok. Igaz, míg az ötlet a jóléti társadalmat szimbolizáló Amerikából, a ruhadarabok vélhetően a tömegtermelésre áttért Kínából érkeztek.
De vajon mi értelme van ennek? Vezetés közben kifejezetten veszélyes, hiszen beszűkíti a látóteret, rontja a hallást. Villamoson, buszon meg komikus, hiszen aligha kell a járműveken erős széltől, dermesztő hidegtől vagy jelentősebb csapadéktól tartani. Utcán, szabadban indokolt lehet, a maga helyén és idejében. De állandóan?
Azt gyanítom, máshol kell keresni az okokat. A kapucni személytelenné tesz. Segít elzárkózni, elbújni az arctalan tömegben, beleolvadni a szürke átlagba. Hol van már az az idő, amikor a „Tornárok, feszengj” és a „Ki a mellet, be a hasat!” felszólításra erőt sugárzó tekintettel néztek előre az ifjak. Amikor nem kigyúrtnak, hanem edzettnek volt sikk lenni, s az edzettséget megszerezni nem izzadságszagú termek edzőgépein volt szokás, hanem hegyek között, lábbal rótt kilométerek által vagy grundokon szétrúgott labdák tucatja révén. Amikor a fiatalok természetes törekvése volt a kitűnni akarás, de a számításba vehető lehetőségek között ember- és társadalomellenes lehetőségek nem szerepeltek. Igaz, nem is volt a lehetséges munkavállalók tizenöt-húsz százaléka leszázalékolt, egy orvost járó, gyógyszert szedő, betegeskedő országban.
Pedig nem jó ez így. Nem jó, ha nem az egyéniség felmutatása, hanem a szürke tömegbe olvadás a cél, ha egyforma emberek egyforma öltözetben egyformán csak „kibekkelni” próbálják az életet értelmes, hasznos, szép célok nélkül. Nem jó, ha egyre többeknek nem cél, nem öröm levegővel, széllel, vízzel, napfénnyel találkozni.
S legfőképpen nem jó, ha viseletünk is arra kényszerít, hogy folyamatosan csak lefelé, magunk elé, legfeljebb előre nézzünk. Hiszen pont a lényeg hiányzik. A lehetőség, hogy felfelé tekintsünk, messzebb lássunk, s hogy érjen bennünket az igazi fény. Amely – divat ide, divat oda, emberi szándék ide, emberi szándék oda – továbbra is egészen biztosan felülről érkezik.
Gyarmati Gábor
::Nyomtatható változat::
|