Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 16
- Még egyszer a válságról
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Még egyszer a válságról
Lerágott csont már a pénzügyi, gazdasági, globális válság. Csupán az a baj vele, hogy saját bőrünkön érezzük, hogy társadalmunk egészét gyökereiben érinti, és lassan úgy tapad mindennapi életünkre, mint fényhez az árnyék. Sajnos azt is látnunk kell, hogy mind Magyarországon, mind Romániában a nagy, „megváltó” szavak és tettek ellenére csak nagyon sekélyes, kapkodó, silány megoldások kínálkoznak, ha egyáltalán megoldásoknak nevezhetőek.
Az elmúlt hetekben, annak ellenére, hogy a válság és kezelése elcsépelt témaként hat, nagy érdeklődéssel kísértem a Duna Televízió Heti hírmondó című műsorának adásaiban Csáky Zoltán szerkesztő-riporter beszélgetéseit a magyar közélet több kiemelkedő személyiségével a válság okairól, megoldási lehetőségeiről, a kiútkeresésről.
A meghívottak között volt Finta József Kossuth-díjas építész, Pataki Ágnes filmproducer, üzletasszony, Hankiss Elemér szociológusprofesszor, Vizi E. Szilveszter orvos, akadémikus, Glatz Ferenc történész, akadémikus, valamint politikusok, közgazdászok, társadalomkutatók, művészek. Jó volt hallani azt a közös felismerésüket – amellyel, azt hiszem, sokan egyetértünk –, hogy nem a gazdaság vitte Magyarországot vagy a térséget válságba, hanem a felelőtlen, erkölcstelen politizálás.
A beszélgetőpartnerek érveléséből leginkább az derült ki, hogy a gazdasági, pénzügyi válság elsősorban egy mélyülő morális, erkölcsi válságnak, egy mindent átfogó társadalmi válságnak a következménye. A gátlástalanság, az önzés, az eltorzult mentalitás és magatartáskultúra, a szigorúan anyagelvű megközelítése a dolgoknak és viszonyoknak, az élet lelki dimenzióinak elvesztése, a szemléleti, érzelmi deficitek vezettek ehhez a hatalmas rövidzárlathoz, amelyet válságnak nevezünk.
Egybehangzó felismerés, bárhonnan közelítették is meg a kérdést az ok és okozat összefüggésében, hogy az ok gyökere a lelki válság. Az a nagy belső válság, amely az emberek lelkében mint elidegenedés, magány, szorongás, céltalanság, a harmónia hiánya, szeretetlenség, belső krízistudat nyilvánult meg, amelyet mi, keresztények szépen és egyszerűen, de nem túl szalonképesen „bűn”-nek mondunk.
Jó feltenni mindenkinek a kérdést: a politikai és a beígért „jóléti” rendszerváltás után hol is tartunk a „lelki rendszerváltás” területén? Aktuális és jogos a kérdés, mert a szellem, a lélek belső, átalakító változásai sokkal lassabban és fájdalmasabban mennek végbe, mint a gazdaság, a jogrendszer vagy az intézményrendszer átalakulásai.
A beszélgetések során rengeteg jó ötlet is elhangzott, nagyszerű módszerjavaslatok, eszközök, amelyek helyesen alkalmazott politikával kivezethetnének ebből a megállíthatatlannak tetsző süllyedésből. Többek között szóba jött az új közoktatási koncepció, amelyben sokkal nagyobb hangsúlyt kapna az ismeretátadás mellett a nevelés is, az erkölcsi személyiségfejlesztés; szóba jött egy új társadalmi kerekasztal igénye, egy új, mindent átfogó reformprogram megírása és megvalósítása. Terítékre került a család, a kisközösség, a pedagógustársadalom, a versenyszellem, a lelki-fizikai egészség kérdéseinek hatalmas tárháza.
Annak ellenére, hogy a krízisdiagnosztika és krízisterápia óriási arzenálját vonultatták fel a beszélgetések során, mégis az volt az érzésem, hogy valami nagyon fontos dolog kimaradt az egészből. Az elemzések, kiértékelések és megoldási javaslatok egyetlen, számomra igen lényeges kérdést nem érintettek, éppen azt, ami a gyökérkérdés: az Istent.
Jó ideje figyelem, hogy a magyarországi közbeszédből általában hiányzik az Istenhez való viszony, egyáltalán a spirituális dimenzió kérdése. Nem tudom, hogy intellektuális óvatosságból, ellenérzésből, tudatlanságból, a progresszív megfelelni akarás kényszeréből-e, de az egész diskurzussorozatban szóba sem jön a hit, a vallás, az Isten-kérdés, csupán az erről való wittgensteini hallgatás, elhallgatás cinkos csendje.
Lelkész, teológus még véletlenül sem vett részt ezeken a beszélgetéseken. Csodálkoztam is egy kicsit azon, hogy egy bizonyos értelmiség úgy beszél a lelki válságról, az élet, a lét lelki dimenziójáról, a közös célokról és közös kiúttervezésről, a megoldás eszközeiről, hogy közben teljesen megfeledkezik nemcsak a társadalom egyik olyan releváns szereplőjéről, mint az egyház, de a transzcendencia egész kérdéséről is. Lényegében tüneti kezeléssel szeretné gyógyítani a krónikussá vált gyökérbetegséget.
Az nem kétséges, hogy amilyen mértékben kitágult az anyagi világ, és főszerepet vindikált magának a pozitivista és utilitarista életszemlélet, annál inkább háttérbe szorult a transzcendencia tartománya. Mégis Spenglerrel értek egyet, aki szerint a látható történelem nem más, mint „formát öltött lelkiség”. S ha Nietzsche kimondta is, hogy Isten meghalt, arra talán ő sem tudott válaszolni, hogy mi lesz az emberrel Isten nélkül.
Hogy mi is lesz az emberrel ott, ahol halottnak véli Istent, ott maga a történelem adja meg a méltó választ. Talán minket is mint befelé forduló, bátortalan, zavart hallgatásba burkolózó, szalonképességünkre, „megfelelőségünkre” kényesen vigyázó egyházat a válság talán ráébreszt feladatunkra, a szólás bátor felelősségére.
Meg vagyok győződve róla, hogy a megoldáshoz igenis szükségessé válik egy alapvető szemléleti paradigmaváltás, az Istenről szóló közbeszéd vállalása, komolyan vétele. Mert mint Hamvas Béla írja: „A nagy hagyomány nem veszett el a történelem során, a válságos periódusokban felszínre jut, kitör a mélybe szorítottságából. A jelenkori embernek vissza kell találnia ősi alapjaihoz, önnön mélységébe… Istenéhez.”
Adorjáni Dezső Zoltán püspök Erdélyi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|