Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- Ez az éjszaka más volt, mint a többi…
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Ez az éjszaka más volt, mint a többi…
Idén is felbolydult méhkashoz hasonlított az ország Abasártól Zsámbékig ezen a bizonyos nyáréjszakán, június 20-a éjjelén, a nyári napfordulóra (június 21.) virradóra. Az európai nagyvárosok hagyományait követve 2003 óta Magyarországon is az év leghosszabb napjához, Szent Ivánhoz legközelebb eső szombat éjjel rendezik meg a múzeumok éjszakáját. Idén kétszáz múzeum közel kétezer programmal és kiállítással várta a közönséget. Az Evangélikus Országos Múzeum másodszor kapcsolódott be a hivatalos rendezvények sorába.
Egyetlen ponton kellett csak reményeikben csalatkozniuk a szervezőknek: az időjárás – amelyre a legnagyobb jó szándékkal sincsen befolyása senkinek – nem volt kegyes. Legalábbis a tudósító által bejárt Budapesten, ahol szokatlan hideg és vigasztalanul szakadó eső követte az előző napi harmincfokos hőséget…
De ez akkor is csak pillanatokra ronthatta el az alaphangulatot. Hiller István oktatási és kulturális miniszternek az idei rendezvényt beharangozó, üdvözlő szavai érvényesek maradnak: kinek-kinek egy különleges, varázslatos nyári éj jut az eszébe a múzeumok éjszakájáról, amikor a családdal, baráti társasággal múzeumi kalandtúrára indul.
A hétfői híradások szerint a tavalyi – és idénre is várt – közel négyszázezer embernél némileg kevesebben vágtak neki az éjszakának, hogy betérjenek egy vagy több múzeumba. Az időjárás a szabadtéri rendezvényeket ugyan zárt térbe kényszerítette, de aki szeretett volna kultúrát szívni magába, azt holmi átrendeződés nyilvánvalóan nem tántorította el céljától.
A múzeumok éjszakája egyébként francia találmány, 1999-ben indult hódító útjára, és 2005-ben vált európai megmozdulássá. Az évek óta sikerrel zajló eseménynek a többi európai országban is – mint hazánkban – az a célja, hogy minél több látogatót vonzzon a múzeumokba és galériákba.
A 2003-as első rendezvény óta mind a részt vevő múzeumok, mind pedig a látogatók száma a nyolcszorosára emelkedett, s a vidám, mozgalmas, nyüzsgő, színes, hangos, értékes és csak erre az éjszakára szóló kulturális élményt nyújtó – és egyúttal bulihangulatot kínáló – program pár éven belül százezreket megmozgató országos fesztivállá fejlődött.
Sztehlo-évet ünnepelve
Az Evangélikus Országos Múzeum az önnönmaga számára tavaly magasra tett mércét idén is „teljesítette”, sőt felülmúlta: igényes és emlékezetesen gazdag programmal készült. A Háború és béke főcím jegyében a Sztehlo-évhez kapcsolódva állították össze éjszakájukat. Ezzel nemcsak élvezetes, látványos és gondolkodásra késztető programot kínáltak, hanem missziót is teljesítettek, hiszen betérők százai (!) találkozhattak először vagy ismerkedhettek meg mélyebben Sztehlo Gábor evangélikus lelkész életének és szolgálatának példájával. De vegyük sorra, mivel várta dr. Harmati Béla László múzeumigazgató, Regősné Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténész és dr. Kertész Botond történész a látogatókat.
Süppedős pincehomokban
A Zászkaliczky Zsuzsannától kapott hétfői „gyorsjelentés” alapján közel ezer fő lépett be az itt vagy másutt vásárolt karszalaggal, akik Az otthonteremtő – 100 éve született Sztehlo Gábor című időszaki kiállítás megtekintésével kezdhették a ráhangolódást az estére a múzeum épületében. (Erről lapunk korábban már beszámolt.)
Ahogy tavaly, úgy az idén is készült „egynapos tárlat” az épület pincéjében. Az atmoszféra, a sejtelmes fények, a pinceszag, a homokban hagyott lábnyomok és főleg a tárgyak: tábori ágy, légófelszerelés, gázmaszk, katonaruha, jelvény, óvóhelytáblák, vizeskanna, krumpliskosár stb. az Élet az óvóhelyen című interaktív kiállítást keltették életre. Látható, tapintható és szagolható volt, milyen körülmények között éltek a vészkorszakban a bújtatottak – mintegy ezerötszáz gyermek és ötszáz felnőtt –, Sztehlo és munkatársai a budai villák és pesti házak pincéiben… A tárlat ezt idézte fel kézbe vehető, kipróbálható tárgyakkal, a falakon részletekkel Sztehlo naplójából és a mentettek feljegyzéseiből. A pince mélyén pedig másfél órára vetítővászon elé szögezte nézőit az est egyik fénypontja: Szántó Erika Gaudiopolis című filmje. (Bővebben lásd keretes anyagunkban!) A gyermekek is kipróbálhatták, milyen volt az örömköztársaság lakóinak élete, legalábbis ami játékaikat, kreatív elfoglaltságaikat illeti: kézbe vehették a korabeli játékokat.
Átadni a következő generációnak
A filmvetítés után a gyülekezeti teremben pódiumbeszélgetésre került sor. Aki a jó kétórás programra szavazott, nem csalódott: Sztehlo Gábor szellemi örökségéről szemtanúk vallomásából kaphatott árnyalt képet. A beszélgetés moderátora, Merényi Zsuzsa Sztehlo-kutató vendégei ugyanis – a filmrendező, Szántó Erika kivételével – mind egykori Sztehlo-gyermekek voltak, a háború alatt és az azt követő években.
Emlékmozaikok, morzsák, pillanatképek elevenedtek fel szavaik nyomán (nevük betűrendjében említve): Andrási Andor ’45 őszén, tizenkét évesen került be az otthonba, miután a Don-kanyarban meghalt az édesapja. Grőbler András 1944 novemberében a Bogár utcában lelt menedékre. Füzéki Bálint ’48-ban találkozott Sztehlo Gáborral, s mint mesélte, a Pax gyermekotthonban mindenki dolgozott valamit, ki asztalos-, ki cipész-, ki szabóműhelyben tevékenykedett. Ez volt az élet, ez volt a rend. Földi Lajos ’44 november elején, a Margit híd felrobbantásának napján érkezett vidékről, s a Jó Pásztor Gyermekotthonba vitte Sztehlo Gábor. Az élet különös kegyének nevezte, hogy akkor, illetve még ’58 és ’60 között is Gábor bácsi védőszárnyai alatt élhetett. A gyermekmentő emberségét és kiváló emberismeretét is méltatták, rámutatva: Gábor bácsi soha senkire nem tett bélyeget, sőt a megbélyegzetteket is védte.
A beszélgetés résztvevői ígéretet tettek – a rendezővel egyetemben –, hogy szívesen ellátogatnak bárhova, ahova meghívást kapnak, hogy emlékeikről, illetve a film kapcsán felmerülő kérdésekről beszélgessenek mind az ifjúsággal, mind a Gábor bácsi emlékét őrző felnőtt generációkkal.
Még azok az éjszakák is véget érnek egyszer, amelyek mások, mint a többi: Mekis Péter és Somonyi Anna orgonakoncertje a templomban, a Túlpart együttes koncertje és a Róka Szabolcs bordalaival fűszerezett borkóstoló zárta a szellemnek, léleknek, kultúrára éhező és minőségi borra szomjazó látogatóknak szép muníciót adó éjszakát.
Kőháti Dóra
::Nyomtatható változat::
|