Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- Ki legyen a párom?
Szószóró
Hozzászólás a cikkhez
Ki legyen a párom?
„A gondviselő Isten megadja az erőt, hogy a mások felé való megnyílás során kapott sebek, fájdalmak igazgyönggyé alakuljanak. Az élet maga is olyan, mint egy zarándoklat, folyamatos úton levés, Isten pedig irányjelzőket helyez el az élet ösvénye szélén, amelyek segítséget adnak a helyes irány követéséhez, csak észre kell venni őket.” (El Camino)
Napjainkban a fiatalok gyakran arról panaszkodnak, hogy nagyon nehéz megtalálni az „igazit”, a „nagy őt”. A fiúk azt mondják, hogy a lányok figyelmetlenek, csak magukkal törődnek, a lányok azt, hogy a fiúk éretlenek, nem lehet komolyan venni őket.
Az ember örök vágya, hogy boldog legyen, és megtalálja a párját, a hozzá leginkább illő társat. De mit jelent a boldogság, és hogyan találjuk meg azt a partnert, akivel valóban boldogok tudunk/tudnánk lenni?
A párkeresés, párválasztás az élet egyik legizgalmasabb és legmeghatározóbb élménye. Ráadásul kétoldalú! Mindkét nem, mindkét fél kölcsönös érdeklődése és érzelmi elköteleződése szükséges hozzá. Előfordul, hogy az egyik félnek nagyon megtetszik a másik, de fordítva ez nem igaz. Erre a helyzetre vonatkozik a nagyon szemléletes magyar mondás: „Ne fuss olyan szekér után, amelyik nem vesz fel!”
Viszont milyen szépen és pontosan fogalmaz a népdal! „Hát én immár kit válasszak, virágom, virágom? / Te engemet, én tégedet, virágom, virágom.”
A párválasztás teljes folyamatában meghatározó a másik „felfedezése”, az első találkozás, az első pillanatok, a kezdeti benyomások. Erre mondjuk, hogy „meglátni és megszeretni”. Tudjuk, hogy a vizualitásnak a kapcsolat első, döntő pillanataiban igen nagy szerepe van! Szerelem… első pillantásra! Tetszik a másik, úgy, ahogy van. A keze, a szeme, az arca, a haja, a teste, a mosolya, hosszasan sorolhatnánk, hogy kinek mi ragadja meg a figyelmét, mi a fontos, mi a legfontosabb a számára.
Az is fontos, hogy milyen a mi ideálunk. Ez a kultúra terméke. Sokszor egy vágy vagy nem tudatosított, rejtett tényezők is alakítják. (Például olyan férfit szeretnénk, aki jó apja lesz a gyerekeinknek, mert az ideált egy korábbi élmény provokálja.)
Nemrég megjelent egy tanulmány Arcvonások hasonlósága közvetíti a párválasztást címmel, amely abból a hétköznapi tapasztalatból indult ki, hogy a párok hasonlítanak egymásra az intelligenciát, a fizikai vonzerőt, a társadalmi státust és bizonyos személyiségjegyeket illetően.
A kutatás szerint a párok sokszor tudatosság nélkül, de keresik saját magukat a másikban. Ezt nevezték a kutatók genotípusos illesztésnek, amely egy genetikailag kódolt önfelismerési és önkivetítési folyamat eredménye.
Felmerült azonban az is, hogy a párválasztásban, a párkeresésben a genetikai tényezőkön kívül igen nagy szerepe van a kora gyerekkori tanulásnak, megfigyeléseknek, a családi mintáknak. A kilencvenes években folytatott kutatások eredményei szerint a harmonikus, jól működő családokban akkor stabil a kapcsolódás, ha a partnerek párjukat úgynevezett minta, modell alapján választották ki. Mintául a gyerekkorban bevésett emlékek, az ellentétes nemű szülőről szerzett tapasztalatok szolgálnak, ezek szerint történik az előhívás, a partnerrel történő összehasonlítás. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen hasonlítania kell a partnernek az apára, az anyára, de valami külső vagy belső hasonlóság az esetek döntő hányadában kimutatható.
Nagyon érdekes, hogy mind a férfiak, mind a nők kedvelik a másikban a szimmetriát. Szeretik, ha a másik arca szimmetrikus. A férfiak válaszaiból az derült ki, hogy vonzóak számukra az úgynevezett nőies (ösztrogén jellegű) arcok, a teltebb szájszél, a kis áll, a barátságos, kedves, nagy szemek, míg a nők sok esetben, de nem mindig, jobban kedvelik az erősebb, férfiasabb (maszkulin) arcjellemzőket, a határozott állat, a magabiztos arcot és szemöldökívet. A külső jellemzőkön kívül persze igen fontosak a belső tulajdonságok, a lelki tényezők, valamint a társadalmi státus, a képzettség megítélése is. Nem szabad megfeledkeznünk a szerelemről sem, amely nagy ajándéka az életnek.
Mint látható, izgalmas dolog a párválasztás és az azt követő események, amelyeket megjósolni nem lehet, de tudatossággal elejét lehet venni számtalan ballépésnek, csalódásnak és konfliktushelyzetnek.
„Minden a párjával illik össze. A párunk pedig olyan, mint mi vagyunk, abban az értelemben, hogy hasonló. És mennyire hasonló két cipő, amely egy pár? Lényegileg. A legfontosabb dolgokban megegyeznek.” (Paeli Suutari)
Keresni és megkeresni a párunkat önismeret-fejlesztés is egyben. Nagy feladat, de megéri, mert ha eredményes, egy életre szól.
Csernyikné dr. Póth Ágnes
::Nyomtatható változat::
|