Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- vvv.Jézus
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
vvv.Jézus
Néhány gondolat a tanévzárás apropóján
2007 kora tavaszán azzal a kéréssel keresett meg Hallgatóné Hajnal Judit, a győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ igazgatója, hogy az iskola közelgő jubileuma alkalmából írjak rövid köszöntőt az intézmény készülő évkönyvébe. Kérésének eleget tettem. Az itt következő néhány sor meg is jelent akkor az iskola évkönyvében.
Mint nemzedékeken keresztül sok más diáknak, közel ötven évvel ezelőtt nekem is ezzel a mondattal mutatkozott be – Lénárd Sándor szavaival élve – a „vasorrú nyelv”: Non scholae sed vitae discimus – Nem az iskolának, hanem az életnek tanulunk. Az ókori filozófus, Seneca szavai közel két évezredig megfellebbezhetetlennek és örök érvényűnek tűntek. Aztán a mögöttünk lévő évtizedekben egymás után jöttek a különféle, reformnak nevezett kísérletek, amelyek az ősi bölcsességet is erősen kérdésessé tették. Vajon a sok fiaskó után elmondhatjuk-e végre: helyreállt a rend, és hazánkban az iskoláknak – közöttük az egyházunk fenntartásában működőknek – nincs más dolguk immár, csak az, hogy hivatásuk szerint oktassák és neveljék a rájuk bízott gyermekeket, fiatalokat? Ítélje meg ezt mindenki a saját tapasztalatai szerint! Tartok tőle, hogy a helyzet – 2007-ben Magyarországon – egyáltalán nem rózsás.
Ezért kell különösen is nagy szeretettel, felelősséggel és megbecsüléssel gondolnunk óvodáinkra, iskoláinkra, pedagógusainkra! Többfrontos küzdelemben kell helytállniuk, hogy betölthessék küldetésüket, és valóban életre neveljék gyermekeinket. De melyik életre? Hiszem, hogy – sajátos küldetésük szerint – arra a másikra is, amelyről Jézus Urunk így szólt: „Én vagyok az út, az igazság és az élet – Ego sum via, veritas et vita.” (Jn 14,6) A számítástechnikában szokásos honlapmegjelölés logikája szerint ezért írtam címül is: vvv.Jézus. Igen, pont ez a reménységünk, hogy a reánk bízott gyermekek, fiatalok nemcsak tudományban, testben, hanem a Jézus Urunk iránti szeretetben is gyarapodnak. (Vö. Lk 2,52)
Ezekkel a gondolatokkal köszöntöm 15 éve új életre támasztott győri iskolánkat, és kívánom, hogy tudománnyal, hittel és szeretettel töltse be küldetését még sok-sok éven át. Ad multos annos!
A két évvel ezelőtti emlékek közül visszatérek a jelenbe. Néhány eseményt külön is meg kell említenem.
A Szentháromság ünnepe utáni 2. vasárnapon, e sorok megjelenése előtt egy héttel zárta az első tanévét az evangélikus oktatási és nevelési rendszer legfiatalabb intézménye, a malomsoki egyházközségünk fenntartásában működő marcaltői Kmety György Evangélikus Általános Iskola és Óvoda.
A Vocational Academy Alapítvány markából és így a teljes ellehetetlenülésből kimentett iskola nehéz esztendőn van túl. A minden tekintetben szükséges konszolidációs folyamat első részeredményeiért is hálát adhattunk a tanévzáró istentiszteleten.
Az 1970-es években ezen a környéken, a közelben lévő takácsi–gecsei társgyülekezetben végeztem lelkészi szolgálatomat. Akkori szolgálatom emlékei alapján joggal állíthatom, nem túlzás, ha egyfajta csodaként tartjuk számon a mai, a község kultúrházában megtartott tanévzáró istentiszteleten történteket. A pedagógus-énekkar és a gyermekek versmondása és éneke nemcsak a most befejezett első tanév biztató eredményeiről tanúskodott, hanem a jövő reménységét is megalapozta. Csak így tovább, kmetysek! Nem vagytok egyedül! Sokak jó szándéka és egyházunk imádsága támogat benneteket!
A legifjabb után a legidősebb… Ez most nem a történelmi időskála szerint, hanem az újraindulás időrendje szerint értendő. Az előbbi alapján a soproni líceum elsősége megkérdőjelezhetetlen, a rendszerváltáshoz kapcsolódó újraindulás pálmáját azonban a híres-nevezetes budapesti Fasor viszi el. Húsz év! Vannak, akik számára – újraindult iskoláink minden diákja ide tartozik – már történelem. Mintha mindig is így lett volna. Az idősebbek tudják, hogy a történet – és nemcsak a Fasoré – maga a csoda. Amit az 1980-as évek vége felé egyházunk akkori vezetése túlzásnak, lázadó követelésnek vélt, mára már meghaladott szerény elképzelés. Hiszen a Fasor után új és új iskolák tértek vissza a lelki édesanya, evangélikus egyházunk kebelébe.
Oktató- és nevelőmunkánk tárgyilagos elemzése alapján azonban kikerülhetetlen a kérdés: valóban visszatértek-e? Persze jogilag igen, ez nem kétséges, de hogy a vvv.Jézus pedagógiai gyakorlata és hitvallásos elkötelezése szerint is – erre nem minden esetben mernék és tudnék Isten előtt jó lelkiismerettel igennel felelni. Gondolom, egyetértünk abban, hogy az eddig megtett út biztató részeredményei és alázatra intő kudarcai együtt emlékeztetnek bennünket Urunk és Mesterünk intő szavára: „…nélkülem semmit sem tudtok cselekedni.” (Jn 15,5)
A lapunk megjelenése utáni napokban – az újraindulás huszadik évfordulója miatt éppen a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumban – tartjuk a tanévzáró evangélikus pedagóguskonferenciát. Az evangélikus oktatásügyet reprezentáló, körülbelül ezer pedagógust és tízezer diákunkat képviselő nagyszabású rendezvényen nemcsak születésnapot ünneplünk, és nemcsak tanévet zárunk, hanem az esedékes tennivalók számbavételén túl feltesszük magunknak a kérdést: valóban a Mester szava pedagógiánk zsinórmértéke?
Mert ne feledjük, pont ő, egyedül ő az, aki figyelmeztet és meggyőz bennünket arról, hogy iskoláinknak olyan műhelyekké kell lenniük, ahol – a híres evangélikus pedagógiatörténész, Schneller István felismerése szerint – a szeretet nyitja meg a tanítvány szívét. Erre válaszolunk napról napra evangélikus oktatási rendszerünk minden intézményében, óvodáinkban és iskoláinkban. Ha napi gyakorlatunk ennek megfelel, csak akkor tarthatjuk óvodáinkat, iskoláinkat evangélikus oktatási, nevelési műhelyeknek. Erre segítsen minket a mindenható és irgalmas Isten!
Ittzés János püspök Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|