Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- Haydn halálának kétszázadik évfordulója
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Haydn halálának kétszázadik évfordulója
Joseph Haydnt a bécsi klasszicizmus nagy mestereként szokták emlegetni, két másik zeneszerző-óriás, Mozart és Beethoven mellett. Születésük szerint azonban egyikük sem bécsi, hiszen Haydn az alsó-ausztriai Rohrauban, Mozart Salzburgban, Beethoven pedig Bonnban született.
Miért emlegetjük őket mégis bécsi mesterekként? – A 18. század második felétől a nyugati zene sorsa Bécs kezébe kerül. Bécsben, a nagyvárosban a zene előadásának százféle lehetősége van: van operaház, több nyilvános hangversenyterem, de a zene színteréül szolgálnak a főúri szalonok, polgári otthonok is. Bécsben találkoznak egymással a zeneszerzők és előadóművészek, s Bécs biztosítja a közönséget és a zeneműkiadókat is.
S mi bennük a klasszikus? – Klasszikusnak szoktuk nevezni bármely korszak kiemelkedő alkotásait, azonban a bécsi klasszicizmus fogalmával egy zenetörténeti korszakot, mégpedig körülbelül a Bach halálától, 1750-től Beethoven haláláig, 1827-ig terjedő időszakot szoktuk jelölni. Minden klasszicizmus egyensúlyra, arányosságra, szimmetriára törekszik. A bécsi klasszikus zeneszerzők – az elmúlt korszakkal, a barokkal szemben, bár számos elemét megtartják – döntően új zenei gondolkodásmódot alakítanak ki, új zenei nyelvezetet teremtenek, s ebben óriási szerepe volt Joseph Haydnnak.
Joseph Haydn 1732. március 31-én született a Lajta menti Rohrauban. Apja – foglalkozását tekintve kádármester –, bár a kottát nem ismerte, ügyesen hárfázott. Haydn a hainburgi rokon iskolamester révén korán megismerkedik a zene alapelemeivel. Mint Georg Reutter udvari karnagy felfedezettje, 1749-ig énekel a Wiener Sängerknaben tagjaként a bécsi Szent István-székesegyházban. 1750 és ’59 között nehéz anyagi körülmények közt él: zongoraórákat ad, és kottát másol. Majd inasnak és zongorakísérőnek szegődik Porpora olasz zeneszerző és énekmester mellé. Míg az énekleckéket hallgatja, megismerkedik az opera stílusával, valamint az ekkor modernnek számító bécsi komponisták: Dittersdorf, Monn, Wagenseil műveivel.
Első vonósnégyesét 1755-ben Fürnberg báró rendelésére írja meg. E vonósnégyes tulajdonképpen a véletlen szülötte: Haydn azért írta két hegedű-brácsa-gordonkára a művet, mert a báró weinzierli kastélyában rajta kívül csak egy hegedűs, valamint egy brácsás és egy csellista volt. A későbbiek folyamán a vonósnégyes műfaja Haydn kezén alakul és fejlődik: tőle tanulnak a kortársak – s közben ő is tanul kortársaitól (főleg Mozarttól) kvartettet írni.
Az ötvenes évek második felében írja első zongoraműveit, azonkívül triókat, szerenádokat, valamint első operáját is, A sánta ördögöt.
1759-ben Morzin gróf lukaveci rezidenciájára kerül mint zeneigazgató. Itt írja élete első szimfóniáját. 1760-ban feleségül veszi Anna Maria Kellert, házassága azonban nem szerencsés. Gyermekáldás és szeretet nélkül élnek együtt 1800-ig, az asszony haláláig.
Haydn 1761. május elsején az Esterházy hercegek szolgálatába kerül. Csaknem harminc évet tölt Kismartonban és Eszterházán – mai nevükön Eisenstadtban és Fertődön –, először mint másodkarmester, majd 1766-tól 1790-ig, a herceg haláláig mint első karmester. E harminc évről így vall: „Kísérletezhettem egy zenekar élén, megfigyelhettem minden hatást, javíthattam, nyesegethettem, vállalkozhattam, merhettem!” Valóban: az Esterházy-udvarban minden lehetőség adott a zseniális muzsikus számára: a hercegnek saját operája, világi és egyházi együttese, sőt cigányzenekara is van.
A hatvanas évek a kísérletezés korszaka Haydn számára. Állandó és közvetlen a kapcsolata a rendelkezésére álló muzsikusokkal, akiknek hangszeres tudását műveiben maximálisan kihasználja. Kipróbálhatja a különféle hangszíneket, kitalálhatja a zenekari beszédet, bizonyos hangulatok kifejezésének lehetőségeit, kikísérletezheti a komponálás minden csínját-bínját.
1767–68-ban versailles-i mintára elkészül a színház Kismartonban. Haydn több operát, marionettjátékot komponál a hetvenes években, e művei azonban kevésbé jelentősek.
Az 1770-es években megjelenik (Byron szavaival) a „század betegsége”, a Sturm und Drang, melyet általános hangulatként világfájdalom, túlfokozott érzékenység jellemez, gondoljunk csak Goethe Götz von Berlichingen vagy pedig Az ifjú Werther keservei című művére. A kornak e romantikus vonását fedezhetjük föl többek közt a Búcsúszimfóniában.
Ebben az időben találkozik Haydn a nagy barokk hagyományokkal, megismeri Bach zenéjét. Bizonyíték erre többek közt, hogy az op. 20-as vonósnégyesek közül az f-mollnak két-, az A-dúrnak három-, a C-dúrnak négyszólamú fúga a zárótétele. A barokkal való találkozást bizonyítja a D-dúr kvartett variációs tétele is, melynek intonációja a legjelentősebb a fiatal Haydnnál.
Az Esterházy-kastélyban úgy élt Haydn, mint a teréziánus vagy jozefinus Ausztria bármely rezidenciáján élhetett volna. Szinte a véletlennek – és az ő különleges érdeklődésének – köszönhetjük, hogy megütötte fülét a magyar muzsika, melynek hatása különleges fűszerként, érdekes színként több művében –például a G-dúr zongoratrió Rondo all’ungherese tételében – felfedezhető. Külön öröm számunkra, magyarok számára, hogy egy ilyen rendkívüli alkotó egyéniség rögzítette a mai Burgenland területén az 1700-as évek második felében hallható magyar zenét és nem utolsósorban a korabeli előadói stílust, előadásmódot.
Az Esterházy herceg szolgálatában töltött harminc év bíbelődő, fúró-faragó műhelymunkájának köszönhetjük a klasszikus formák kialakulását, a klasszikus stílus létrejöttét, a klasszikus hangzásideál megteremtődését.
A zenei formákban egyszerűséget, letisztulást figyelhetünk meg. A nagyszabású művek alapeleme a könnyen követhető periódustéma. A formaalkotásban a visszatérésnek van nagy szerepe, a szerkesztésmódban a homofónia kerül előtérbe. Új műfajok születnek: a szonáta, a vonósnégyes és a szimfónia. Uralkodó hangnemük a dúr. Az új hangzásvilágra jellemző, hogy eltűnik a barokk korban nélkülözhetetlen csembaló. A dinamika gazdagodik: már az első Haydn-művekben megjelenik a mannheimi mesterek vívmánya, a crescendo. Állandósul a zenekar összetétele: a négyszólamú vonóskarhoz a fa- és rézfúvókat párosával alkalmazzák, melyekhez üstdob is csatlakozik.
A kismartoni művekre egyre inkább felfigyel a külföld. 1784-ben Párizs felkérésére Haydn hat szimfóniát komponál. 1790-ben meghal Esterházy Miklós herceg. Az ekkor már Európa-hírű művész nagy utazásra szánja el magát: 1791-ben Londonba megy. Szimfóniáit – diadalmas siker közepette – maga dirigálja. Oxfordban 1791 júliusában az egyetem díszdoktorává avatják.
Az első londoni utat hamarosan második is követi 1794-ben. „Mérhetetlenül sokat jelentett számára a két londoni út, az osztatlan siker élete alkonyán s egyben alkotóereje teljében, tehát a »legjobbkor«, a legnagyobb világfórum reflektorában, a legszélesebb közönség, az új világváros polgári tömegei előtt. A művész itt tört ki valójában a régi világ keretei közül; amit eddig csak megálmodott, annak most kézzelfogható teljesülését látta: szavát mindenki megértette, mondanivalója egyszeriben mindenkié lett, s amiről úgy érezte, hogy valahol ott készül a jövőben, itt elébe hozta a jelen” – írja Szabolcsi Bence.
London számára Haydn tizenkét szimfóniát komponált. Megírásuk szimfonikus munkásságának betetőződését s egyúttal lezárását jelentette.
Londoni útjai során találkozott másodszor a barokk zenével: tanúja az 1791-es nagyszabású Händel-ünnepségeknek, magába szívja a Händel-oratóriumok diadalmas tömegjeleneteit, hatalmas lélegzetű dallamíveit. Elsősorban a lírai, statikus oratóriumok ragadják meg, ezek hatását érezhetjük A teremtés és Az évszakok című oratóriumában. Mindkét mű szövege eredetileg angol, melyet Gottfried van Swietch báró, Haydn pártfogója, ösztönzője és barátja fordít németre.
Az utolsó Haydn-vonósnégyesek már szinte Schubert, Brahms hangját vetítik elénk. Rendkívül egyszerű témáinak megmunkálása Bartók IV. vonósnégyesére mutat előre.
1806-ban, hetvennégy éves korában így nyilatkozik: „A zeneművészet határtalan… Ami a zenében még történhet, sokkal nagyobb és több annál, mint ami eddig végbement. Gyakran olyan eszmék ébrednek bennem, amelyek még sokkal messzebbre vinnék előre művészetemet; de fizikai erőm nem engedi többé, hogy kidolgozásukhoz fogjak.”
- május 31-én hal meg, s mint előbb idézett szavaiból kitűnik, „tele bőrönddel” megy el, mint Bartók, de itt hagyott számunkra 104 szimfóniát, 83 vonósnégyest, 21 vonóstriót, 41 zongoratriót, 126 bariton triót – és még sorolhatnám: divertimentókat, zongoraműveket, táncokat, nyitányokat, versenyműveket, operákat, egyházi műveket…
Életműve az előadóművészek és a hangversenyműsorok összeállítóinak kimeríthetetlen kincsesbányája. Fegyelmezett, csak a zene törvényszerűségeinek engedelmeskedő szelleme a legtöbbet adta, amit művész az emberiségnek adhat. Erőforrás lehet mindannyiunk számára.
Radics Éva
::Nyomtatható változat::
|