Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- Egyedül Isten szava élő és ható
A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 3. VASÁRNAP – LK 7,36–50
Hozzászólás a cikkhez
Egyedül Isten szava élő és ható
– Meg kell térned!
Soha nem felejtem el az arcát. Azt mesélte, hogy nem bírta tovább, meg kellett osztania valakivel a fájdalmát. Úgy lassan-lassan rájött, hogy nem így akar élni. Egyre több hülyeségbe – így mondta – keveredett, egyre kevésbé mert tükörbe nézni. A szüleivel megszakította a kapcsolatot, csak magának élt. De milyen élet volt ez…?
– El kellett mondanom valakinek, hogy szeretnék megváltozni, szeretnék végre élni, úgy, ahogy mások – törnek elő belőle a szavak. – Találni egy szerető feleséget, együtt nevelni a gyerekeket, dolgozni, hiszen jó szakmám van. Nem tudtam már tovább magamban tartani, annyira azt éreztem, hogy a változáshoz szükségem van valaki segítségére, támogatására, arra, hogy megért, mellettem van. Eszembe jutott a gyermekkorom, a templom, ahová annyi szép emlék köt a régi időkből. Végül is rászántam magam, elmentem a lelkészi hivatalba. Új lelkész volt, fogadott, bár sok ideje nem volt. Próbáltam gyorsan elmondani, hogy mi van velem, miben szeretnék segítséget kérni. Rám nézett, és azt mondta: „Meg kell térned, utána gyere vissza.”
A farizeus Simon már alig várta, hogy kiderüljön az igazság. Annyi mindent hallott már Jézusról. Megdöbbentő hírek jutottak el hozzá. Meggyógyította a pogány kapernaumi százados szolgáját messziről, egyetlen szóval, úgy, hogy nem is látta. Megszánt egy özvegyasszonyt, akinek egyetlen fia meghalt. De ő feltámasztotta.
Ki ez az ember? Látnia kellett, találkozni akart vele, hogy kiderüljön, mi is történik itt, ki is ez a döbbenetes hírű idegen. Meghívta a házába, hogy beszélhessen vele. Már majdnem feltette a Jézus megismerésében oly fontos első kérdését, amikor szinte betört az ajtón az az asszony, akin pontosan látszott, hogy az utcán mivel foglalkozik. Már a helyzet is megszégyenítő: Jézus elé vetette magát, és úgy sírt, hogy a könnyei a Mester lábára ömlöttek, ahonnan nem győzte a hajával törölgetni. Utána drága kenettel kente, simogatta a lábát. És Jézus mindezt hagyta. Nem kell itt egy kérdés sem, most már minden világos, nem lehet próféta, hiszen akkor azonnal tudná, milyen bűnös ez az asszony, és csak bajt hoz rá!
Valahol itt tarthatott a farizeus Simon a helyzet értékelésében, amikor Jézus megszólította. Pontosan tudta, hogy Simon min gondolkodik, hogy magát igaz embernek tartva miként vélekedik a bűnről. Döbbenetesek Jézus szavai. Szemére veti Simonnak, hogy a legalapvetőbb vendéglátói feladatról is megfeledkezett. Saját házába hívta, szemben ült vele, és mégsem találkoztak.
Simon az eseményeket kívülállóként nézte, a gondolatait kívülről fogalmazta meg. Kívülről vagy inkább a maga bezárt világából. A bűnös asszony pedig, aki Jézus hírére megy oda, kegyelmet nyer. Átéli, hogy Jézusban valami olyan tisztító, felszabadító erő munkálkodik, amely még az ő mindenki által megvetett, bűnös életének is új irányt ad. A farizeus a bűnt és a bűnöst vizsgálgatja. Miközben mindkettőtől elhatárolódik, a mellette ülő, Isten kegyelmét közvetítő Jézustól kerül egyre távolabbra. A szavak nélkül is segítséget kérő bűnös asszony pedig, Jézus lábaihoz borulva, bűnbocsánatban részesül.
A bűnnek mi is gyakran csak az etikai oldalát vizsgáljuk. Megnézzük, milyen cselekedetek térítenek le a jó útról. Mindezt persze a szemünkben egyre nagyobbra növő gerendával tesszük. Pedig lelki valósága szerint a bűn nem egyéb, mint hitetlenség, amelyet csak az Úr orvosolhat. A bűn köteléke csak előtte, benne tud oldódni, csak az ő kegyelme tud belőle felszabadítani.
Milyen sok embert bélyegez ma is bűnösnek az egyházi közvélemény! Ezzel el is zárja tőlük az élő evangélium meghallásának, átélésének lehetőségét. Pedig Krisztus az evangélium hirdetésére kötelezi tanítványait, se többre, se kevesebbre.
A történetben Jézus a kegyelemből táplálkozó szeretet cselekedeteit hiányolja Simon életéből. Ez az alapvető probléma. Ez a bűn. Ez már nem a felszínes ítélgetés szintje, hanem egzisztenciális, a teljes embert érintő kérdés. Ha nincs gyümölcs életem fáján, akkor milyen is az én hitem? Ez a mi személyes kérdésünk, nem másoké.
Térdeltél már az Úr elé azzal a kérdéssel, hogy mit is vár ő tőled? Nem az egyházad, a barátaid, a családod, a szüleid, hanem Jézus. Itt kezdődik a megújulás, személyes és egyházi szinten egyaránt. A kérdés az, hogy valóban komolyan tudjuk-e venni Jézus tanítását, szavait. Keressük-e még egyáltalán őt? Érezzük-e a szorító késztetést, hogy napról napra találkozzunk az élő Isten közöttünk jelen levő világával? Az így szoktuk vagy a nem így szoktuk világából kilépve van-e bátorságunk az örökkévaló, de mindig változó isteni perspektívát követni? A kérdésekre csak Jézus adhatja meg azokat a válaszokat, amelyek békességet nyújthatnak számunkra.
Beszélgetőtársam soha nem ment vissza a lelkészhez. Ő ugyanis már rég nem ott tartott, mint amire a lelkész reagált. Ő azért ment oda, hogy valaki meghallgassa. Nem azért, hogy elítélje, bírálja, vagy még erősebb bűntudatot keltsen benne. Hanem hogy beszéljen neki a Szabadítóról, aki egyedül hivatott arra, hogy bűnöket bocsásson meg. Hallani szeretett volna arról, hogy lehet a bűnösen felrakott kötelékektől megszabadulva, szabadon élni Krisztusban, és Jézus szolgálatában elköteleződni. Az új élet lehetőségét kereste, amelyről tudta, hogy csak akkor lehetséges, ha terheit le tudja tenni.
Nagy felelősség az elhívásunk, hiszen Jézus – a világba küldve tanítványait – az igenek és nemek világos kimondására kötelezi őket. Pál ezért mondja: „…a teremtett világ sóvárogva várja az Isten fiainak megjelenését.” (Róm 8,19) Merjük ma is meghallani az Úr hangját, mert az ő hangja egyedül élő és ható.
Imádkozzunk! „Jöjj, Szentlélek, téged hívunk és kérünk, / Hiszen látod a mi erőtlenségünk. / Szent tüzeddel töltsd be szívünk-lelkünket, / Új munkára te készíts fel bennünket! Szentháromság, minden áldás tőled jő. / Kegyelmeddel új szolgákat hívsz elő. / Tőled várunk ma is erőt, újulást. / Kérve kérünk, áldd meg ezt az indulást!” Ámen! (EÉ 315,3–4)
::Nyomtatható változat::
|