Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- Vihar utáni búcsú a Viharsaroktól
Evangélikusok
»Gyújtsd fel, Isten, ezt a várost!«
Hozzászólás a cikkhez
Vihar utáni búcsú a Viharsaroktól
A „katasztrófaturistáknak” csalódniuk kellett: 21-én szokatlanul népes gyülekezet előtt, ugyanakkor nyugodt körülmények között tartotta meg utolsó vasárnap délelőtti istentiszteletét Németh Mihály a békéscsabai evangélikus Nagytemplomban. Az alföldi város viharos körülmények között távozó pásztora többször is lelkésztársai tiszteletére és szeretetére szólította fel a híveket.
Egy lelkész búcsú-istentiszteletére máskor is sokan kíváncsiak, ezúttal azonban az átlagosnál is nagyobb érdeklődés övezte Németh Mihály békéscsabai távozását. Néhány hónap alatt egyre többen tudtak az egyházközség vezetésében kialakult konfliktusról, míg egy – a Békés Megyei Hírlapban – június 19-én napvilágot látott interjúban maga a távozó sem rejtette véka alá elköltözésének valós okát: a gyülekezet többi lelkésze nem tud vele együtt dolgozni…
A megyei napilap internetes kiadását hamar megtalálták azok is, akik többnyire álnév mögé bújva fejtették ki álláspontjukat, gyakran személyeskedő, provokatív stílusban. A békéscsabai helyzet téma lett az evangélikus levelezőlistán, a Fraterneten, illetve a myLutheren is.
A többi vasárnapon a katolikus templom előtt megtalálható koldus is tudta: ezúttal többen lesznek a lutheránusoknál, ezért a Nagytemplom lépcsőjén kéregette a forintokat. Az átlagos vasárnapi igehallgatók többszöröse, a megyei napilap tudósítója szerint mintegy kilencszáz ember vett részt a meglehetősen élénk médiaérdeklődés közepette tartott istentiszteleten.
Nyitóénekként az „Isten nekem erőm, bizodalmam” kezdetű ének csendült fel, amely a csabai gyülekezet alapítása óta minden jeles ünnepnapon elhangzik.
Németh Mihály Róm 9,16 alapján tartott igehirdetésében többször is utalt az elmúlt hónapok eseményeire. „Ebben a gyülekezetben van valaki, aki nagyon szereti ezt a gyülekezetet és ezt a várost, aki Békéscsabán akart maradni. Ez a valaki kereste, szíve mélyén még mindig keresi az igazságot. Az utóbbi hónapokban bizony többször is az igazságosztó Istent kereste. Mikor fogja megtanulni ez a valaki, hogy nem azé, aki akarja, sem nem azé, aki fut, hanem a könyörülő Istené? Akkor, amikor lemond önmaga valós – mások szerint csak vélt – igazságának érvényre juttatásáról. Ha újra rátekint arra az Istenre, aki félretette igazságát, és keresztre adta ezért a valakiért is a Fiát, Jézust – mert ennyire szereti őt” – emelte ki az igehirdető.
A távozó lelkész szlovákul is felidézte a városból 1753-ban elűzött prédikátor elődjének szavait. Vandlik Márton akkor e szavakkal búcsúzott a csabai szószékről: „Gyújtsd fel, Isten, ezt a várost!” „Mit kívánhatnék én most nektek, csabai hívek?” – tette fel a kérdést Németh Mihály. „Így áldalak benneteket: Gyújtsd fel, Isten, ezt a várost – Szentlelked tüzével!”
A prédikáció intermezzójaként – a lelkésszel egy önkormányzati bizottságban dolgozó – Józsa Mihály színművész tolmácsolásában hangzott el Reményik Sándor Kegyelem című költeménye.
Távozásának – sajtóból már ismert – okait a búcsúzó lelkipásztor a hirdetések között osztotta meg a gyülekezettel. Arra kérte a békéscsabaiakat, hogy továbbra is szeressék az egyházat, a templomokat, tiszteljék és szeressék az itt maradó lelkészeket.
A záróáldást követően az ambóhoz lépve Németh Mihály így fogalmazott: „Voltak, akik azt mondták, hogy biztosan meg akartam koronázni másfél évtizedes békéscsabai szolgálatomat ezzel a délelőttel. Nekem nincsen koronám. Én a töviskoronás Krisztus szolgája voltam itt, és az szeretnék maradni új szolgálati helyemen is.” Elmondta, hogy jeremiási fájdalommal a szívében hagyja el Békéscsabát, majd letette a Kis- és a Nagytemplom nála lévő kulcsait, és – fogasra akasztva Luther-kabátját – civil öltözékben hagyta el az istenházát, miközben a gyülekezet az énekeskönyv 328. énekét énekelte.
A távozó lelkész nem engedte meg, hogy bárki nyilvánosan köszönje meg szolgálatát. Az istentisztelet résztvevői – a vasárnapi templomlátogatók mellett jelenlegi és egykori tanítványai, általa esketett házaspárok, a városi közéletben szerepet vállalók – a templom ajtajában személyesen búcsúzhattak el tőle. Itt kapták kézhez a gyülekezet tagjai a Csabai búcsú(s)zó című kiadványt, amelyben tizenöt évi szolgálatát összegzi, és távozásának okait fejtegeti a lelkész, már a vezércikkben is hangsúlyozva, hogy „a békesség érdekében”.
Németh Mihály július 1-jén nyújtja be írásban lemondását, július 14-étől időarányos szabadságát veszi ki, augusztus 1-jétől pedig a maglódi gyülekezetet pásztorolja, miután a Pest megyei egyházközség parókus lelkészének választotta. A Viharsarokban maradók pedig várják a Lélek tüzét és a békés Csabát…
–Ó –Ő –A
::Nyomtatható változat::
|