Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- Egy palackposta utóélete…
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Egy palackposta utóélete…
Szinte mindig csak jó dolgokról írunk: felújított épületekről, átadott kitüntetésekről, zsúfolásig telt templomokról… Aztán – belépve az egyházi hétköznapok valóságába – azt tapasztaljuk, hogy bizony számos épületünk omladozik, itt-ott személyes ellentétek, viszályok mételyezik gyülekezeteinket, és legnagyobb egyházközségeinkben is rohamosan fogy az igehallgatók száma. Ezekről azonban ritkán írunk…
Persze nem feltétlenül nekünk kell mindent felhánytorgatnunk, hiszen a világi média lelkesen tudósít minden „vallási visszásságról”. De vajon szerencsés-e minden esetben hallgatnunk? Nem kellene-e – szeretettel és Krisztustól kért bölcsességgel – gyakrabban rámutatnunk a problémákra, ezzel is ösztönözve a megoldás felé vezető útra? Nem ártunk-e időnként éppen azzal, ha szőnyeg alá seperjük az aktuális bajokat? Mert egy ideig ugyan ezt is megtehetjük, idővel azonban a szőnyeg sem takarja el a kupacot.
Hisszük, hogy mindannyian, akik kisebb-nagyobb rendszerességgel írjuk, szerkesztjük, tördeljük a lapot: szolgálatot végzünk. Arra kaptunk elhívást, hogy terjesszük az örömhírt, a vigasztaló, az erősítő vagy éppen a szembesítő és bűnbánatra indító evangéliumot.
Így született meg január végén – sok-sok imádság közepette – jegyzetünk a békéscsabai gyülekezet helyzetéről – Palackposta, avagy üzenet a matrózoknak címmel (Evangélikus Élet, 2009/4. szám, 13. oldal). És bár lapunkban nem gyakorlat álnéven megjelentetni cikkeket, ezúttal kivételt tettünk. Éppen azért, hogy ne a botrány, hanem a lehetséges megoldás kerüljön a középpontba.
A megjelenést követő napokban sokan próbáltak meggyőzni bennünket: nem lett volna szabad nyomdába küldeni az írást. Egyesek bulvárosodással vádolták meg az Evangélikus Életet, mások pedig egyenesen cenzúráért kiáltottak.
Ma már tudjuk: nem ártottunk azzal, hogy palackpostánkat vízre bocsátottuk. Mert Békéscsabán ugyan szakítás lett a történet vége, máshol azonban más irányt vettek az események… Palackpostánkat ugyanis nemcsak a Körösök vidékén fogták ki a „vízből”.
Először mosolyogtunk azon a valójában meghökkentő, elgondolkodtató tényen, hogy másutt is, mások is magukra ismertek az írásból. Az ország különböző szegletéből tették fel a kérdést lapunk főszerkesztőjének: vajon ki írta meg a történetüket?…
Persze mindannyiunknak érdemes levonni a tanulságokat. Azoknak is, akik az egyházon belül szolgálnak, és azoknak is, akik „mezei” igehallgatóként vallják kapitányuknak a békesség Krisztusát. Mert az, hogy az árbocra húzzuk a Feltámadott zászlaját, nemcsak az örök élet reménységével, hanem óriási felelősséggel is jár. Nem vezethetjük saját életünk hajóját sem a sötétség felé. Nem engedhetjük, hogy azt a bizonyos lobogót beszennyezzék bűneink, szeretetlen indulataink, rendezetlen kapcsolataink.
Nekünk mindennapjaink során világítanunk kell(ene), hogy mások – az egyházhoz nem tartozók is – utánunk evezhessenek. Csak így juthatunk el egykor minél többen az örök élet kikötőjébe.
Egy ember a fedélzetről: László Jenő Csaba
::Nyomtatható változat::
|