Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- Tapintható énekek
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Tapintható énekek
Elkészült az Új ének Braille-írásos kiadása
Immár a vakok sem maradnak némák, ha a közösség énekkel dicséri az Urat. Elkészült ugyanis az Új ének ifjúsági énekfüzet Braille-írásos változata. Egyelőre mindössze húsz példány áll a látássérültek rendelkezésére, de csak az evangélikus gyülekezeteken múlik, hogy hány templomba és gyülekezeti házba kerül a különleges kiadványból. A könyvről és a vak emberek egyházon belüli esélyeiről az orosházi Hack János nyilatkozott lapunknak.
– A Magyarországi Evangélikus Ifjúsági Szövetség (Mevisz) tizennyolc éve rendezi meg a látássérült fiatalok táborát. Magam is hosszú évek óta tevékenykedem a szervezetben, öt éve pedig átvettem a tábor vezetését. Korábban, amikor gyülekezeti vagy más közösségben éneklésre került a sor, és osztották az énekeskönyveket, viccesen odaszóltam a többieknek: „Engem meg kihagytok?” A helyzet persze alapvetően elszomorító volt: a vak emberek vagy nem tudtak részt venni a közös éneklésben, vagy hosszú időt vett igénybe, amíg sorról sorra, versszakról versszakra megtanították nekünk a szöveget és a dallamot. Ezért gondoltam arra, hogy Braille-írással ki kellene adni a teljes énekfüzetet.
– Hol lehet egyáltalán előállítani ezeket a speciális kiadványokat?
– Magyarországon csak egy nyomda foglalkozik Braille-írásos könyvekkel. Ráadásul nem is olcsó a gyártásuk. A vakok érdek-képviseleti szervezetének tagjai azonban jelentős kedvezményt kapnak, ezért az első evangélikus Braille-írásos énekeskönyvet én magánszemélyként rendeltem meg.
– Nem lehetett tehát egyszerű a dolguk…
– Sokat kellett dolgoznunk és imádkoznunk, amíg kezünkbe vehettük a két kötetbe szerkesztett füzetet. Komoly utánajárást igényelt, hogy beszerezzük a jogosultak hozzájárulását. Ezt követően digitalizálni kellett a teljes énekanyagot. Itt is szeretném megköszönni mindazok munkáját, akiknek a segítsége nélkül nem tarthatnám most kezemben a Braille-énekeskönyvet. A kiadást támogatta a Mevisz, továbbá anyagi segítséget nyújtott az orosházi és a dunakeszi evangélikus gyülekezet.
– Épp a közelmúltban jelent meg az egyházi sajtóban, hogy Kőbányán jeltolmács segíti az istentiszteleteken a hallássérült emberek „igehallgatását”. Talán nem túlzás azt állítani, hogy a Braille-írásos Új ének füzet megjelentetése is történelmi jelentőségű egyházunk életében.
– Bizony, de ezt a látó emberek talán nem is igazán érzékelik. Óriási élmény volt először kézbe vennem Budapesten a könyveket. Végre lehetőségük van sortársaimnak is arra, hogy bekapcsolódjanak a közös éneklésbe. Nem kell kiszolgáltatottnak éreznünk magunkat. Persze igazán akkor lennék boldog, ha minden gyülekezetben lenne néhány példány a könyvből. Én vállalom, hogy az igényeket összegyűjtöm és – a kedvezményt kihasználva – legyártatom a kért mennyiséget. Nagyszerű üzenet lenne a vak emberek és az egész társadalom felé, ha tudatnánk: minden templomban nemcsak örömmel, hanem ezzel a segédeszközzel várják a vak embereket. Egy-egy példány előállítása két-háromezer forintot tesz ki, nekünk azonban ez sokkal többet ér.
– A Mevisz eddig is sokat tett a sérültekért. Sikeresek a mozgássérültek számára szervezett táborok, és minden évben együtt nyaralnak a vak fiatalok is.
– Valóban óriási hiányt pótolnak a szervezet programjai. Idén a vakokkal Szegeden táborozunk, negyvenöt fiatalt várunk a Luther-házba. A tábor sikerét jelzi, hogy – helyhiány miatt – többeket is el kellett utasítanunk. A táborban minden alkalommal legalább annyi látó segítő vesz részt, ahány vak fiatal van. Mindig próbálunk színes programról gondoskodni: idén például meglátogatjuk a szegedi dómot, az egyik legizgalmasabb napnak pedig az ígérkezik, amikor majd tűzoltókocsikat próbálunk ki. Fontosnak tartom, hogy áhítattal kezdjük és zárjuk a napokat. Az álmunk az, hogy jövőre már ne csak a tizennyolc év felettieknek, hanem a tíz–tizennyolc éves korosztálynak is szervezzünk tábort. Két orosházi testvéremnek, Bánki-Horváth Györgynek és Szőke Szabolcsnak köszönhetően elindítottuk a www.vaktabor.hu honlapot, ahol minden információ elérhető programjainkról.
– Az interjúra vakvezető kutyájával érkezett, speciális karórája, beszélő mobiltelefonja és számítógépe van. Sokan talán meglepődnek, hogy teljes értékű életet él…
– Ez hozzáállás és hit kérdése. Elvileg ma már minden rendelkezésünkre áll, bár ezek az eszközök nem olcsók. A telefonom és a számítógépem is hangosan leolvas mindent a képernyőről, ezért ugyanúgy tudok sms-t küldeni vagy éppen internetezni, ahogy bárki más. Az órám számlapja tapintható. Bors, a kutyám pedig nyolc éve társam. Vele bárhová el tudok menni: kettesben utazunk rendszeresen Budapestre és Szegedre is. Jön velem az iskolába, amikor viszem a lányomat, az üzletekbe és a templomba is, türelmesen hallgatja a prédikációt.
Próbálok aktív életet élni, a közeljövőben egy tandemmel talán még Bécsbe is elkerekezem. Ha pedig már nem dolgozom, igyekszem a szabadidőmet arra fordítani, hogy másokon segítsek. Gyakran mondják, hogy túlságosan merészeket álmodom. Lehetséges, de a Braille-énekeskönyv is egy ilyen álommal kezdődött…
Hack János a janosbors73@gmail.com e-mail címen várja a gyülekezetek és egyházi intézmények jelentkezését, ha fontosnak tartják, hogy néhány példány megtalálható legyen polcukon a vakok számára elkészített Új ének füzetből.
László Jenő Csaba
::Nyomtatható változat::
|