Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- „Húsz év és után” és ami előtte történt
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
„Húsz év és után” és ami előtte történt
Nagy örömmel olvastam Frenkl Róbert cikkét az Evangélikus Élet június 7-i számában. Jóleső érzéssel láttam, hogy az egyház is visszaemlékezik a húsz évvel ezelőtt történt eseményekre. Szomorúan tapasztaltam azonban, hogy a visszaemlékezés egyoldalú, csak az egyház működéséről tesz említést.
Húsz év még nem történelmi távlat, így az élő személyek tapasztalataikat még el tudják mondani. A legendáknak mindig van valami valós tartalmuk, ezért hogy a legenda ne csak virtuális legyen, a tények szélesebb körű közreadásával a valóságot kell visszaadni, megközelíteni.
A harminchét évi kényszerszünet utáni, 1989. szeptemberi újraindítást sok minden előzte meg. 1984 októberében – a politikai rendszer gyengülésekor – a fasori öregdiákok hagyományőrző egyesületet alapítottak a Hazafias Népfront keretén belül. Előadások voltak minden hónap utolsó péntekén az iskoláról, a volt tanárokról, nevesebb volt diákok tartottak előadást életútjukról és élettapasztalataikról. Az iskola visszaállításáról azonban nem volt szabad beszélni.
A hagyományőrzésnek egyre nagyobb hazai és külföldi visszhangja támadt, és a magyar értelmiség kezdte egyre jobban támogatni azt a gondolatot, hogy ezt a nemzeti értéket (a híres fasori gimnáziumot) fel kellene éleszteni, az iskolát újjá kellene alakítani. Külföldön ennek hangot adott Wigner Jenő Nobel-díjas fizikus és Bogsch Árpád, az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO, OMPI) a vezérigazgatója – mindkettő fasori diák volt.
Itthon a parlamentben Petri Gábor, Cselőtei László rektorok – volt fasori diákok – és Szentágothai János, akadémikusok támogatásával (Balogh János ökológus, Kovács István fizikus) felerősödött az a hang, hogy a fasori gimnázium alakuljon újra. Ezt az elemi erővel feltörő igényt mintegy ötven (volt diák) egyetemi tanár és más vezető értelmiségiek minden fórumon támogatták. Tényként azt is meg kell említeni, hogy az ügyet pártolta Köpeczi Béla, majd Glatz Ferenc oktatási miniszter is.
Az erkölcsi segítségen kívül anyagi segítség is érkezett. Megalakult a Genfi Fasori Öregdiákok Egyesülete, amely jelentős anyagi támogatást biztosított, és a külföldi egyházak hathatós adománya mellett itthon is megindult a pénzügyi támogatás. Sajnos erről az ötéves elkészítői munkáról, a hatalmas értelmiségi támogatásról szinte egy szó sem esik a visszaemlékező cikkben.
Az egyház – mint Frenkl Róbert írja – „először mereven elutasította, majd a gorbacsovi politika jegyében tárgyalási alapnak fogadta el” az iskola újjáalakításának iratát. A külföldi anyagi segítségek megérkezése után mondta ki, hogy támogatja az iskola újjáélesztését. Hogy mennyire nem volt hit és kitörő lelkesedés ebben a kérdésben, legyen szabad az akkor regnáló püspök ez évben megjelent visszaemlékezéséből idéznem: „…be kell vallanom, hogy kétségek között ígértem meg, igyekezni fogok a kérésnek eleget tenni, de ekkor még nem bíztam a sikerben (…) székfoglaló beszédemben a Fasor kérdését nem említettem.”
Mi, fasori öregdiákok kezdettől fogva bíztunk a sikerben, és a többéves hatalmas előkészítő munka után – amely Gyapay Gábor későbbi igazgató és a mellette működő Vitális György főtitkár érdeme – legendás lelkesedéssel vettük, hogy a rendszerváltozás eredményeként vagy előzményeként 1989 szeptemberében az alma materünk működött.
Ezeket a tényeket nem szabad elhallgatni, sőt büszkének kell arra lennünk, hogy az egyházi iskolák közül elsőként a fasori gimnázium kezdte meg működését az országban, és modellként szolgált a későbbi egyházi iskolák visszaállításához. Letettük az alapkövet, az első követ, amely azt eredményezte, hogy ma már tizenegy evangélikus középiskola és mintegy száz egyházi gimnázium működik hazánkban.
Erre büszkék vagyunk, és köszönettel tartozunk azoknak, akik már nem érhették meg ezt a húszéves szép ünnepet, amely mind az egyháznak, mind a gimnáziumnak dicsőség.
Dr. Liptay György, a Budapesti (Fasori) Evangélikus Gimnázium Volt Növendékeinek Egyesülete elnöke
::Nyomtatható változat::
|