Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- Haydn egyházi zenéje
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Haydn egyházi zenéje
Az alábbi összefoglaló Malina János zenetörténésszel, a Magyar Haydn Társaság elnökével (képünkön) a miskolci nemzetközi operafesztiválon készített interjú alapján íródott.
Jelképesnek is mondható, hogy Haydn első fennmaradt, tizenhét éves korában komponált műve, a Missa Brevis és az utolsó, teljesen befejezett műve, a Harmonienmesse is egyházzenei alkotás. Közismert, hogy a híres zeneszerző mélyen hívő ember volt, kéziratait az „In nomine Domini” felajánlással kezdte, s a „Fine laus Deo” zárszóval fejezte be.
Haydn liturgikus zenéjében elsősorban a misék dominálnak, melyekből a szerző egy tucatnyit hagyott az utókorra. Ezek első felét még Bécsben, illetve az Esterházy család szolgálatában, Kismartonban írta. A többi opus már késői alkotói korszakát dicséri, a zenetörténészek a Haydn-szimfóniák folytatását látják bennük.
Az 1766-ban komponált Stabat Mater a mester egyik legmarkánsabb munkája. Ez a darab – be nem vallottan – a híres Pergolesi-alkotás parafrázisa. A két mű a szöveg tételekre való felosztásában és az emocionális tartalomban valóban sok hasonlóságot mutat.
Ugyanebben az évben a szerző a Missa Cellensisszel (Cäcilienmesse) gazdagítja életművét. A több mint egyórás Mariazelli mise messze a leghosszabb liturgikus darabja; az ambiciózus Haydn ezzel az érett alkotással kívánta ezen a területen is demonstrálni kompetenciáját.
A Stabat Materen és a miséken kívül a zenetudomány másfél tucat rövidebb egyházi kompozíciót (Ave Regina, Salve Regina, Te Deum) is számon tart. Ezek javarészt korai munkái, de már sok köztük az érett alkotás. Ide sorolható a g-moll Salve Regina, amely mélységével és érzelmi hőfokával ragadja meg a hallgatót.
El lehet azon gondolkozni, hogy Haydn oratóriumai egyházi vagy világi művek-e. Az olasz oratóriumi hagyományokat követő Tóbiás hazatérése ószövetségi témájú ugyan, de liturgikus zenének semmiképpen sem tekinthető. Egyik legismertebb művében, Az évszakokban is felfedezhető panteista szemlélet, Isten is megjelenik benne, de ez alapvetően világi zsánerdarab. A teremtést a zenetörténészek – Händel Messiásával együtt – teljesen öntörvényű, egyházi kategóriákba nem sorolható, vallásos témájú, de világi kompozíciónak tartják.
Az egyházi és a világi zene mezsgyéjén mozog A Megváltó hét szava a keresztfán. Azért is kuriózum, mert három variációban készült.
A dél-spanyolországi Cadiz városának nevezetessége a barlangtemplom; e szentélybe, a nagyheti elmélkedés közzenéjének szánta a mester. A mű ugyan meditatív, de tisztán hangszeres zene. A szerzemény sikere nyomán Haydn elkészítette vonósnégyes változatát, az oratórium története viszont ennél jóval bonyolultabb. Egy passaui hívét, bizonyos Joseph Frieberthet megragadta a zene varázsa, és a hangszeres alkotást kórusművé dolgozta át. Ennek híre eljutott Haydnhoz is, aki szakszerűen készítette el a mű ma is hallható végleges változatát.
Joseph Haydn életműve szinte felbecsülhetetlen. Megrendelőitől általában világi munkákra kapott megbízást, de hívő emberként nagy figyelmet fordított az egyházi zenére, így sok művében a világi témákat is gyakran összekapcsolta a hittel.
Csermák Zoltán
::Nyomtatható változat::
|