Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- Szántó Erika film- és színházi rendező
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Szántó Erika film- és színházi rendező
Szántó Erika film- és színházi rendező az események után mintegy negyven évvel vitte filmre Gaudiopolis történetét. Azonos című játékfilmje a Magyar Televízióban készült. Már a történet is érdekes, ahogyan a téma megtalálta és megérintette a rendezőnőt. Ő nem volt Sztehlo-gyermek, mégis elbűvölte, rabul ejtette az általa személyesen soha nem ismert evangélikus lelkész személyisége.
A rendezőnő a háború után öntudatra ébredő gyermekként önmagát is keresve, a felszabadulás utáni Budapest valósága után kutatva böngészett egy könyvtárban 1945-ös napilapokat. Szeme megakadt egy fotón: filmgyáriak gyermekszereplőket válogatnak a Valahol Európában című filmhez. A gyermeksereg közepén egy mosolygó arcú férfi a napilap fotóján – Sztehlo Gábor és „gyermekei” Gaudiopolisban. Erőt sugárzó, bizakodó mosolya, szuggesztív tekintete fogva tartotta a rendezőnőt, nem hasonlított ahhoz a képhez, amely addig benne élt egy „papról”.
Szántó Erika, aki akkor – az 1980-as évek elején – az MTV drámai osztályán dolgozott, hirdetést adott fel, és Sztehlo-gyermekek keresésébe kezdett. Sok-sok levél érkezett, mindben a szeretet és a csodálat szavai; íróik életük legboldogabb szakaszaként jellemezték a háború súlyos, életveszélyes időszakát, amikor még egy falat kenyér is gond volt. Horváth Ádám, Orbán Ottó is Sztehlo Gábor neveltje volt…
Ki lehet ez az ember? Kicsoda Gábor bácsi? A rendezőnő először – a szemtanúk visszaemlékezései és dokumentumok alapján – 1985-ben egyórás dokumentumfilmet forgatott A gyermekmentő címmel. Ám a téma továbbra sem hagyta nyugodni. Másképp is meg akarta örökíteni a gyermekköztársaság demokratikus modelljét.
Az első film után a Sztehlo-gyermekek találkozni kezdtek, s mint mondja, ekkor érezte: van értelme a filmkészítésnek. Valami nem várt hozadéka lett a munkának. Történeteikből összeállt egy másfél órás játékfilm. A valóság égi mása, amelyben Huszti Péter és Takács Katalin alakította a Sztehlo házaspárt. Épp a rendszerváltás hajnalán, 1989-ben készült el, és említsük meg: Strasbourgban – mint a legjobb televíziós film – Európa-díjat kapott.
„A Gaudiopolis megérdemelten volt a nyomor közepén az öröm városa. Az elmúltötven évben sosem volt ekkora szüksége Magyarországnak Sztehlo Gábor életpéldájára. Filozófiáját, társadalmi eszményét nem szabad elfelejteni. Életem legboldogabb időszakaként emlékszem a film forgatására. Magam is tanúsíthatom, hogy aki Sztehlo bűvkörébe került, ezt a belőle áradó boldogságot kapta meg tőle” – vallotta Szántó Erika.
Itt adjuk hírül, hogy a tervek szerint a filmet – a Sztehlo-alapítvány jóvoltából – sokszorosítják, és oktatófilmként juttatják majd el az evangélikus oktatási intézményekbe.
K. D.
::Nyomtatható változat::
|