Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 26
- Hacsak komolyan át nem gondoljuk
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Hacsak komolyan át nem gondoljuk
3.: Szállítunk – ha kell, ha nem
Sorozatunk címét az ökumené szellemében II. János Pál pápától kölcsönöztük, aki 1990-es újévi üzenetében ezt mondta: „A modern társadalom nem lesz képes megoldást találni az ökológiai válságra, hacsak komolyan át nem gondolja egész életformáját.” Az áruszállítás jelentősen hozzájárul bolygónk állapotának romlásához, érdemes hát ezt is végiggondolnunk.
„Hány kilométert eszel meg naponta?” – tették fel a kérdést az elmúlt években több rendezvényen három magyar környezetvédelmi szervezet munkatársai, és segítették is az érdeklődőket, hogy kiszámolhassák az eredményt. Az élelmiszerüzletben sokszor egyértelműen kiderül, hogy a mazsola Iránból, a földimogyoró pedig Kínából származik, de a piacon sokszor csak kérdésre tudjuk meg, hogy a zöldpaprika Hollandiából érkezett, a balatoni halsütőben pedig nem szoktunk arra gondolni, hogy a hekket nem tőlünk húsz méterre, hanem esetleg Argentínában fogták ki a vízből. Különben is sokak számára – érthető módon – az a legfontosabb szempont, hogy minél olcsóbban meg tudják venni a másnapi főzéshez az árut. Hát nem mindegy, hogy honnan származik?
Nem, egyáltalán nem! Mostanában minden az éghajlatváltozásról szól, ezért a környezetvédő aktivisták a szállítási kilométerek után azt próbálták tudatosítani a vásárlókban, hogy az adott mennyiségű áru közúton, hajón vagy repülőn történő szállítása mennyi szén-dioxid kibocsátásával jár, amely ugye köztudottan üvegházhatású gáz.
Én igazán élményszerűen akkor éltem át az esztelen szállítások környezeti hatását, mikor egy ausztriai autópálya-parkolóban figyeltem az eldübörgő kamionokat. A feliratok szerint az egyik ásványvizet, a másik irodabútort szállított nyugatról keletre, vele szemben, a másik oldalon viszont az egyik irodabútort, a másik ásványvizet keletről nyugatra. Ezek a monstrumok nemcsak a klímaváltozáshoz járulnak hozzá, de helyi szinten is súlyos légszennyezők, ha pedig betérnek a településekre, nagy kárt tesznek az utakban és az épületekben is, ráadásul számos balesetet okoznak.
A közúti szállításnál csak a légi szállítás környezetszennyezőbb. Arról sokat hallunk, hogy környezeti szempontból kedvezőbb lenne az áruszállítás jelentős részét a közutakról vasútra átirányítani, és a hajózásról is azt tanultuk, hogy környezetbarát szállítási mód. Persze egyáltalán nem problémátlan. Éppen az elmúlt hónapokban derült ki: ahhoz, hogy a rajnai hajóflotta számára szükséges merülési mélységet a Dunán is biztosítani lehessen, olyan mértékű kotrásokra lenne szükség, hogy számos, zátonyokhoz, sekély vízhez kötődő állatfaj veszélybe kerülne.
Tudomásul kell venni, hogy az áruszállítás mindenképpen komoly környezetterhelést jelent. Mindezt miért? Kisebb részben azért, hogy valóban nélkülözhetetlen – vagy annak hitt – termékek jussanak el hozzánk, nagyobb részben azért, hogy a chilei boroktól a kínai fokhagymáig olyan áruk érkezzenek Magyarországra, amelyek tönkreteszik a hazai termelők megélhetését. Persze ha elég ügyesek és szerencsések, akkor az ő árujukat távoli földrészek vásárlói veszik meg.
Sokan azt mondják, hogy nincs mit tenni. Az áruk szabad áramlásának alapelvét az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó római szerződésben határozták meg 1957-ben, és a kereskedelmi akadályoktól mentes, szabad versenyen alapuló belső piac az unióban azóta is megkérdőjelezhetetlen. (Ez persze nem elegendő magyarázat az olcsó chilei borokra, de Világkereskedelmi Szervezet is van a világon.) A műszaki szaknyelv szerint tonnakilométer/évben kifejezett globális áruszállítási volumen 2000 és 2050 között várhatóan megháromszorozódik majd.
Na, erre azért nem vennék mérget! Ez is egy olyan előrejelzés, amelyik nem veszi figyelembe, hogy a világ olajkitermelése éppen mostanában tetőzik, és ha lenne is elegendő üzemanyag a fölösleges szállításokhoz, ezt bolygónk aligha bírná ki. Még mindig vannak, akik azt hiszik, hogy egy véges bolygón a gazdasági növekedés a végtelenségig folytatható. Ők ilyenkor arra szoktak hivatkozni, hogy szállító járműveinket olyan energia fogja hajtani, amelyet ma még el sem tudunk képzelni.
Igen, és miközben utódaink egyre fokozzák az ipari termelést, a technikai megoldások hatására a Föld sebei is begyógyulnak majd? A magyar gazdák pedig chilei borral fognak vigasztalódni? Nem lenne esélyesebb mégis az ésszerűség és mértékletesség útjára lépni?
Javaslom, hogy legközelebb ne vásároljanak se kaliforniai, se ausztrál bort. Se maguknak, se a gyülekezetnek. Ezzel persze nem oldódik meg minden, de első lépésnek nem rossz!
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|