Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 45 - Nem csak fa­lak

Nem csak fa­lak

Hat­van esz­ten­de­je épült a me­ző­he­gye­si evan­gé­li­kus temp­lom

Nagy so­ká­ra for­dult csak a kulcs a zár­ban Me­ző­he­gye­sen 1949. ok­tó­ber 23-án, azon a na­pon, ami­kor Ke­mény La­jos püs­pök­he­lyet­tes fel­szen­tel­te a he­lyi evan­gé­li­ku­sok haj­lé­kát. Az epi­zó­dot a temp­lo­mot épí­tő Marschal­kó Gyu­la múlt szom­ba­ton ün­ne­pi is­ten­tisz­te­let ke­re­té­ben idéz­te fel né­pes gyü­le­ke­zet előtt, ki­emel­ve, hogy ez az ap­ró moz­za­nat em­lé­kez­te­tett Jé­zus­ra, aki meg akar­ja nyit­ni és temp­lom­má akar­ja szen­tel­ni min­den em­ber szí­vét. A temp­lom­aj­tó vé­gül is ki­nyílt. Va­jon meg­nyílt-e már a te szí­ved is Meg­vál­tód előtt? – tet­te fel a kér­dést az egy­be­gyűl­tek­nek a nyu­gal­ma­zott lel­kész.

A vi­har­sar­ki vá­ros­ban a nyil­ván­tar­tás sze­rint nap­ja­ink­ban har­minc evan­gé­li­kus él (ma a tót­kom­ló­si egy­ház­köz­ség­hez tar­toz­nak). Hol­ott 1925-ben, ami­kor Me­ző­he­gyes le­ány­egy­ház­ként még a pit­va­ro­si anya­egy­ház­hoz tar­to­zott, és fel­me­rült az ön­ál­ló­so­dás, a sa­ját lel­kész és temp­lom igé­nye, még nyolc­száz kö­rül volt a hí­vek szá­ma. Dr. Raf­fay Sán­dor püs­pök 1934. má­jus 27-én ren­delt ide lel­ki­pász­tort, a do­lo­gi ki­adá­so­kat ak­kor az Ál­la­mi Mé­nes­bir­tok fe­dez­te. A temp­lom épí­té­se 1944. jú­li­us el­se­jén vet­te kez­de­tét, Ágos­ton Sán­dor ter­vei alap­ján. A II. vi­lág­há­bo­rú ki­tö­ré­se mi­att a mun­ka fél­be­sza­kadt, csak 1948. jú­ni­us vé­gén foly­tat­ták az egy év­vel ké­sőb­bi szen­te­lé­sig.

Az él­ni aka­rás és a re­mény je­le volt ez – mond­ta Gáncs Pé­ter Péld 16,9 alap­ján tar­tott ige­hir­de­té­sé­ben. A Dé­li Egy­ház­ke­rü­let lel­ké­szi ve­ze­tő­je egye­bek mel­lett ar­ról be­szélt, hogy – amint Lu­ther ír­ta –: „Nem a gyö­nyö­rű fa­lak, tor­nyok, ha­ran­gok a fon­to­sak, ha­nem egye­dül a gyü­le­ke­zet Is­ten­hez kül­dött, el­len­áll­ha­tat­lan imád­sá­ga.”

A há­la­adó is­ten­tisz­te­let li­tur­gi­á­já­ban Szpi­sák At­ti­la tót­kom­ló­si lel­kész se­géd­ke­zett.

A pré­di­ká­ció után rö­vid mű­sor kö­vet­ke­zett, majd ün­ne­pi köz­gyű­lés kez­dő­dött, amely­nek ke­re­té­ben a fel­ügye­lő, dr. Szol­lár Ist­ván rö­vi­den is­mer­tet­te a gyü­le­ke­zet tör­té­ne­tét. Ez­után Marschal­kó Gyu­la a vá­ro­sért vég­zett mun­ká­ja el­is­me­ré­se­ként ok­le­ve­let és em­lék­tár­gya­kat ve­he­tett át a Me­ző­he­gye­si Vá­ros- és Kör­nye­zet­vé­dő Egye­sü­let el­nö­ké­től, dr. Ke­re­kes György­től. Az al­kal­mat a Pro­Vo­cal kó­rus fel­lé­pé­se tet­te még szí­ne­seb­bé. Az ün­nep a temp­lom fa­lán el­he­lye­zett em­lék­táb­la le­lep­le­zé­sé­vel zá­rult.

G. Zs.

Élet­men­tés
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Imád­ság­mo­za­ik II.