Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 45 - Iga­zat szól­ni sze­re­tet­ben

Iga­zat szól­ni sze­re­tet­ben

Szé­kács-is­ko­la Oros­há­zán

Két­száz esz­ten­de­je szü­le­tett Oros­há­zán Szé­kács Jó­zsef evan­gé­li­kus püs­pök. Eb­ből az al­ka­lom­ból 2009 Szé­kács-év egy­há­zunk­ban, szá­mos ese­mé­nyen em­lé­kez­nek „az or­szág pap­já­nak” is ne­ve­zett egy­há­zi ve­ze­tő­re. Szep­tem­ber el­se­je óta az ő ne­vét vi­se­li az Oros­há­zi Evan­gé­li­kus Óvo­da, Ál­ta­lá­nos Is­ko­la és Gim­ná­zi­um – az ün­ne­pé­lyes név­fel­vé­tel a re­for­má­ció em­lék­nap­ján tar­tott ün­ne­pi is­ten­tisz­te­le­ten tör­tént meg.

Az evan­gé­li­kus egy­ház – az ok­ta­tás szem­pont­já­ból is – szin­te a kez­de­tek­től egé­szen az 1948-as ál­la­mo­sí­tá­sig fon­tos sze­re­pet ját­szott Oros­há­za éle­té­ben. A fe­le­ke­ze­ti ok­ta­tás a rend­szer­vál­tás után, 1992-ben in­dul­ha­tott új­ra a vá­ros­ban.

A kis­gyer­mek­kor­tól az érett­sé­gi­ig kép­zést nyúj­tó in­téz­mény – az óvo­dá­ba 150-160 gyer­mek, az ál­ta­lá­nos is­ko­lá­ba 340, a gim­ná­zi­um­ba 192 di­ák jár – név­adó is­ten­tisz­te­le­tén Ri­bár Já­nos kö­szön­töt­te a temp­lo­mot zsú­fo­lá­sig meg­töl­tő gyü­le­ke­ze­tet.

Gáncs Pé­ter püs­pök – a ne­vet ja­vas­ló „tisz­te­let­be­li ke­reszt­apa” – 2Kor 4,5 alap­ján tar­tott pré­di­ká­ci­ó­já­ban egye­bek mel­lett ar­ról be­szélt, hogy a név kö­te­lez. Szé­kács szol­gá­la­tá­nak lé­nye­gét, szel­le­mi örök­sé­gét jól ki­fe­je­zi a né­hai püs­pök­nek az al­ka­lom­ra szó­ló meg­hí­vón ol­vas­ha­tó cél­ki­tű­zé­se: „Iga­zat szól­ni sze­re­tet­ben”.

Az is­ten­tisz­te­let li­tur­gi­á­já­ban Kopf And­rás is­ko­la­lel­kész és di­á­kok, va­la­mint Ri­bár Já­nos es­pe­res és De­ák Lász­ló igaz­ga­tó lel­kész vet­tek részt.

A dísz­köz­gyű­lés ke­re­té­ben – Jantos Istvánnénak, az iskola igaz­ga­tó­jának ünnepi gondolatai után – az in­téz­ményt töb­ben is kö­szön­töt­ték: Ra­dos­né Len­gyel An­na, a Dé­li Egy­ház­ke­rü­let fel­ügye­lő­je, Do­mo­kos Lász­ló, a Bé­kés Me­gyei Köz­gyű­lés el­nö­ke, Né­meth Bé­la, Oros­há­za pol­gár­mes­te­re, dr. Dan­csó Jó­zsef al­pol­gár­mes­ter, or­szág­gyű­lé­si kép­vi­se­lő és Ko­la­rovsz­ki Zol­tán, a bé­kés­csa­bai evan­gé­li­kus gim­ná­zi­um igaz­ga­tó­ja.

Az üd­vöz­lé­sek so­rá­ban kü­lö­nö­sen is meg­ha­tó volt az a pil­la­nat, ami­kor Bla­hó Já­nos, a Tán­csics Mi­hály Gim­ná­zi­um és Szak­kö­zép­is­ko­la igaz­ga­tó­ja át­nyúj­tot­ta Jan­tos Ist­ván­né­nak a haj­da­ni evan­gé­li­kus gim­ná­zi­um tör­té­nel­mi pe­csét­jét.

Az is­ten­tisz­te­let a temp­lom fa­lán el­he­lye­zett em­lék­táb­la fel­ava­tá­sá­val (ké­pün­kön) és az is­ko­lá­ban tar­tott fo­ga­dás­sal zá­rult.

– gaz­dag –

Élet­men­tés
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Imád­ság­mo­za­ik II.