Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 45
- Kapcsolatépítés határok nélkül
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Kapcsolatépítés határok nélkül
Norvég küldöttek látogatása az Északi Egyházkerületben
A testvérkapcsolat erősítése jegyében kereste fel az Északi Egyházkerületet Ingeborg Midttomme norvég evangélikus püspöknő és kollégája, a kerületi hivatal vezetője, Liv Anne Bjerkeland. Az október 28. és november 1. között zajlott találkozó célja egymás megismerése és a szorosabb együttműködés megalapozása volt.
A tizenegy norvég evangélikus püspök között négy nő van, Ingeborg Midttomme egy éve tölti be hivatalát. Bár egyházkerülete – Mřre – a legfiatalabb, és a lelkészek számát tekintve a legkisebb, mégis ebben a térségben találhatók a norvég kereszténység legősibb forrásai.
A vendégek találkoztak Fabiny Tamással, az Északi Egyházkerület püspökével, Benczúr László egyházkerületi felügyelővel, a püspöki hivatal dolgozóival, a programokba bevont lelkészekkel és a valamely módon Norvégiához kötődő résztvevőkkel. Programjuk során átfogó képet kaptak az egyházunkban végzett munkáról. A norvég küldöttségnek lehetősége nyílt gyülekezetekbe (Budaörs, Pilis) és egyházi intézménybe (Sarepta szeretetotthon) is ellátogatni. Az öt nap alatt a házigazdák változatos kulturális programokról is gondoskodtak a vendégek számára, a városnézéstől az operaelőadáson át a budafoki borkóstolásig.
Az egyházkerületek között 2000-ben létrejött testvérkapcsolat kereteit és irányait szerződés határozza meg, melynek több pontjában már konkrét lépéseket tettek a felek. Több alkalmon részt vett D. Szebik Imre nyugalmazott püspök, aki magyar részről az első szerződést aláírta. Jelenleg két testvér-gyülekezeti kapcsolat működik (Budaörs–Bolsřy, Nyírtelek–Volda), de folyamatban van további kapcsolatok szervezése is.
A fiatalokkal kapcsolatos munkában nagyszerű lehetőség az országos ifjúsági találkozókon való részvétel. Erre építve a 2010-es Szélrózsára egy nagyobb norvég csoportot várhatunk – ezt a püspöknő megerősítette Pilisen mondott köszöntőjében is. Az együttműködés egyik formája lehet „Ten Sing” csoportok indítása is norvég fiatalok segítségével.
Magyar kérésre az elmúlt években több lelkészünk – adott esetben családjukkal együtt – nyaralhatott mřrei parókiákon. Norvég javaslatra pedig a jövőben két-két lelkész töltene el együtt körülbelül egy hónapot a testvéregyházban az egymástól való tanulás céljából. A hazahozott tapasztalatot és tudást pedig át lehetne adni a lelkésztársaknak, és fel lehetne használni további testvér-gyülekezeti kapcsolatok kiépítésében.
A látogatás hivatalos keretek között zajlott, mégis a baráti, hittestvéri és minden feszengés nélküli hangulat jellemezte az együttléteket. Mindennek feltételei voltak – és lesznek a jövőben is – a közös krisztusi alapok és az egyetértésben megfogalmazott célok. Így a különbségek (múltban, szokásokban, egyházstruktúrában, liturgikus öltözetben) nem lehetnek elháríthatatlan akadályai a testvériség megélésének. Az Északi Egyházkerület feladatai és kötelékei – úgy tűnik – egyre inkább észak felé irányulnak.
Horváth-Hegyi Áron
::Nyomtatható változat::
|