Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 45 - Pres­bi­ter­kép­zés

Pres­bi­ter­kép­zés

Az el­ső or­szá­gos evan­gé­li­kus pres­bi­te­ri ta­lál­ko­zó (Pest­szent­im­re, szep­tem­ber 12.) egyik köz­pon­ti kér­dé­se volt a pres­bi­ter­kép­zés ügye egy­há­zunk­ban. A kép­zés szer­ve­zői az aláb­bi le­ve­let küld­ték el e tárgy­ban egy­há­zunk gyü­le­ke­ze­ti lel­ké­sze­i­nek, a fel­ügye­lők­nek és a gyü­le­ke­ze­ti pres­bi­te­rek­nek.

Ked­ves Test­vé­rek!

Sok ál­dás kí­sér­te az evan­gé­li­kus pres­bi­te­rek el­ső or­szá­gos ta­lál­ko­zó­ját. A ta­lál­ko­zó egyik ki­emelt té­má­ja volt a pres­bi­ter­kép­zés el­in­dí­tá­sa egy­há­zunk­ban. Az elő­ter­jesz­tés és a pó­di­um­be­szél­ge­tés alatt a kér­dé­sek zá­po­rát kap­tuk, majd a vi­ta ké­sőbb is to­vább­gyű­rű­zött. En­nek ter­mé­sze­te­sen na­gyon örül­tünk. Egy­há­zunk meg­bí­zott mun­ka­cso­port­ja nem egy kész, meg­vál­toz­tat­ha­tat­lan prog­ra­mot kí­vánt a ta­lál­ko­zón be­mu­tat­ni, ha­nem olyan ter­ve­ze­tet, ame­lyet ép­pen a je­len le­vő és a ké­sőb­bi hoz­zá­szó­lók együtt ala­kí­ta­nak az elő­ké­szí­tő mun­ka­cso­port tag­ja­i­val. Há­lá­sak va­gyunk ezért min­den hoz­zá­szó­lá­sért! Mind­nyá­junk­ban meg­erő­sö­dött az a meg­győ­ző­dés, hogy a pres­bi­ter­kép­zést 2010 őszé­től va­ló­ban el kell in­dí­ta­ni.

Az el­múlt hé­ten Gáncs Pé­ter püs­pök úr kez­de­mé­nye­zé­sé­re a hi­va­ta­lá­ban ta­lál­koz­tak a kép­zé­sért fe­le­lős mun­ka­cso­port tag­jai, s kö­zö­sen ki­ér­té­kel­ték a ta­lál­ko­zón elő­ter­jesz­tett ter­ve­zet vissz­hang­já­nak ta­nul­sá­ga­it.

A je­len­le­vők meg­ál­la­pí­tot­ták, hogy a pres­bi­ter­kép­zés­re egy­há­zunk kép­zé­si pa­let­tá­ján ki­emel­ten szük­ség van: sem a pe­da­gó­gus-to­vább­kép­zés, sem a gyü­le­ke­ze­ti­mun­ka­társ-kép­ző, sem az EKE bib­lia­is­ko­lá­ja nem pó­tol­ja azt az igényt, ame­lyet a pres­bi­ter­kép­zés lát­hat el. Mind­egyik kép­zés­re szük­ség van egy­há­zunk­ban, át­fe­dé­sek is ter­mé­sze­te­sen adód­hat­nak, de a pres­bi­ter­kép­zés­nek ha­tá­ro­zott cél­ja és cél­kö­zön­sé­ge van. Egy­há­zunk­ban ki­emel­ke­dő és meg­tisz­te­lő szol­gá­lat a pres­bi­te­re­ké, s ezért is vál­lal­ko­zik egy­há­zunk egy új kép­zé­si tí­pus el­in­dí­tá­sá­ra.

Kö­zös meg­egye­zés­re az aláb­bi dön­tés szü­le­tett:

• A pres­bi­ter­kép­zést el­in­dít­juk 2010 őszé­től je­len­le­gi, volt és le­en­dő pres­bi­te­rek­nek, va­la­mint min­den ér­dek­lő­dő szá­má­ra. A je­lent­ke­zés­nek nem fel­té­te­le a kö­zép­fo­kú is­ko­lai vég­zett­ség.

• A Ma­gyar­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház pres­bi­ter­kép­zé­sé­nek egy hely­szí­ne lesz, a rév­fü­lö­pi Or­dass La­jos Evan­gé­li­kus Ok­ta­tá­si Köz­pont.

• A pres­bi­ter­kép­zés­nek lesz egy őszi és egy ta­va­szi idő­pont­ja, mind­két eset­ben egy hosszú hét­vé­ge: pén­tek es­te 18 órá­tól va­sár­nap 13 órá­ig.

• 2010 őszén a kép­zés elő­re­lát­ha­tó­lag: 2010. október 15–17. lesz, 2011 ta­va­szán elő­re­lát­ha­tó­lag 2011. április 8–10. zaj­lik.

A kép­zés prog­ram­ja ré­szint a ter­ve­zet sze­rint ala­kul, ré­szint ki­egé­szül a szük­sé­ges dia­kó­ni­ai, gaz­da­sá­gi stb. is­me­re­tek­re vo­nat­ko­zó elő­adá­sok­kal.

A kép­zés ter­ve­zői ez­út­tal tisz­te­let­tel ké­rik a gyü­le­ke­ze­ti lel­ké­szek és fel­ügye­lők se­gít­sé­gét az aláb­bi­ak­ban:

• Is­mer­tes­sék le­ve­lün­ket a gyü­le­ke­zet pres­bi­té­ri­u­má­nak tag­ja­i­val!

• Le­he­tő­leg tá­mo­gas­sák és bá­to­rít­sák a pres­bi­té­ri­um tag­ja­it, a po­ten­ci­á­lis pres­bi­te­re­ket és az ér­dek­lő­dő­ket, hogy je­lent­kez­ze­nek a kép­zés­re, no­ha a rész­vé­tel ter­mé­sze­te­sen ön­kén­tes.

• Az or­szá­gos egy­ház re­mény­sé­günk sze­rint tá­mo­gat­ni fog­ja a szál­lás és az el­lá­tás költ­sé­ge­it, de a részt­ve­vők szá­má­ra szük­ség ese­tén a gyü­le­ke­zet vagy az egy­ház­me­gye nyújt­son tá­mo­ga­tást az úti­költ­ség­hez!

• Tisz­te­let­tel kér­jük a gyü­le­ke­zet el­nök­sé­gét, hogy gyü­le­ke­ze­tük­ben mér­jék fel az igé­nye­ket, s az ér­dek­lő­dők ne­vét és cí­mét (e-mail, ha van) 2009. de­cem­ber 15-ig jut­tas­sák el az egy­ház­ke­rü­le­tük püs­pö­ki tit­ká­rá­hoz: Me­nyes Gyu­lá­hoz, Hor­váth-He­gyi Áron­hoz, il­let­ve Smi­dé­li­usz And­rás­hoz.

• A kép­zés szer­ve­zői szá­má­ra óri­á­si se­gít­sé­get je­lent, ha elő­ze­te­sen is lát­juk az igé­nye­ket.

A gyü­le­ke­zet éle­té­re, a pres­bi­té­ri­um szol­gá­la­tá­ra Is­ten ál­dá­sát kér­jük!

Bu­da­pest, 2009. re­for­má­ció he­té­ben A szervezők

Élet­men­tés
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Imád­ság­mo­za­ik II.