Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 45
- Átadták az idei Ordass Lajos-díjat
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Átadták az idei Ordass Lajos-díjat
A délutáni reformációi istentisztelet keretében adták át az országos presbitérium által két évvel ezelőtt alapított Ordass Lajos-díjat. Az idei kitüntetett Pósfay György Genfben élő nyugalmazott evangélikus lelkész. A vonatkozó szabályrendelet szerint a díj „annak a felszentelt (aktív vagy nyugalomba vonult), feddhetetlen életű, magyar vagy külföldi lelkésznek adható, aki a magyar evangélikusságért sokat tett”. Pósfay György az evangélikus egyház elnökségétől, Ittzés János elnök-püspöktől és Prőhle Gergely országos felügyelőtől vehette át az elismerést a Deák téri evangélikus templomban. A kitüntetett munkásságát Boleratzky Lóránd méltatta.
Boleratzky Lóránd laudációja az Ordass-díj átadásakor
Nem túl könnyű a dr. Pósfay György Ordass-díjjal kapcsolatos laudációjára vonatkozó kérelemnek eleget tenni, mert világtávlatok közt zajló életpályája eseményekben annyira gazdag, hogy részletes ismertetése meghaladja ennek a felszólalásnak a kereteit. Egy biztos: egész életének fontosabb történései Ordass Lajoshoz fűződnek. (…)
Pósfay György (régi nevén Posch) Budapesten 1921. június 18-án született. Mintha megérezte volna, hogy életében milyen nagy szüksége lesz a széles körű nyelvtudásra, már fiatalon elsajátította a német nyelvet, sőt angolul és franciául is tanult. (…)
1939-ben beiratkozott a soproni evangélikus teológiára. Itt szoros kapcsolatba került Sólyom Jenő professzorral, aki egyben cserkészcsapatának parancsnoka is volt. A Tahiban és Gyenesdiáson tartott egyházi konferenciák nagy hatással voltak rá. 1943-ban Raffay Sándor püspök avatta lelkésszé, miután szigorlatain minden tárgyból kitűnő eredményt ért el.
Ordass Lajos prédikációját először nagypénteken hallotta, és északi stílusa különös hatással volt rá. Első beosztását Benkóczi Dániel szegedi esperes-lelkész mellé kapta, akitől igen sokat tanult.
Az ostromot a fővárosban élte túl, ahol igyekezett megóvni a leánygimnáziumot a városházi tűzvésztől, majd a fasori gyülekezetben végezte széles körű szolgálatát, elsősorban sok temetést.
- nyarán Ordass püspök neki és Leskó Bélának svédországi ösztöndíjat ajánlott fel, melyet örömmel fogadtak el annál is inkább, mert akkor svédül tanultak. 1946 novemberében sikerült Lundba kijutniuk, ahol Vajta Vilmos vette őket pártfogásába. Az ösztöndíjas fiúk – akiket csak „Ordass-fiúknak” hívtak – a Lutheránus Világszövetség megalakulásánál a magyar egyházi életről készült nagyszerű kiállítással nyújtottak jelentős támogatást.
Pósfay György 1948 tavaszán került az Egyesült Államokba, ahol végiglátogatta a magyar gyülekezeteket, majd egy évet Svédországban töltött. 1948 nyarán az Egyházak Világtanácsa megalakulásánál – ahová a püspököt nem engedték ki – fontos szerepet játszottak az „Ordass-fiúk”.
- őszétől 1952-ig a clevelandi Első Magyar Evangélikus Egyház lelkészeként szolgált. Paul Empie ajánlatára Venezuelába került, ahol igen nehéz körülmények között megszervezte a magyar evangélikusok lelki szolgálatát; 1957-ben került sor a caracasi nagytemplom felavatására. A magyarok lelkigondozását Kolumbiában, Ecuadorban, Peruban és Chilében is ellátta. A venezuelai magyar gyülekezet felkérésére a forradalom kitörése után Bécsbe utazott, ahonnan egy segélyszállítmánnyal Magyarországra is eljutott, és Ordass püspökkel is találkozott. Fontos szerepet játszott mintegy ezer magyar menekültnek Venezuelában történő letelepedésénél is.
1959-ben feleségül vette Bruckner Győző miskolci jogakadémiai dékán unokáját, aki az egyházi munka végzésénél is jelentős segítséget jelentett számára.
1957-ben a Lutheránus Világszövetség minneapolisi nagygyűlésén újra találkozott Ordass püspökkel. Elvitte a püspököt Michelfelder főtitkár sírjához. (…)
1965-ben dogmatikából szerzett licenciátust The Whole Christian Church on Earth – A földön élő egész keresztény egyház – című dolgozatával. (…) A clevelandi Western Reserve University bölcsészeti karán történelemből „mester” tudományos fokozatot szerzett.
A Lutheránus Világszövetség latin-amerikai referenseként évente kétszer látogatta meg az egyházi központokat és teológiai fakultásokat Mexikótól Tűzföldig. (…) Hat évig végezte ezt a munkát, 1986-ban ment nyugdíjba. 1991-ben teológiai doktor lett.
1986-ban Terray Lászlótól átvette az Európai Rádiómisszió magyar nyelvű adásainak felelősségét; huszonöt éven keresztül pedig a genfi és lausanne-i magyarok lelkigondozását végezte.
- augusztus 19-én az Ordass családnál tartott megemlékezésen Pósfay György is kifejezte részvétét a családnak. (…)
Egyházi szabályzatunk szerint az Ordass Lajos-díjat, egyházunk egyetlen magas kitüntetését az nyerheti el, aki „kiemelkedően sokat tett a magyar evangélikus egyházért”.
Úgy gondolom, hogy dr. Pósfay György lelkész úr szinte az egész világra kiterjedő egyházi, de egyben nemzeti szolgálatával igen méltó erre a magas kitüntetésre annál is inkább, mert igen nehéz időkben végezte munkáját: akkor, amikor az egyház szinte hermetikusan el volt zárva a Nyugattól, így az ő tevékenysége különösképpen felértékelődött.
De külföldi szolgálata alatt a magyarországi evangélikusságról sem feledkezett meg. Hatalmas irodalmi munkásságán keresztül megvilágította számunkra a hozzá nem férhető eseményeket, ezenfelül pedig sokszor részt vett magyar egyházi rendezvényeken, és ott előadásokat is tartott. (…)
Pósfay György élete igazi magvetés, magvetéssé tette szívét, gondolatait, álmait. Eddig járatlan utakon szolgálta egyházát és nemzetét. Az tekinthető eddigi munkája igazi diadalának, hogy engedte munkálkodni Isten Szent Lelkét. Egyháza most megkésve mond neki mindezért köszönetet. Ennek a késedelemnek egyedül csak az az oka, hogy maga a kitüntetés sem régi. Pósfay György élete ma is felemelő kéz, amely állandóan Krisztus ragyogó arcára mutat, de egyúttal mindazokra a hitvallókra is, akik valóban a világosság emberei, akik előttünk jártak.
Írásunk az elhangzott laudáció szerkesztett, rövidített változata.
::Nyomtatható változat::
|