Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 45
- Átadták az idei Károli Gáspár-díjakat
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Átadták az idei Károli Gáspár-díjakat
A reformáció ünnepének „előnapján”, október 30-án adták át az Oktatási és Kulturális Minisztérium 1997-ben alapított egyházi díját, a Károli Gáspár-díjakat. A budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban megtartott ünnepségen idén Erdélyi Géza, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház nyugalmazott püspöke, teológus, művészettörténész; Pósfay György evangélikus lelkész, teológus, a Lutheránus Világszövetség genfi központjának volt munkatársa, elismert Luther-kutató; valamint Sonnevend Imréné Laczkovits Emőke néprajzkutató, nyugalmazott főmuzeológus, a veszprémi Bakonyi Múzeum (ma Laczkó Dezső Múzeum) volt munkatársa vehette át az elismerést Csepregi Andrástól, a kulturális tárca egyházi kapcsolatokért felelős titkárságának vezetőjétől.
Csepregi András Köszöntője a Károli Gáspár-díj átadásakor
A Károli Gáspár-díjat évről évre október végén, a reformáció ünnepének közelében adjuk át. Az időzítés tudatos: a díj szakmai kuratóriuma azokat az életműveket keresi, amelyek a lutheri és a kálvini örökség magyarországi hatásának jegyében fogantak, ennek az örökségnek a megértése, elmélyítése, alkalmazása és terjesztése során épültek fel.
A díj olyan tudományos és emberi teljesítményeket helyez reflektorfénybe, amelyek a tizenhatodik századi reformáció teológiai és kulturális tartalmának állandóságait és változásait mutatják fel, segítve bennünket, a kortársakat abban, hogy a tizenhatodik századi kezdetekhez a magunk viszonyát is meghatározhassuk.
A díj odaítélése révén a tizenhatodik századi bibliafordító, Károli Gáspár neve és a kitüntetettek neve most össze fog kapcsolódni. Ez az összekapcsolódás első látásra lehet csupán jelképes, szimbolikus. De lehet konkrétabb és jóval tartalmasabb azok számára, akik a kitüntetés nyomán fokozott figyelemmel fordulnak a díjazottak életműve felé, hogy felkutassák benne a reformátori állandót és az abból kisarjadó változókat. Így lehet a mai ünnep a lelki-szellemi gazdagodás forrása, remélem, minél többünk számára.
A reformátori állandó és változó kérdése különben igen nehéz problémákat vet fel, amelyek távolról sem csupán elméletiek, hanem nagyon is életközeliek, húsba vágóak. A napokban egy fiatal kolozsvári református teológus könyvét olvasom, amelyet a teodícea problémájáról írt, arról, hogyan gondolkodhatunk Istenről, Isten szeretetéről, amikor szembekerülünk a gonosszal, közösségünk, szeretteink vagy akár a magunk életében. A vérbeli teológus, aki a könyv eredeti anyagát a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán doktori disszertációként védte meg öt évvel ezelőtt, természetesen azt a kérdést is felteszi, hogy mai tapasztalatainkkal szembesülve mennyire tarthatjuk érvényesnek korábbi teológusok, akár Luther, Kálvin vagy Károli Gáspár válaszait.
Erre a kérdésre egy hosszú válasz sem lehet teljes és minden részletet kimerítő, de egy nagyon rövid válaszban elegendő lehet arra utalni, hogy ők maguk is küszködtek ezzel, s nem gondolták, hogy van kerek és lezárt válaszuk. Gondoljunk arra, ahogyan Luther gyakran ámulattal telve meg-megállt az el-elrejtőzködő Isten előtt, vagy Kálvin szinte a kortárs racionalitásával beszélt az istenismeret és az önismeret kölcsönös, egymást is megtermékenyítő kapcsolatáról. Mindketten a keresés szenvedélyében éltek, és ezt a szenvedélyüket is ránk hagyták.
Ebben az órában viszont még a szenvedélyes keresést is felfüggeszthetjük, hogy átadjuk magunkat annak az ünnepnek, amelyet kitüntetésre javasolt testvéreinknek köszönhetünk. Külön értéknek tartom, hogy közülük ketten olyan életművel ajándékoztak meg bennünket, amelyek Luther és Kálvin magyarországi örökségét Magyarország határain túl, de félreérthetetlenül a magyarság közösségén belül és – a reformáció egyházainak nemzetközi közössége mellett – hangsúlyosan a magyarság javára is ápolták.
Köszönjük mindhármuknak, amit értünk tettek, köszönjük a szakmai kuratóriumnak, hogy idén ők hárman vehetik át a Károli Gáspár-díjat!
::Nyomtatható változat::
|