Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 45
- Bajor, magyar két jó barát
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Bajor, magyar két jó barát
Tótkomlósiak a testvérváros gyülekezetében
Bajorország egyik kedves kisvárosa, Neunkirchen am Brand partnervárosi együttműködést ápol Tótkomlóssal. Hasonlóan szívélyes viszony körvonalazódik idén ősz óta a magyar város evangélikus egyházközsége és a neunkircheni Christuskirche gyülekezet között. Utóbbi a közelmúltban nyitotta meg bölcsődéjét. Az intézmény felszentelésére meghívták a Tótkomlósi Evangélikus Egyházközség küldöttségét is.
A bajor város és a viharsarki település lakóinak először 1988-ban nyílt módjuk egymás közelebbi megismerésére, a tótkomlósi ifjúsági fúvószenekar, valamint a Trachtenkapelle Neunkirchen am Brand fiataljainak találkozása révén. Idővel a két helység kapcsolata egyre tovább erősödött, olyannyira, hogy 2000 áprilisában Tótkomlóson, 2001 májusában pedig Németországban írták alá a partnervárosi szerződést.
Mivel a gyülekezet tagjai azt szerették volna, ha nemcsak a városok, hanem a helyi evangélikus közösségek közötti kapcsolatok is elmélyülnek, örömmel vették a Christuskirche presbitériumától érkezett meghívást.
Az invitálás egy olyan bajor városból érkezett, amelynek lakossága a második világháború végéig szinte csak katolikus volt. Az itt élő kevés lutheránus számára az istentiszteleteket iskolában, vendéglőben, illetve a helyi katolikus kápolnában tartották. Az evangélikus gyülekezeti házat 1978-ban, a modern templomot 2000-ben szentelték fel. Legutóbb – október elején – pedig húsz főt befogadó bölcsődéjüket adták át rendeltetésének. Az ünnepi istentiszteleten dr. Ludwig Markert, a Bajor Diakóniai Szolgálat elnöke prédikált, majd egyházi és világi vezetők mondtak köszöntőt.
Mint az ünnepélyes alkalmat követő állófogadáson elhangzott, a német állam is támogatja az ilyen kezdeményezéseket, mert azt szeretnék, ha 2012-re a három év alatti gyermekek kétharmada számára már biztosítva lennének a – ma még hiányzó – bölcsődei helyek. Az a tény, hogy az intézmény hatalmas összefogással, mindössze öt hónap alatt épült fel, bizonyítja, hogy Neunkirchen am Brand esetében nem csupán a „felsőbb akaratnak” szóló engedelmességről van szó, hanem a bölcsődét valóban „akarták” és igazán magukénak érzik a mára már mintegy kétezer fősre duzzadt gyülekezet tagjai is.
A magyar delegáció nemcsak az új bölcsőde – templom melletti – épületét, hanem az evangélikus óvodát és a napközit is. Emellett hivatalában fogadta őket a polgármester, Heinz Richter, „idegenvezetőként” megismertetve őket a város nevezetességeivel. A tótkomlósiak ellátogattak továbbá az idősek számára biztosított nappali ellátó egységbe és a római katolikus egyház által üzemeltetett lakóotthonba.
E néhány nap alatt a látottakból és a beszélgetésekből kiderült, hogy mind az intézmények, mind az evangélikus gyülekezetek felépítése és működése sok hasonlóságot, de számos különbséget is mutat, a két közösségnek tehát bőven van tehát mit tanulnia egymástól. Így következhet az újabb lépés… Legközelebb egy év múlva – a tervek szerint – a német testvérek érkezhetnek Komlósra az evangélikus bölcsőde megnyitójára…
– gazsu –
::Nyomtatható változat::
|