Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 45
- A hazataláló megbékél
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A hazataláló megbékél
Beszélgetés Gulyás Zsolt festőművésszel
Még márciusban történt, amikor a böjt első vasárnapjára megjelent lapszámot készítettük, hogy címlapfotónak alkalmas illusztrációt kerestünk. Konkrét ötlet híján beütöttük az internetes keresőbe Invocavit vasárnapjának evangéliumát – „Jézus a pusztában” –, a találatok között pedig Gulyás Zsolt egyik festménye is szerepelt. Képeinek sajátos színvilágával és jelképrendszerével olvasóink az EvÉlet nagyheti képmeditációs összeállításában is találkozhattak a nagycsütörtöki lábmosást ábrázoló festményén keresztül. Padlásműtermében beszélgettünk a művésszel.
– Festményei jelentős részének bibliai a témája. Fontos szerepet játszik az életében a Szentírás?
– Nagyon fontos. Az én életemnek és a családoménak az alapját adja. Egész másképp éli az ember az életét az Istenbe vetett hittel, mint anélkül. 1963-ban születtem, a szüleim megkereszteltek ugyan katolikusnak, de családunk nem volt vallásos. A feleségemmel való találkozás hozta meg számomra a hit útján való elindulást.
– Van kedvenc bibliai története?
– Ugyanúgy, ahogy festőként nincs kedvenc színem, hívő emberként sincs kedvenc bibliai történetem.
– A képeit nézve azt mondhatjuk, hogy inkább az Újszövetség jelenetei elevenednek meg a festőecset segítségével.
– Igen. Jézus tanításánál nincs igazabb, tisztább és értelmesebb út az emberi gondolkodás és létezés végigjárására. Áron fiam katolikus iskolába jár, mert úgy gondoltuk a feleségemmel, hogy a családon kívül ott kaphatja meg azt a pluszt és értékrendet, amely számunkra olyan meghatározó.
– A képek hogy születnek?
– Ha az ember eljut odáig, hogy kérdéseket tegyen fel magának az életről, annak értelméről és miértjéről, akkor előbb-utóbb rákényszerül arra, hogy válaszoljon is e kérdésekre. Nagyobb kaland tiszta szívvel keresni a kérdésekre a választ, mint megmászni a Mount Everestet. A képeim ezek a próbálkozások. Harminc éve kaptam meghívást a festésre, nem tudva még, mekkora is az óceán előttem, amit átúsznom rendeltetett. Később derült ki, minél nagyobb léptéket veszek, annál hosszabb lesz az út is előttem. Magam mögött mindent felégettem, megszállottan kezdtem rajzolni, majd festeni, hét évig tanultam két mesternél, Balogh Jenő és Fischer Ernő festőművésznél, közben magamat is fejlesztettem. Ha előjön bennem egy kép témája, az képileg meg is fogalmazódik színben-formában és – szerkezetben. Fejben dolgozom tovább rajta, hogy mire elkészül a vászon, a bennem lévő kép is eljusson a lehető legletisztultabb megoldásig.
Így született meg a tékozló fiú történetét ábrázoló festmény technikai szerkezetének ötlete is. Két hajléktalanról láttam egy fotót az egyik újságban, és akkor alakult ki bennem, hogyan fogom megfesteni, milyen szimbólumrendszert fogok használni a példázat mögöttes tartalmának a megjelenítéséhez. A fiú nadrágja ugyanabból az aranysárga anyagból van, mint a fal kárpitja, a nyakában lévő sál pedig a piros szőnyeg egy része. A fiú szinte tombolva hagyja el a meleg otthont, leszakítva és elszakítva a dolgokat, még a fél ajtót is magával viszi – merthogy az neki jár –, úgy megy a hideg, hóviharos nagyvilágba. Hazatérve – látszanak is a házhoz vezető lábnyomok a hóban – már csak ennyi maradt meg: egy sálnyi és egy nadrágdarabnyi a vagyonból. Az apa pedig végtelenül örül, mert megjött a fia, és önnönmagában hozta vissza mindazt, amit a külső világban eltékozolt. Ami része az otthonnak, és oda tartozik. Ez a történet Jézus közvetlen tanítása Isten és az ember transzcendentális kapcsolatáról.
– Mi lesz a sorsa ennek a sok képnek, amely itt sorakozik a sarokban? Tudja, hogy összesen hány van már kész eddig?
– Olyan kétszázötven és háromszáz között lehet a számuk. Az alakos képek mellett sok a portré, csendélet, tájkép, közöttük a fasorozat is. És hogy mi lesz a sorsuk? Hogy őszinte legyek, nem tudom. Harminc éve festek, tizennégy önálló kiállításom volt, háromszor állítottam ki Torjay Valter festőbarátommal, és két csoportos tárlaton vettem részt.
Számomra az a fontos, hogy a bennem megjelenő képeket megfessem. A jó kép rohanás közben is megfogja az embert, és szellemi mélységeivel fogva is tartja. Csak akkor lehet jó festő valaki, ha az ecsetet a kezébe véve az idegvégződései nem az ujjaiban, hanem az ecset szőrszálaiban vannak. A festményeimmel erre a világra reagálok, amelyben élünk, és mivel sokféle probléma és érzés foglalkoztat, sokféleképpen próbálok válaszolni rájuk. Képeimmel érzelmileg és gondolatilag hatni szeretnék az emberekre, kommunikálni velük, értékeket közvetíteni.
Most is körülbelül negyven képpel vagyok elmaradva, ezeket itt hordozom magamban. Például egy sorozatot, amelynek az egyik része készen van – ez a négy evangélistát ábrázolja, de még megfestésre vár a tizenhárom apostol, mindegyik egyedi ábrázolásmódban. Mindig attól félek, hogy nem lesz elég időm megfesteni a folyamatosan előtóduló és bennem kavargó témákat. Nálam ez nem hobbi, hanem az életem. Ebből, az imádság erejéből és családom önfeláldozó szeretetéből merítek erőt a továbblépéshez, és sok-sok nehézség ellenére is kitartok mellette, nap mint nap megküzdve a festés lehetőségéért.
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|