Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 45
- Esti közös imádság
Cantate
Zsoltáros imádságok
Hozzászólás a cikkhez
Esti közös imádság
A múlt héten megismerkedhettünk a zsolozsma, a közös zsoltáros imádság egyszerű alakjával, melyet minden napszakban és minden élethelyzetben, közösségben és egyénileg is használhatunk. Ma ennek az imádságformának a díszesebb változatát mutatjuk be olvasóinknak.
Az esti közös imádság legelterjedtebb formája az eredetileg alkonyatkor végzett vespera (vesperás vagy vecsernye). A lefekvés előtti, napzáró szertartás – lényeget nagyszerűen kifejező – neve: kompletórium. Mivel a két forma nem sokban tér el, új énekeskönyvünk összevonva közli ezek rendjét (GyLK 647).
Az első részben a bevezető könyörgés (invokáció) és a – Szentháromságot vagy Krisztust – dicsőítő ének után rögtön a zsoltározás következik. Általában három zsoltár hangzik el (rövidebb alkalmakkor elég egy is).
Az igei részben először igeolvasást hallunk (capitulum), majd igehirdetésre nyílik lehetőség. Erre felel az – előénekes és gyülekezet válaszolgatására épülő – responzórium (múlt heti számunkban közöltünk is egy ilyen tételt). Ezután a himnusz kerül sorra: a napszaknak vagy az egyházi évnek megfelelő – gregorián vagy gyülekezeti – ének. Az átvezető sorpár (verzikulus) funkciója, hogy összekösse ezt a szakaszt a harmadik, imádságos résszel.
Most a zsolozsma-istentiszteletek központi tétele, a canticum következik (mely zsoltár formájú, de nem a Zsoltárok könyvéből való imádság). Itt tér el a két esti istentisztelet. A vespera canticuma a Magnificat, Mária hálaéneke (Lk 1,46–55). Mivel a nagy ünnepeken hagyományosan díszes formában végezték ezt a szertartást, sok többszólamú Magnificat-feldolgozást ismer a zenetörténet – J. S. Bach műve eredetileg a karácsonyi vespera része. A kompletórium canticuma a Nunc dimittis (GyLK 783), Simeon hálaéneke (Lk 2,29–32); erre a szövegre többek között H. Purcell és F. Mendelssohn-Bartholdy írt többszólamú feldolgozást. (A másik különbség a két alkalom között, hogy a kompletórium bevezető részében bűnbánati imádságot is mondunk.)
A canticumot a nap imádsága (kollekta) követi. Ünnepélyesebb alkalmakon felcsendülhet egy motetta vagy hangszeres zenemű, elhangozhatnak hirdetések és általános könyörgő imádság is. Majd egyszerű kyrie vezet a Miatyánkhoz. A befejező rész tartalmazza az áldást és a benedicamust (lásd a mellékelt kottát). A benedicamus is áldó énekvers, így helyettesítheti az áldást, vagy csatlakozhat hozzá. Végül záróének éneklésére van lehetőség.
A GyLK 648–654 rendjei a zsoltározó istentiszteletek egyházi év szerint változó tételeit közlik: találunk itt adventi, karácsonyi, vízkereszti, böjtelő-böjti, húsvéti, pünkösdi és szentháromsági anyagot (ez utóbbi általános használatra is alkalmas).
A zsolozsma-istentiszteletet a liturgus (nem feltétlenül a lelkész) vezeti, akinek segítői az előénekesek, illetve ünnepélyesebb alkalmakkor a kis liturgikus énekkar is. Ha a liturgus idegenkedik az énekléstől, az előénekesek egyike átvállalhatja tőle az énekes részek többségét. A gyülekezetet általában két félkarra osztjuk; kisebb közösségekben az előénekes éneke váltakozik a teljes gyülekezetével.
Az imádság hagyományos módja, hogy a közösség a zsoltárszövegeket egy egyszerű, néhány hangból álló dallamon, úgynevezett zsoltártónuson szólaltatja meg. Ez nem a mai fogalmak szerinti éneklés, itt a lényeg nem a dallamon, hanem a megszólaló szövegen van; a zsoltártónus feladata az, hogy hordozza és kiemelje az imádság szövegét. Szükség esetén az egyes szövegek dallam nélkül is megszólaltathatók; a hangsúly a közösségi imádságon van. (A zsoltározás további részleteiről egy hét múlva lesz szó.)
A GyLK rendjei templomban tartott alkalmakra készültek, kellő rugalmassággal kezelve azonban más körülmények között is alkalmazhatók: például otthon családi körben vagy egyedül; munkahelyi vagy iskolai közösségben; táborban, konferencián vagy kiránduláson. A lényeg az, hogy időt szánjunk a belső csöndre, a lelki és szellemi nyitottságra: hamar megtapasztaljuk ennek gyógyító erejét!
Ecsedi Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|