Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 45
- Isten dicsőségére és az emberek örömére
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Isten dicsőségére és az emberek örömére
Tizenöt éve zenél a lajoskomáromi evangélikus rézfúvószenekar
Amikor a kilencvenes évek elején a plochingeni zenekar képviselői olyan magyar evangélikus gyülekezetet kerestek, ahol rézfúvószenekart lehetne alapítani, úgy tűnt, erőfeszítéseik nem járnak sikerrel. Az, hogy a lajoskomáromi evangélikus rézfúvószenekar fennállásának immáron tizenötödik évfordulóját ünnepli, azt mutatja, imáik mégis meghallgatásra találtak.
A jubileumi koncertet október 25-én rendezték meg. Eljöttek rá Németországból a plochingeni és a mössingeni testvérzenekar képviselői is, és együtt zenéltek a lajoskomáromiakkal. A zene mellett a szavak is főszerephez jutottak, amikor az elmúlt tizenöt esztendő eseményeit felelevenítették a megszólalók.
Elsőként Decmann Tibor, a gyülekezet lelkésze, egyben zenekari tag köszöntötte az ünneplőket. Visszatekintve hálát adott az elmúlt tizenöt évért, minden segítségért, amellyel a zenekar útját egyengették, a jövőre nézve pedig azt a reményt fogalmazta meg, hogy egyre többször és több helyen tud majd megszólalni a zene általuk – Isten dicsőségére és az emberek örömére.
Dieter Greiner, a plochingeni zenekar azóta nyugalomba vonult vezetője meleg szívvel elevenítette fel a zenekar megalakításának történetét. A kilencvenes évek elején azért érkeztek Magyarországra, hogy német mintára itt is megalakítsanak egy evangélikus rézfúvószenekart. Több gyülekezetnél jártak, ám végül úgy tűnt, mégsem sikerül tervüket véghez vinni. Labossa Lajos, a Fejér-Komáromi Egyházmegye akkori esperese azt ajánlotta, próbálkozzanak Lajoskomáromban, hiszen ott nagy az érdeklődés az ötlet iránt. Így alakult meg Lajoskomáromban a Magyarországi Evangélikus Egyház első rézfúvószenekara. A plochingeniek hangszerekkel, kottákkal és anyagi segítséggel támogatták az újonnan alakult fúvósegyüttest, s támogató gondviselésük azóta is töretlen.
A plochingeniek jelenlegi vezetője, Reiner Nussbaum annak az örömének adott hangot, hogy kis magyar testvérzenekar nő, fejlődik, és kiállja a próbát a nagyokkal. A reményteli jövőre tekintve adta át ajándékukat, egy új trombitát, amelyre nagy szükség is van, hiszen minden évben vannak új jelentkezők, akik szívesen kapcsolódnak be a zenekar munkájába. Ezen az estén még egy hangszerrel lett gazdagabb az együttes, a mössingeniek egy új eufóniumot hoztak ajándékba.
A zenekar évente kétszer, augusztusban és decemberben intenzív tábort szervez, amelyen Plochingenből és Mössingenből érkező fúvósok is segítik a munkát és a tanulást. Több éve az egyik ilyen vendég Stefan Heilemann is, a plochingeni keresztény ifjúsági egyesület elnöke, aki magyarul is megtanult, így anyanyelvünkön mondta el köszöntését. Kedves ajándékul egy általa írt zeneszámot adott a gyülekezetnek, amelyet a nyári táborok állandó háttérszereplője, a fagylaltos autó „zenéje” ihletett.
Hanns-Martin Weber azzal kezdte köszöntését, hogy hét unokájuk mellé a feleségével most örökbe fogadják a lajoskomáromi zenekart is. És valóban, nagyatyai szeretettel és gondoskodással viseltetik a zenekar iránt, a táborok fő szervezője és mozgatórugója a plochingeniek részéről.
A település polgármestere, Macher Pál arról beszélt, hogy ez a zenekar nemcsak a gyülekezet, hanem az egész falu életében nagy kulturális értéket képvisel.
Az együttes munkáját több karnagy segítette a tizenöt év alatt. Szinte a kezdetektől vezeti a munkát Decmann Erzsébet, mellette Soltész Kálmán, majd ez évtől Szebik Attila vesz részt a fúvósok irányításában.
Hagyományteremtés
és hagyományőrzés
Egy fiatal zenekar életében meghatározó idő az első tizenöt év. Ekkor alakulnak ki olyan szokások, amelyek egy idő után hagyománnyá válnak. A lajoskomáromi evangélikus rézfúvószenekar is teremtett és őriz ilyen hagyományokat. Ezek közül a legfontosabbak az istentiszteleteken való zenés szolgálatok, a Lajoskomáromban és Balatonszárszón tartott táborok a kirándulásokkal és a zárókoncertekkel. A zenekar 2003 óta minden novemberben a kötcsei kerbájton, a templomszentelési búcsún szolgál zenével. 2006 óta pedig az évente megrendezett egyházmegyei énekkari találkozóra is meghívást kapnak. Szép hagyománynak lehet tekinteni azt is, hogy több nemzedék is együtt, egy zenekarban zenél: szülők gyermekeikkel, testvérek, unokatestvérek fújnak egymás mellett – ahogyan a német testvérzenekaroknál is.
Krónika
A zenekar ötévente visszatekint, számot vet az elmúlt időszakkal, és egy-egy kiadványban foglalja össze – szavakban és képekben – a történteket. Ezek pedig egyre szaporodnak, hiszen egyre több helyről kapnak meghívást, egyre több alkalmon tartanak igényt zenés szolgálatukra. Így az elmúlt esztendőkben szolgáltak Budapesten a Deák téri templomban, Sárszentmiklóson, Dégen, Tordason, Felsőnyéken, Szóládon. Részt vettek Szombathelyen a Savaria-napokon és a Johannita Lovagrend éves nagygyűlésén, Balatonföldváron a magyar–bajor egyházi testvérkapcsolat kezdetének tizedik évfordulója alkalmából rendezett találkozón.
Határainkon túl is bemutatkozhattak: 2006-ban Németországban a plochingeni alapító zenekar hatvanéves jubileumán zenéltek, 2008-ban pedig a Magyarországi Evangélikus Egyház képviseletében a szlovákiai Somorján és Pozsonyban a közép- és kelet-európai protestánsok találkozóján vettek részt.
Sánta Anikó
::Nyomtatható változat::
|