Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 45
- A sortűz áldozataira emlékeztek
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
A sortűz áldozataira emlékeztek
1956. október 26-án munkások, egyetemisták és gimnazisták gyülekeztek a tanácsháza előtt Mosonmagyaróváron, hogy az ipartelepen lévő határőrlaktanyához vonuljanak. Szándékuk az volt, hogy kikövetelik a laktanya épületén lévő vörös csillag levételét.
Ahogy a fegyvertelen tömeg a laktanya elé ért, az események hirtelen drámai fordulatot vettek. Az előző napon a határőrlaktanya elé telepített két géppuskából sorozatokat lőttek ki, lekaszálva a tömeg elején állókat. Ugyanekkor a laktanya ablakaiból a határőrök kézigránátokat hajigáltak az emberek közé. A tömeg menekülni kezdett, de ekkor újra megszólaltak a géppuskák, és a már futó embereket ezúttal hátulról érték a golyók. Bizonyítható, hogy a sortűz során használt fegyverekbe robbanólövedéket helyeztek, esélyt sem adva a menekülőknek.
Az egyenként másfél percig tartó lövöldözés végeztével több mint száz halott és több száz sebesült maradt a téren. Az eldördült sortüzek Budapest után Mosonmagyaróvár városában követelték a legtöbb civil áldozatot.
A vérengzés után nem sokkal megkezdődött a mentés. A közeli épületekből, gyárakból és a laktanyából is többen érkeztek, hogy az áldozatokat összeszedjék. A még életben lévő sebesülteket teherautókkal, lovas kocsikkal vitték a városi Karolina Kórházba, valamint a vele szemben lévő iskolába, amelyet a kórház szűkös befogadóképessége miatt szükségkórházzá alakítottak. A sortűz halálos áldozatai között volt a mosonmagyaróvári evangélikus gyülekezet három tagja is: Letenyei Ferenc (24) has- és fejlövésben, Őri László (16) haslövésben, Hornyák Béla (36) fejlövésben halt meg.
A rendszerváltozás évében, 1989-ben az akkori önkormányzati képviselő-testület október 26-át városi gyásznappá nyilvánította. Azóta minden esztendőben, így most is a megszokott forgatókönyv szerint zajlottak a gyásznapi megemlékezések eseményei.
Megemlékező beszédekre és koszorúzásokra került sor az események helyszínein, így az egyetemnél, a polgármesteri hivatalnál, a kórháznál, valamint Gulyás Lajos mártír levéli református lelkész emléktáblájánál, akit a sortűz megtorlásaként Sopronkőhidán végeztek ki többekkel együtt.
Ezután, ugyanazon az úton, mint ötvenhárom évvel ezelőtt, gyalogosan mentek ki az emlékezők a határőrlaktanya előtti gyásztéren felállított Golgota-emlékműhöz, Rieger Tibor szobrászművész alkotásához. Itt megemlékező beszédet dr. Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely- és Kegyeleti Bizottság elnöke mondott. Az áldozatokért Kiss Miklós esperes, mosonmagyaróvári lelkész mondott imát. Műsorral a helyi Kossuth Lajos Gimnázium diákjai szolgáltak. Végül a pártok és civil szervezetek képviselői koszorúztak.
K. M.
::Nyomtatható változat::
|