Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 45 - Imád­ság­mo­za­ik II.

Imád­ság­mo­za­ik II.

Ami­kor Ma­do­csai Mik­lós lel­kész test­vé­rünk nyug­díj­ba ment, a bu­da­vá­ri bib­lia­órás gyü­le­ke­zet szo­kat­lan aján­dék­kal kö­szön­te meg hosszú szol­gá­la­tát. Mi­vel is­mert volt Mik­lós imád­sá­gos éle­te, egy ima­zsá­molyt ka­pott, az­zal a ké­rés­sel ki­egé­szít­ve, hogy imád­koz­zon to­vább­ra is a gyü­le­ke­ze­tért.

A zsá­moly az­óta is hasz­ná­lat­ban van. De Ma­do­csai Mik­lós nem­csak gya­ko­rol­ja a má­so­kért va­ló imád­sá­got, ha­nem ta­nít is imád­koz­ni. Eh­hez a ke­resz­tény egy­ház tör­té­ne­té­nek is­mert és nagy alak­ja­it hív­ja se­gít­sé­gül, azo­kat, akik­től ő is ta­nult. Így szü­le­tett meg az Imád­ság­mo­za­ik cí­mű vá­lo­ga­tás, amely­nek most már a má­so­dik kö­te­tét is la­poz­gat­hat­juk és ol­vas­hat­juk, együtt imád­koz­ha­tunk azok­kal, akik a hit­ben előt­tünk jár­tak.

Az Imád­ság­mo­za­ik II. vá­lo­ga­tás a 15–18. szá­zad ke­resz­tény imád­sá­ga­i­ból. Se­gít­ség mind­azok­nak, akik nem tud­ják, mit és ho­gyan imád­koz­za­nak, de a rend­sze­re­sen imád­ko­zók ima­éle­tét is meg­fris­sí­ti. Olyan, e kor­szak­ban élt ke­resz­té­nyek­kel imád­koz­ha­tunk együtt, mint Husz Já­nos, Lu­ther Már­ton vagy Jo­han­nes Kep­ler, Zin­zend­orf gróf, Páz­mány Pé­ter és Ár­va Beth­len Ka­ta. Nem­csak evan­gé­li­ku­sok van­nak köz­tük, ha­nem re­for­má­tu­sok és ró­mai ka­to­li­ku­sok is, hi­szen az imád­ság öku­me­ni­kus kö­zös­ség­be fű­zi a ke­resz­té­nye­ket.

Az Imád­ság­mo­za­ik ugyan­ak­kor is­me­re­tet is ter­jeszt, mert a ben­ne sze­rep­lők élet­raj­za, a kor és a tör­té­ne­ti hát­tér rö­vid is­mer­te­té­se, a vers­idé­ze­tek év­szá­za­dok tá­vo­lá­ból is kö­zel hoz­zák és élő­vé te­szik a sze­mé­lye­ket, így job­ban azo­no­sul­ni tu­dunk imád­sá­ga­ik­kal.

Kincs ez az imád­ság­gyűj­te­mény, öröm, hogy az el­ső ti­zen­öt szá­zad után sor­ra ke­rült az új­ko­ri rész, és Ma­do­csai Mik­lós test­vé­rünk terv­be vet­te a leg­újabb ko­ri, egé­szen nap­ja­in­kig nyú­ló vá­lo­ga­tás, a har­ma­dik kö­tet el­ké­szí­té­sét is.

Az Imádságmo­za­ik kö­te­tei a Fébé Evangélikus Diakonissza­egye­sü­let gon­do­zá­sá­ban je­len­tek meg. Kaphatók az evan­gé­li­kus köny­ves­boltok­ban, a Fébénél és a szer­ző­nél.

Balicza Iván

Élet­men­tés
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Imád­ság­mo­za­ik II.
Őszi le­vél ol­ta­lom­ke­re­sők­nek
Re­for­má­ció je­len ­idő­ben
Sep­si­szent­györ­gyi or­go­na­szen­te­lés
Nem csak fa­lak
Iga­zat szól­ni sze­re­tet­ben
A re­for­má­ció ün­ne­pé­nek elő­es­té­jén
Női püs­pök ve­ze­ti a né­met evan­gé­li­kus egy­há­zat
Kap­cso­lat­épí­tés ha­tá­rok nél­kül
Szö­ges­drót és tí­pus­ház
Konferencia az ökumenéről
A bör­tön­ben is szól az ige
Ünnepség az emlékparkban
Kál­vin-em­lék­ér­mét bo­csá­tott ki a Ma­gyar Nem­ze­ti Bank
Tíz gyö­nyö­rű nap a gyi­me­si és mold­vai csán­gók kö­zött
A csán­gó asszony két fil­lé­re
Négy­es­tés hit­éb­resz­tő a pro­tes­táns szak­kol­lé­gi­um­ban
Bá­be­l énekelt
Bajor, magyar két jó barát
Luther-fejtörő
Pres­bi­ter­kép­zés
Is­ten di­cső­sé­gé­re és az em­be­rek örö­mé­re
Itt­hon sem min­den szür­ke
Kí­sért a má­ban az át­men­tett múlt
Soprontól Tűzföldig
Át­ad­ták az idei Ká­ro­li Gás­pár-dí­ja­kat
Át­ad­ták az idei Ordass Lajos-díjat
Utam a kül­misszi­ó­ba
A „két­ka­rú” sze­re­tet
„Ti mi­kor kez­di­tek el…?”
Reménységgel a jövő felé
Nagy távolságok kis helyen
Így kép­zel­nénk Rá­kó­czi­val – egy vi­lá­gi szer­ve­zet a re­for­má­ció ün­ne­pén
A sor­tűz ál­do­za­ta­i­ra em­lé­kez­tek
A ha­za­ta­lá­ló meg­bé­kél
A kes­keny ös­vény­re lép­ve
Mi­lyen idő lesz ma?
Oratio ˝cumenica
Cantate
Es­ti kö­zös imád­ság

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2009 45 Imád­ság­mo­za­ik II.