Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 27
- Burka
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Burka
Gondolom, a burka viselése körüli vita, amely egyes nyugat-európai országok közvéleményét mostanában foglalkoztatja, érintettség hiányában el sem jut a magyar olvasóhoz, és az egész ügy hidegen hagy bennünket. Érthető, hiszen nem él kis hazánkban több millió török és más, az iszlám vallást követő vendégmunkás. Nekünk itt vannak a kínaiak, ők is kevesen ahhoz, hogy másságukkal átlépjék az ingerküszöbünket.
Hallottam a minap a rádióban egy interjút, amely mégis érdekessé tette számomra ezt a jellegzetes mohamedán női ruhadarabot.
Azt írja a Wikipédia nevű internetes enciklopédia: „A burka egy egész testet elfedő muzulmán női külső viselet, amelyet a legtöbb afganisztáni nő hord, de láthatjuk ezt a ruhát a pakisztáni és észak-indiai nőkön is. Általában a hétköznapi ruhák fölött viselik, és miután a nők hazaérnek otthonukba, leveszik… A teljes afgán burka betakarja a viselője egész arcát, a szemek környékét kivéve, amelyet egyfajta háló fed. A pakisztáni és indiai burkák viszont szabadon hagyhatják a szemeket vagy akár az egész arcot is. Általában könnyű, kék színű (legkedveltebb) anyagokból készítik. Megvarrásához több méternyi ruhaanyag szükséges. A kalaprészét díszítheti hímzés.” A gondot tehát az okozza, hogy a burkát viselő nőből valójában a két szembogarán kívül semmi sem látható. És e bő ruhadarab lehetőséget ad fegyverek, esetleg testre erősített robbanószerkezetek elrejtésére is. A terrorizmustól való félelem áll valójában az európaiak burkaellenessége mögött.
Abban a bizonyos rádióműsorban a riporter egy magyar hölggyel beszélgetett, aki Törökországban él, oda ment férjhez. Felvette férje vallását, férje kívánságára viseli is a burkát. Törökké vált honfitársnőnk elmondta, hogy az iszlám világban a nők az utcán, a nyilvánosság előtt elrejtik magukat az idegen és kíváncsi férfipillantások elől. Otthon viszont azonnal levetik a burkát, és magukat kicsinosítva, felékszerezve, illatszerekkel felkészítve várják haza a férjüket.
Távol álljon tőlem az iszlám nő-férfi kapcsolat eszményítése, bizonyára ott sem minden fenékig tejfel. A hallottak azonban elgondolkodtatók. Mert nem takarnak mást, mint hogy a mohamedán feleség a testi szépségét kizárólagosan a férjének tartogatja. A nyilvánosság előtt elrejtőzik, otthon pedig kinyílik. Míg a mi asszonyaink-lányaink pont fordítva cselekszenek. Akkor öltöznek ki, amikor elmennek otthonról. Boltban, munkahelyen kisminkelt, divatosan öltözött, illatfelhőbe burkolózó hölgyekkel találkozunk.
A mi asszonyaink, ha úgy tetszik, hódítani indulnak – de legalábbis learatni a vágyakozó vagy elismerő pillantásokat. És még csak véletlenül sem gondolok arra, hogy ugyanezek az asszonyok otthon kibújnak az eleganciából, otthonkába öltöznek, és hajcsavarókkal a fejükön tevékenykednek a kelkáposztaszagú konyhában. Mondom: nem, mert e gyarló képzetet a kisördög sugdossa csak a fülembe, el is hessegetem magamtól gyorsan…
S akkor még nem is néztünk szét a nyári napfényben fürdő utcáinkon, tereinken. Egy szombat-vasárnap délután fel s alá sétálnak alig öltözött tinilányok a cukrászdák környékén. Szépségüket teszik közszemlére – hódítani akarnak? Bizonyára. S aztán egy „felszabadult” iskolai kirándulás alkalmával a tanárok és kísérők együttes erővel is nehezen tudják megfékezni a feltüzelt másik nemet – ahogyan azt már magam is átéltem olykor-olykor.
Messzire kóboroltam el? Lehet. Bár valójában csak egy fáj: miért megy tönkre körülöttünk annyi házasság? Azok fordítanak hátat egymásnak, rúgnak föl mindent, hagynak ott gyereket, maguk után pedig könnyeket és mélységes fájdalmat, akikről álmunkban sem hittük volna.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Magyarországon 2008-ban 25 155 házasság bomlott fel. További szomorú adatok: míg az 1980-as években ezer házasságkötésre 346 válás jutott, addig a 2000-es években 562. A válóperek 71 százalékát a feleségek kezdeményezik. A két legfőbb válóok a megcsalás, félrelépés, hűtlenség, illetve az alkoholizmusból eredő problémák.
Ha Isten a házasságban a testi-lelki szeretet és szerelem mérhetetlen szabadságával, teljességével és boldogságával ajándékozott meg bennünket, akkor miért tesszük azt tönkre? Az édenből való kiűzetésünk óta gyötör bennünket ez a „miért”…
Lupták György
::Nyomtatható változat::
|