Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 27
- „Szószékről ezt még soha nem hallottam”
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
„Szószékről ezt még soha nem hallottam”
Kedves Ribár János! A június 20-i Evangélikus Életben megjelent cikkét (Vasárnapok ünnep nélkül?, 1. o.) elolvasva alig akartam elhinni, hogy valóban az öné ez az erősen negatív hangvételű írás. Korábbi cikkei nem ilyenek voltak. Vajon mi lehetett a célja ezzel a depressziót árasztó írással? Lebilincselő, szellemes stílusával fölrázni a közömbösségbe süllyedt olvasókat? Pozitív szándékot szeretnék fölfedezni benne, egyelőre nem sikerül. Negatívumok hangoztatásával hogyan lehetne pozitív eredményt elérni? Közben keresem azokat a mondatokat, amelyeket el tudok fogadni igaznak – de azonnal melléjük kívánkozik az ellenkezőjük is.
Igaz, hogy a közömbösség fájdalmasan van jelen egyházunkban, de nem igaz, hogy ez általánosan jellemző, hogy létezne tipikusan „evangélikus közömbösség”. Igaz, hogy nem mindig izgalmas a prédikáció, de nem igaz, hogy akkor már hatástalan, és nem is volt érdemes meghallgatni. Igaz, hogy sokan vallásos megszokásból járnak templomba, de nem igaz, hogy a rendszeresen templomba járók mind ilyenek. Cikkének van egy ilyen mondata: „…azt mondjuk […], nem a hit a döntő, hanem az engedelmesség: amit az egyház mond, azt be kell tartani.” Nem fontos a hit? Szószékről ezt még soha nem hallottam. És arról a „köztes állapotról” sem, amelynek az ecsetelésére többször is visszatér, amikor „Jézus távol, és Lélek nincs”.
Igaz, hogy nem éljük át a Lélek sodró erejű kiáradását, de lelkiállapotunk miért hasonlítana az első tanítványokéhoz, akiktől a mennybemenetel és pünkösd között tíz napig valóban távol volt Jézus, és Lélek még nem volt? Ők hittek az ígéretben, vártak, és csendben imádkoztak. Nem kellene nekünk is ezt csinálnunk?
Mi ugyan nem várhatunk egy újabb pünkösdöt, nincs is rá szükség. A Szentlélek az első pünkösd óta folyamatosan működik. Magára vessen, aki nem tapasztalja meg. Mert most is vannak élő, gyarapodó gyülekezetek, amint a cikke szomszédságában megjelent beszámoló (Ménfőcsanak) is tanúsítja. Tehát a sok negatív általánosítás mellett vegyük észre az előremutató, fölemelő történéseket is.
Cikke végén van egy nagyon jó, megszívlelendő pozitívum: „…hozzatok ti egy belső döntést a szívetekben, hogy készek vagytok fogadni a Szentlelket.” Valóban, mindnyájunknak erre van szükségünk, közömbösöknek, depressziósoknak, a hívőknek, mindig, újra és újra. Adjunk hát hálát boldogan a Szentlélek megtapasztalt munkájáért.
Kedves Ribár János! Várom további cikkeit.
Laborczi Zoltánné (Budapest)
::Nyomtatható változat::
|