Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 27 - Húsz­éves a sió­fo­ki temp­lom

Húsz­éves a sió­fo­ki temp­lom

1990 jú­ni­u­sá­nak utol­só szom­bat­ján szen­tel­ték fel a sió­fo­ki evan­gé­li­kus gyü­le­ke­zet temp­lo­mát, ame­lyet Ma­ko­vecz Im­re ter­vei alap­ján nagy össze­fo­gás­sal és Sió­fok finn test­vér­vá­ro­sa, Ou­lu dóm­temp­lo­mi gyü­le­ke­ze­té­nek a se­gít­sé­gé­vel épí­tett meg a ma­rok­nyi, de hit­ben bá­tor kö­zös­ség. Er­re a cso­dá­ra, Is­ten temp­lom­épí­tő sze­re­te­té­re em­lé­kez­tek az ün­ne­pi há­la­adó is­ten­tisz­te­le­ten, jú­ni­us utol­só szom­bat­ján a finn és né­met test­vér­gyü­le­ke­ze­tek­ből ér­ke­zet­tek­kel, valamint a városok meg­hí­vott vendégeivel.

Dr. Fa­bi­ny Ta­más püs­pök Lk 21,28 alap­ján tar­tott ige­hir­de­té­sé­ben a szent idő és a szent tér Is­ten­től ren­delt és fon­tos cél­lal adott aján­dé­kát ra­gyog­tat­ta fel. Em­lé­kez­te­tett arra, hogy nem­csak egy­kor volt, ha­nem ma is mű­kö­dő ere­je van a szent tér­ben szent időt el­töl­te­ni kész em­ber éle­té­ben Is­ten épí­tő sze­re­te­té­nek.

Aki a sió­fo­ki temp­lom­ba be­lép, fel kell, hogy emel­je fe­jét a fel­tá­ma­dott Krisz­tust meg­for­má­zó szo­bor­ra, de az élő Fel­tá­ma­dott­ra is, aki mind a he­lyi kö­zös­ség­nek, mind a finn test­vé­ri se­gít­ség­nek meg­ál­dó­ja volt egy­kor, és az ma is.

Te­le­ki Mik­lós or­go­na­mű­vész já­té­ka után Mat­ti Pikk­ara­inen ou­lui dóm­temp­lo­mi es­pe­res, püs­pök­he­lyet­tes igé­ben és imád­ság­ban kér­te Is­ten ál­dá­sát az ün­nep­lő gyü­le­ke­ze­tek­re, hogy Pé­ter apos­tol sza­vai sze­rint élő kö­vek­ként épül­hes­se­nek és nö­ve­ked­hes­se­nek.

Az is­ten­tisz­te­le­tet ün­ne­pi köz­gyű­lés kö­vet­te. Elő­ször Sió­fok vá­ro­sa ne­vé­ben dr. Ba­lázs Ár­pád pol­gár­mes­ter kö­szön­töt­te a gyü­le­ke­ze­tet és a ven­dé­ge­ket. (A vá­ros jelentős mér­ték­ben ­já­rult hoz­zá, hogy a kis evan­gé­li­kus kö­zös­ség mél­tó­kép­pen ün­ne­pel­hes­sen, és lát­has­sa ven­dé­gül finn test­vé­re­it.) Ez­után Mat­ti Pikk­ara­inen es­pe­res mon­dott kö­szön­tőt Ou­lu vá­ro­sa és a dóm­temp­lo­mi gyü­le­ke­zet ne­vé­ben, majd át­ad­ták kö­zös aján­dé­ku­kat, egy uta­zó úr­va­cso­rai kész­le­tet, hogy a sze­re­tett temp­lom­ba el­jár­ni már nem tu­dó test­vé­rek csa­lád­ja­ik kö­ré­ben kap­cso­lód­has­sa­nak be a leg­na­gyobb krisz­tu­si kö­zös­ség­be, az ő tes­té­nek és vé­ré­nek kö­zös­sé­gé­be.

A kö­szön­té­sek vé­gén a he­lyi lel­kész, e so­rok író­ja hív­ta fel a fi­gyel­met ar­ra, hogy az ün­nep al­kal­má­ból a gyü­le­ke­zet kis em­lék­táb­lát he­lye­zett el, ki­fe­jez­ve temp­lom­épí­tő lel­ké­sze, Jó­zsa Már­ton irán­ti sze­re­te­tét. Vé­­gül Fa­bi­ny Ta­más püs­pök nagy öröm­mel je­len­tet­te be, hogy a húsz év­vel ez­előtt ép­pen a temp­lom­szen­te­lés nap­já­ra meg­je­lent …hogy né­ki szent há­zat építs… – Jó­zsa Már­ton és a sió­fo­ki temp­lom cí­mű köny­ve új ki­adás­ban lá­tott nap­vi­lá­got a Lu­ther Ki­adó­nál, ki­bő­vít­ve, új kép­anyag­gal, ez­út­tal ép­pen a hu­sza­dik év­for­du­ló nap­já­ra idő­zít­ve. (A könyv re­cen­zi­ó­ja la­punk 8. ol­da­lán ol­vas­ha­tó. – A szerk.)

A ju­bi­le­u­mi al­ka­lom zá­rá­sa­ként a temp­lom előt­ti Ou­lu park­ban min­den­kit sze­re­tet­ven­dég­ség­gel várt a gyü­le­ke­zet.

Es­te 19 órá­tól a nyi­tott temp­lom es­té­jé­nek vál­to­za­tos prog­ram­já­val foly­ta­tó­dott az ün­nep, me­lyen Ma­i­ja Tynkky­nen, a dóm­temp­lo­mi gyü­le­ke­zet or­go­na­mű­vész kán­to­ra adott kon­cer­tet, va­la­mint sió­fo­ki evan­gé­li­ku­sok több gyü­le­ke­ze­ti cso­port­ja is szol­gált. Az es­te 11 órá­ig tar­tó prog­ra­mot az if­jú­ság szol­gá­la­ta zár­ta.

Va­sár­nap az is­ten­tisz­te­le­ten Mat­ti Pikk­ara­inen pré­di­kált, va­la­mint a wald­he­i­mi test­vér­gyü­le­ke­zet kis kó­ru­sa éne­kelt Re­né Mic­ha­el Rö­der or­go­na­mű­vész kán­tor vezényletével.

Lam­pért Gá­bor

Ima ár­víz alatt, után
Fohász
Je­gye­ket, bér­le­te­ket!
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Húsz­éves a sió­fo­ki temp­lom
Az Urat ke­res­sük, és élünk
Hagyd az Úr­ra uta­dat!
Va­la­ki vár a kez­dő­kör­ben
Ju­bi­lál az Izsóp
Ju­bi­le­um és bú­csú­zás
Móri kertavató
Fé­bé-kon­fe­ren­cia Pi­lis­csa­bán
Százhetven éve született Bachát Dániel
Asztali beszélgetések a börtönben
Bog­rács mel­lett együtt, avagy hol van az egy­ház?
Ju­ju és voo­doo a vébén
Pusz­tu­ló gyü­le­ke­ze­tek, ked­vet­len lel­ké­szek – épü­lő gyü­le­ke­ze­tek, jó­ked­vű lel­ké­szek
Vitaindító gon­do­la­tok a gyü­le­ke­ze­ti ének­ről
Szur­ko­ló­nem­zet a ma­gyar
Aki lu­the­rá­nus­ként a pá­pa prog­ra­mját szer­ve­zte
Bur­ka
Eu­ró­pa fe­lé fél­úton
Lin­kek és in­ge­rek
„Szó­szék­ről ezt még so­ha nem hal­lot­tam”
Fog­ság­ban – még­is sza­ba­don!
Mí­tosz­kép­zés: az an­ti-Krisz­tus új­ko­ri meg­je­le­né­se – Hoz­zá­szó­lás Sch­midt Jó­zsef­né ol­va­sói le­ve­lé­hez
Tár­nok­ré­ti nyolc­száz éves
Az or­szág­ban el­ső­ként in­dul egyház­tör­té­ne­ti mes­ter­szak Sze­ge­den
Jó­té­kony­sá­gi est a De­ák té­ri evan­gé­li­kus temp­lom­ban