Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 27
- Tárnokréti nyolcszáz éves
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
Tárnokréti nyolcszáz éves
Nagyszabású, egész napos rendezvénysorozattal emlékezett meg a Győr-Mosoni Egyházmegye területén fekvő Tárnokréti arról, hogy nyolcszáz évvel ezelőtt említették először írásos formában a település nevét. A falu egykor virágzó evangélikus község volt. Az 1914-es népszámlálás adatai szerint 527 lakosa volt Tárnokrétinek, közülük 513 volt evangélikus. 1940-ben még ennél is többen, 540-en laktak a faluban, szinte csak evangélikusok. Jelenleg már csak 214-en lakják a községet, közülük a legutóbbi népszámlálás alkalmával 151-en vallották magukat evangélikusnak. A nyolcszázadik évforduló mellett egy másik jubileumot is ünnepeltek, mégpedig azt, hogy 225 éve épült fel a falu evangélikus temploma. Az ünnepségen a helybélieken kívül nagyon sok Tárnokrétiből elszármazott vendég is részt vett.
Az elmúlt szombaton délelőtt felharsanó vadászkürtök jelezték a tárnokrétieknek, hogy megkezdődtek a község fennállásának nyolcszázadik évfordulója tiszteletére szervezett rendezvények. A helyi vadászház udvarán emeltek kopjafát az 1946 óta működő Tóközi Vadásztársaság alapító tagjainak emlékére, akik közül már csak ketten vannak életben. Varga Lászlónak, a vadásztársaság elnökének emlékező szavai után Tubán József csornai lelkész áldotta meg a kopjafát.
Ezt követően úrvacsorás istentiszteletre hívta az ünneplőket a 225 éves templom harangja. Az igehirdetés szolgálatát Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület püspöke végezte. A liturgiai szolgálatban Kiss Miklós, a Győr-Mosoni Egyházmegye esperese, Koháry Ferenc lébényi lelkész és Tubán József vett részt. Ittzés János Lk 19,37–40 alapján prédikálva arra figyelmeztette az igehallgató egykori és mai tárnokrétieket, hogy a szívekben hitből, békességből, szeretetből fakadó minőségi forradalomnak kell megtörténnie ahhoz, hogy egymásra figyelve és vigyázva a lehangoló statisztikai folyamat ellenére kibontakozhasson a jövő.
Az istentisztelettel még nem értek véget a jubileumi ünnepség rendezvényei, mert a népes gyülekezet ezután együtt vonult át a falu központjában felállított emlékfalhoz, amelyre a falu pecsétjét, egy Kőrösi Csoma Sándor-idézetet, valamint a két világháború hősi halottainak neveit vésték fel. Jankovits Ferencné polgármester asszony köszöntötte a megjelenteket, majd Ivanics Ferenc országgyűlési képviselő leleplezte az emlékfalat, amelyet ezután Kiss Miklós esperes áldott meg.
Ezután már falunapjelleget öltöttek az események. A csornai evangélikus gyülekezet zenekarának, a Metamorfózisnak a hangversenye mellett alternatív programok közül válogathattak a résztvevők. Néprajzi kiállítás, kemenceépítés, fazekas- és tűzzsonglőr-bemutató, kézműves-foglalkozások és különféle kulturális programok szórakoztatták a megjelenteket. Végül este tábortűz zárta a rendezvénysorozatot.
Jankovits Ferencné polgármester rövid értékelésében annak a reménységének adott hangot, hogy bár a statisztikai adatok azt mutatják, hogy fogy a község lakossága, nagyfokú az elöregedés, nincs a településnek óvodája és iskolája, mégis lehet jövője a falunak és az evangélikus gyülekezetnek, talán még újabb nyolcszáz évig. Ezt a reménységet erősíti, hogy az utóbbi időben nyolc-tíz fiatal család telepedett le a faluban, akik csendre és nyugalomra vágytak.
K. M.
::Nyomtatható változat::
|