Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 27
- Jegyzetlapok
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Jegyzetlapok
(Napló, 2010)
„Hála Istennek.” Régen a családunkban sokat hallottam. Apám többhetes nehéz aratás után, könnyek között mondta az új kenyér megszegésekor: „Hála Istennek! Van mit ennünk!” Anyám is gyakran emlegette, ha hosszú útról valaki megérkezett: hazavezette az Úr… Ma egyre kevesebbet mondjuk. Templomon kívül ugyan mikor hallottuk: „Istennek legyen hála”? A mai ember úgy gondolja, amit elért, azt maga érte el, s a Teremtőt „szidja”, ha valami nem úgy alakult, ahogy szerette volna. Egyre kevesebbet ejtjük ki: „Köszönöm.” Ha megtesszük is, nincs mögötte melegség és szeretet. Az emberi érzelmek elapadtak. Levelek, telefonszámok asztalunkon, de nincs időnk a kedves hívásokra válaszolni, és nincs idő a találkozásokra. A hála egyúttal áldozat is, a legbensőnkből jövő őszinte üzenet. És erre csak alázatos ember képes, a mostani, erőszakra épülő világ legszívesebben eltiporja a jókat. Mégis. Egy nap elteltével, hogy újra együtt a család, tányérunk mellett ott a fehér kenyér, mondjuk ki: Istennek legyen hála.
Árvízi képek. Valami emlékező műsor, és újra látom a szívszorító felvételeket. Az elöntött falvakat, a tengerként zúduló patakokat, a megroppant házakat. A reménytelen és elkeseredett életeket. Idős férfi ül a csónak orrában, és keseregve, el-elcsukló hangon panaszolja: „Mindenünk elveszett!” Sötét kendős felesége mosolyog: „Itt van velünk Tacsika.” És öleli, szorítja magához reszkető kiskutyáját.
Kenyérsütés. Kis dunántúli falu, fiatal asszonyok. A legidősebb vezetésével kenyeret dagasztanak. Először és kíváncsian, vajon sikerül-e? S ha nem, mit szól a férfinépség? De nincs semmi probléma, néhány perc múlva megérzik a mozdulatot, a ritmus erejét. Szinte él a kezükben a szép és ősi munka. Nem kell tanulni, a végén már mindenki örömmel és verejtékező homlokkal csinálja. Ősmesterség ez, olyan gyönyörűséges, mint a gyermekekkel való foglalatosság. Csodálatos mozdulattal veszik kézbe a csecsemőt, óvják és ringatják, hunyt szemmel vágyakozva, hogy egyszer Isten őket is megajándékozza.
Thoreau emléke. Valaki emlegeti az író, költő maga ácsolta ágyát, a naplóitól súlyos polcokat. Sokan őrültnek tartották, pedig az elbeszéléseiből inkább csendes menekülőnek tűnik, aki otthagyta a fojtogató, kalmár nagyvilágot. Ült a tiszta vizű tó partján, s megfigyeléseiről írta pontos jegyzetlapjait, ezt a kortalan, műfajtalan tudósítást az elviselhetetlen magányról.
Temetői rózsabokrok. Kigyúlva, lobogva elégtek mind a perzselő nyárban. Megtették kötelességüket. Valami titkos üzenettel voltak az arra tévedők felé. Aki tudta, megértette, aki nem, az észre sem vette ezt a gyönyörű virágbeszédet. Végsőt lobbannak a bíborszínűek is, hogy jövő ilyenkorig mély csöndbe merüljenek. Hű őrzők, hallgatnak halottaikkal együtt.
Gyönyörű erdélyi szavak. Búzásbesenyő, Boldogasszonytelke, Szentgerlice, Holdmézes, Szépkenyerűszentmárton… Vajon megvannak-e ezek a falvak? Mi pusztult el egészen? Mi csak félig? Házak, iskolák? A megszólalás joga megszületett, kezdődhetnek a próbák, le lehet porolni Sütő András és Kányádi Sándor könyveit. És Bécs, Párizs, Egyiptom után talán Nagyváradra, Marosvásárhelyre is ellátogatunk egyszer.
Szomszédok. A két öreg. Mennek a közeli kocsmába, hogy valamivel elüssék a délelőttöt. Az egyik majdnem vak, a másik vezeti. Barátját egy éve műtötték gégerákkal, néma. A vak kéri a söröket, amaz, a látó hordja az asztalokhoz a korsókat. Szánakozva nézik a társak, de ők nagyon jól érzik magukat: isznak, nevetnek, mesélik egymásnak az életüket, hogyan is volt ötven évvel ezelőtt.
- S. Bach. Régi, kopott lemezekről szól ma este hozzám az örökifjú mester, az örvényes orgonamuzsika. Ez a zene nemcsak hangjegyekből, de számjegyekből is épül: egytől a végtelenig. Mintha a templomban szundikáló fáradt nénikék, a tiszta arcú gyermekek is bujdosnának a zengésben, és az égiek is. Csillagkottafejek kelnének életre ebben a véget nem érő istendicséretben.
Hajnali ébredés. Ma, amikor fölnyitottam a szememet, ki tudja, hányadszor, a boldog meglepetés nyilallt belém. Élek! Isten új napot, új örömet és gondot adott. S ahogy a függönyt lassan elhúztam, a fölragyogó fény volt a másik csoda. Süt a nap. Szép idő lesz. Előttem a minden és a semmi, ami élet és halál között feszül.
Trianon emléke. Baráti társaságban a magyar tragédiát idézzük. Gyertyát gyújtunk, és a házigazda a legjobb vörösborát bontja föl. Hosszú órák után a képzőművész Zoli szól közbe: lehessen Trianonról beszélni. El lehessen végre mondani az igazat, úgy, hogy senkit ne bántson meg. A nagyhatalmak adásvétele volt a békediktátum. Végtelen mohó étvággyal estek neki Magyarországnak a szomszédos kis népek.
Molnár Edit. A jeles fotóművész születésnapja. Az emlékezés megfiatalítja fáradt arcát. Nagy művész, kivételes megfigyelő, aki mindig ráhangolódott a megörökített költő, író életére. Ráérzett örömükre és bánatukra, a teremtés gyötrelmére. A mindennapok ünnepe és közvetlensége ott van remek képein. Felkészült mindenkiből, elolvasta műveiket, és úgy ment vendégségbe. Illyés nem sok embert engedett a közelébe, neki sikerült. Nagy László kevés beszédű volt, de Edit őt is megnyerte, s Iszkázon napokig együtt voltak, megszületett az egyik legszebb fotó: a költő segít édesanyjának a gombot fölvarrni. És a többi remeklés: Kós Károly, Sütő András, Juhász Ferenc, Pilinszky… Kondor Béla is csodálatos, ahogy a hatalmas angyal alatt töpreng. A vallomás búcsúszava: „Hűséges voltam hozzájuk!” Hűséges és rajongó, a szép szolgálója egész életében.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|