Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 27
- Furcsa szereposztás
A vasárnap igéje
Szentháromság ünnepe után 5. vasárnap – Ézs 43,10–15
Hozzászólás a cikkhez
Furcsa szereposztás
Istent valaki perbe fogta, bizonygatnia kell a maga istenségét, egyedülállóságát, mindenek felett valóságát, szabadítását. Istent valaki perbe fogta, és tanúkat hív, hogy alátámasszák, bizonyítsák igazát. Furcsa szereposztás: a teremtő, a kiválasztó, a megváltó Isten a perelt – a választott nép (hívjuk most Embernek) a tanú. Mintha Istennek lenne szüksége arra, hogy Ember tanúskodjon mellette, róla. Mintha az Isten válna Ember lekötelezettjévé, ha Ember kegyeskedik elvállalni a tanúskodás terhét-nyűgét. Mintha a tanúskodás szükségessége eleve kérdésessé tenné annak a hitelét, akiről tanúskodni kell: ha önmagában nem meggyőző a perelt, ha tanúkra van szüksége, akkor nem nyilvánvaló, nem önmagában meggyőző az igazsága.
Tudjuk, hisszük, hogy mindez nem igaz. Tudjuk, valljuk, hogy Istennek nincs szüksége az ember semminemű tettére, szavára istensége sérthetetlenségének a védelmében. De ezt a furcsa szereposztást mégse dobjuk azonnal sutba. Már csak azért se, mert nyilvánvalóan Deutero-Ézsaiás sem véletlenül értette meg úgy Istent, hogy ilyen képet használt. És azért se, mert e kép, e furcsa szereposztás segítségével nagyon sokat tudhatunk meg Istenről, magunkról, az emberről.
Istennek fontos, hogy a választott nép, az ember felismerje az istenségét, mindenhatóságát, szabadítását. Mindent, amit Istenről tudunk, minden tettét, amelyről a Biblia beszámol, minden szavát, amelyet kimond, ezért teszi, ezért mondja. Ezernyi titok veszi körül őt, de amit tudhatunk róla, az azért van, hogy megismerjük, hogy kapcsolatban lehessünk vele, hogy ő kapcsolatban lehessen velünk.
Istennek fontos a velünk, az emberrel való kapcsolata. Olyannyira fontos, hogy vállalja még a „perelt” képét, sőt a vádlott szerepét is. Képes minden isteni méltóságot levetve odaállni az ítélők elé és vállalni az ítéletet éppen istenségéért, megváltó voltáért. A prófétánál még csak vizionált per valósággá válik, és Isten már nemcsak „furcsa képeket” enged meg festeni magáról, hanem valósággá lesz a „furcsa szereposztás”: a mindenható Isten a perelt, a vádlott – Ember pedig nem is csak tanú, hanem maga a vádló. A végső vád pedig majd az lesz, hogy amikor a vádló rákérdez: „te vagy-e a Krisztus, az Isten Fia”, akkor ő nem tagad, csak annyit mond: „Te mondtad. (…) meglátjátok az Emberfiát, amint a Hatalmas jobbján ül…” Isten fia – Ember fia… furcsa szereposztás.
Különleges ez a per. A 8. versben elvileg megtudjuk, hol is zajlik, milyen „bíróságon”. „Gyűljön össze minden nép, gyülekezzenek össze a nemzetek!” Látszólag egy nagy kozmikus per képe ez, amelyben végre a világ összes kérdése, kétsége nyugvópontra jut, ami után értelmét veszti minden további, a végső igazságra vonatkozó kérdés, és minden nép és nemzet megtudja: az Úr az egyedüli Isten, ő mindennek a kezdete és célja. Ami után minden bálványimádás, reménytelenség, istentelenség megszűnik, mert nyilvánvalóvá lesz mindenek előtt a végső igazság. Valójában viszont „csak” annyi történik, hogy az ókori világtörténelem színpadán egy oly jelentéktelen szereplő, mint Izrael, fogságba kerül, ahol elveszni látszik mindene, ami fontos volt számára: nyelve, kultúrája, identitása, közössége és legfőképpen hite Istenében. A per ténylegesen erről folyik: a hitről és a hit elvesztéséről, a kapcsolatról Isten és Ember között.
„Emberben” – bennünk zajlik a „per”, ahol nem Istennek van szüksége arra, hogy egyedülálló istensége bizonyítást nyerjen, hanem nekünk, hogy Istent, magunkat, életünket, létünk reménységét, az egyedül fontosat valóságosan lássuk. Legfőképpen azt, hogy Isten velünk levő Isten, aki az emberhez köti magát, és képes megtenni a lehetetlennek tűnőt, a látszólag méltatlant is azért, hogy megismerjük őt, higgyünk benne, megértsük, hogy csak ő az élet reménysége. Képes vállalni azt is, hogy az emberi létezés reménytelenségének perében ő legyen az Fiában, aki elítélhetővé válik, és Isten fiaként az Emberfia reménytelenségében, életvesztésében is osztozzon. Hogy ott is ő legyen – a velünk lévő Isten.
Furcsa szereposztás – mintha Isten rohanna Ember kegyei után. És bármilyen méltatlannak tűnik is ez a kép, mégis igaz: Isten az embert keresi, bennünket, és nincs tekintettel határokra – méltó és méltatlan, illő és nem illő, isteni és emberi között –, amelyek gátolnák abban, hogy megtaláljon bennünket, megismertesse magát velünk, és szabadítását, az élet reménységét ajándékozza nekünk.
Nincs is más dolgunk, mint újra és újra rácsodálkoznunk arra, hogy Isten ilyen, hogy ilyen Istenünk van. Nincs is más dolgunk, mint a fogságban, a reménytelenségben, a kilátástalanságban vagy éppen a jólétben életünk egyedüli távlatának látnunk azt, hogy Isten hozzánk kötötte magát, és nincs semmilyen hatalom, semmilyen tragédia, semmilyen mélység, amely kiragadhatna a kezéből.
A mai vasárnap a tanúságra hív. Nincs más feladata a keresztény embernek, mint hogy a megismert, az emberért a „Lelkét kitevő” Istenről tanúskodjon – ugyanúgy nem számolva a határokkal méltó és méltatlan, illő és nem illő között, ahogy Isten sem számol. Azzal a meggyőződéssel, hogy az Isten megismerése, a benne való hit az élet páratlan ajándéka és távlata – a lét egyedüli értelme. Amit nem lehet kényszerként a másikra helyezni, nem lehet megkövetelni, csak ajándékba adni és elfogadni.
Ha minden tettünket, szavunkat, tervünket ez motiválná, és minden más valóban csak másodlagos lenne, akkor lennénk tanúkká, akkor töltenénk be azt a hivatásunkat, amelyre az értünk a „Lelkét kitevő” Isten elhívott.
Kendeh K. Péter
::Nyomtatható változat::
|