Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 27
- Pusztuló gyülekezetek, kedvetlen lelkészek – épülő gyülekezetek, jókedvű lelkészek
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Pusztuló gyülekezetek, kedvetlen lelkészek – épülő gyülekezetek, jókedvű lelkészek
Túl azon, hogy manapság nagyon sok minden pusztul Magyarországon, érnek minket különösen fájó hírek is. Nekem személy szerint például az fájó, amikor jelenleg azok az egyházak és gyülekezeteik is foszladoznak, amelyeket a több évtizedes kommunista diktatúra nem tudott kikezdeni.
Mit lehet itt tenni? Ki-ki vérmérséklete szerint áll a munkához. Mert egy-egy közösség, csoport vagy éppen gyülekezet összetartása bizony munka! A lustábbak az isteni gondviselésben reménykednek, a rátermettebbek pedig mindennap megtalálják magát a segítségnyújtó isteni kezet – és megragadják.
Soltvadkert erdélyi testvértelepülése a Szilágy megyében található Sarmaság. A községben néhány évvel ezelőtt — a már meglévők mellé — újabb református gyülekezet alakult: a bányatelepi. A kezdetben szükségimatermekben vagy más templomokban összegyűlő családok úgy döntöttek, hogy templomot építenek. Az új épületet 2009 nyarán adták át. Az itt szolgáló lelkész azonban azóta is naponta épít: magát a gyülekezetet. Ennek egyik formája a családlátogatás. Lássuk Lucza István tiszteletes úr módszerét!
– Fontos, hogy minden családot évente meglátogasson a lelkész. Ők ezt tudják és várják. A látogatási napra időpontot egyeztetek, és elmegyünk ketten az egyik presbiterrel. Hogy miért megyünk ketten? Fontos, hogy mindig legyen tanúm a beszélgetésről. Nyolc év után minden családot ismerek. Ismerem a gyerekeiket, tudom, ki hol van, mit dolgozik. Mert általában azzal kezdődik a beszélgetés, hogy rákérdezek mindenkire. Hogy vannak a családtagok, hogy vészelte át azt a betegséget, hogy sikerült a gyereknek az egyetem, iskola… megpróbálom elindítani a beszélgetést.
– Van erre jegyzete, vagy tudja már fejből, ki hogy áll? Háromszáz család él a bányatelepen.
– Háromszáz család nem olyan sok. Ennyit meg lehet jegyezni. A válaszok sokszor az embertől függenek – van, aki szűkszavú, van, aki bőbeszédűbb. Egy jó fél óra után a családi élet témaköre kimerül. És akkor tudom, hogy ha többet ülök, akkor feszültté válik a társalgás. A beszélgetés második része következik: igét olvasok, majd elköszönök szépen.
– Tehát igeolvasás van?
– Igen, igeolvasás mindig van.
– Az igét családonként választja, vagy van egy állandó, „éves látogatási ige”?
– Van egy kijelölt ige, minden évben másik, azt olvasom mindenütt. Nagyon ritkán olvasok mást, amikor például egy bizonyos ige annyira rátalál a helyzetre. Ami a beszélgetés hosszát illeti, itt is lehetnek különbségek. Van olyan hely, ahova bemegyek, felteszek egy kérdést, és másfél órát beszélnek ők. Megnyílnak az emberek, és létrejön egy közvetlen kapcsolat. Sokan alig várják, hogy menjek és elbeszélgessek. A legtöbb helyről úgy jövök ki, hogy „tiszteletes úr, jövőre is várjuk”.
– Sok lelkész nem tartja fontosnak a családlátogatást. Mi az, ami miatt Ön nagyon értékesnek tartja ezt a fajta lelkigondozást?
– Ő eljön templomba, eljön bibliaórára, de a legszemélyesebb s a legmélyebb kapcsolat köztem és az emberek között a családlátogatáskor van. Akkor tényleg úgy ülök, nem mint lelkész, hanem mint barát, akinek mindent el lehet mondani. Van, ahol tudok segíteni, tudok úgymond recepteket adni, van, ahol nem tudok, és lehet, hogy nem is kell, csak egyszerűen meghallgatom.
– A családok között hány olyan van, amely úgymond kallódó lenne, akár lelkészlátogatás nélkül, akár lelkészlátogatással, és mennyit tud esetleg így visszahozni, hát így mondom: „az igaz ösvényre” vagy „a jó oldalra”?
– Mindig azt mondom, hogy azok, akiket meglátogatok, egy hónapig biztos járnak a templomba; látom, hogy ahol voltam az azelőtti héten, most itt van Jani bá’, Maris néni, akik amúgy nem szoktak járni. Tehát ez mindig fellendíti őket egy ideig, persze aztán elmaradnak. Nem is ez a lényege, hanem az, hogy Isten engem küld, és én elmegyek… A világ ezerfelé akarja szétszedni ezt a társadalmat. Teremtsünk benne rendet – valamennyire!
Ifj. Káposzta Lajos
::Nyomtatható változat::
|