Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 27 - Hagyd az Úr­ra uta­dat!

Hagyd az Úr­ra uta­dat!

Ma­lik Pé­ter Ká­roly lel­késszé ava­tá­sa Mo­no­ron

Az érett­sé­gi után az egye­te­men a fi­zi­kus sza­kot meg­kezd­ve még nem sej­tet­te, hogy két év­vel ké­sőbb a teo­ló­gi­á­ra fog je­lent­kez­ni, ti­zen­hét éve­sen sze­mé­lyes­sé vált hi­te még­is eb­be az irány­ba vit­te. Ki­hasz­nál­va a kre­dit­rend­szer ad­ta le­he­tő­sé­ge­ket, pár­hu­za­mo­san vé­gez­te el a Eötvös Lo­ránd Tudományegyetem Ter­mé­szet­tudományi Karát és az Evan­gé­li­kus Hit­tu­do­má­nyi Egye­­te­met. Ma­lik Pé­ter Ká­rolyt dr. Fa­bi­ny Ta­más püs­pök avat­ta lelkésszé jú­ni­us utol­só va­sár­nap­ján a mo­no­ri evan­gé­li­kus temp­lom­ban.

Is­ten konk­rét, igé­ben meg­szó­la­ló út­mu­ta­tá­sa nél­kül biz­to­san nem vá­gott vol­na olyan me­rész és em­be­ri­leg le­he­tet­len­nek tű­nő fel­adat­ba, mint a két egye­tem egy­ide­jű vég­zé­se – mond­ta be­szá­mo­ló­já­ban a fris­sen fel­ava­tott lel­kész.

Fa­bi­ny Ta­más püs­pök Zsolt 37,5 – „Hagyd az Úr­ra uta­dat, bíz­zál ben­ne, mert ő mun­kál­ko­dik…” – alap­ján vé­gez­te az ige­hir­de­tés szol­gá­la­tát. Ez a zsol­tár­vers vé­gig­kí­sér­te Ma­lik Pé­ter Ká­roly szol­gá­lat­ra va­ló ké­szü­lé­sét, a fon­tos dön­té­sek so­rán idő­ről idő­re – mint­egy út­mu­ta­tás­ként – elé­be ke­rült.

Az ün­ne­pi is­ten­tisz­te­let vé­gén négy olyan lel­kész kö­szön­töt­te őt, akik az el­múlt kö­zel egy év­ti­zed­ben so­kat se­gí­tet­ték, je­len vol­tak út­já­nak egy-egy meg­ha­tá­ro­zó mér­föld­kö­vé­nél. El­ső­ként a mo­no­ri gyü­le­ke­zet lel­ké­sze, Sel­me­czi La­jos Pé­ter – aki 2002-ben Pé­tert meg­ke­resz­tel­te – mon­dott kö­szön­tő sza­va­kat, majd az énekkarral kö­zö­sen két ének­kel in­dí­tot­ták to­váb­bi út­já­ra az egy­ko­ri – lel­kes és sok szol­gá­la­tot vál­la­ló – if­jú­sá­gi ta­got.

A nyír­te­le­ki Fi­la­del­fia egy­ház­köz­ség ne­vé­ben Györ­fi Mi­hály, Pé­ter ha­tod­éves men­to­ra – emel­lett apó­sa – kö­szön­tött. Ki­emel­te Pé­ter nyi­tott­sá­gát, mely meg­mu­tat­ko­zott a gyü­le­ke­zet ál­tal oly fon­tos­nak tar­tott ci­gány­misszi­ó­ban is, de kü­lö­nös­kép­pen a gö­rög­szál­lá­si szór­vány gon­do­zá­sá­ban. A gyü­le­ke­zet je­len lé­vő né­pes cso­port­ja – ka­ron ülők és idő­sek – ének­kel bú­csú­zott meg­ked­velt ha­tod­éve­sé­től.

Az Evan­gé­li­kus Hit­tu­do­má­nyi Egye­te­met a Pé­ter ál­tal sze­mé­lye­sen fel­kért dr. Cser­há­ti Sán­dor pro­fes­sor eme­ri­tus kép­vi­sel­te mind a li­tur­gi­á­ban, mind pe­dig a kö­szön­té­sek so­rá­ban. A ta­nár-di­ák kap­cso­lat mind­két fél­ben tar­tós nyo­mo­kat ha­gyott; Pé­ter nem­csak a gö­rög nyel­vet ta­nul­ta a nyu­gal­ma­zott pro­fesszor­tól, ha­nem több sza­ba­don vá­laszt­ha­tó új­szö­vet­sé­gi tár­gyat is hall­ga­tott tő­le. Cser­há­ti pro­fesszor egyik leg­ked­ve­sebb ta­nít­vá­nya­ként, el­is­me­rés­sel szólt a fris­sen föl­ava­tott lel­kész­ről, és meg­je­gyez­te: ígé­re­tes lel­ké­szi szol­gá­lat áll előt­te.

A kö­szön­té­sek so­rát a püs­pök zár­ta, majd a ke­rü­let leg­fi­a­ta­labb lel­ké­szé­nek át­ad­ta az egy­ház­ke­rü­let aján­dé­ka­it: két köny­vet, egy ke­resz­tet, il­let­ve egy úgy­ne­ve­zett uta­zó úr­va­cso­ráz­ta­tó kész­le­tet.

Ma­lik Pé­ter Ká­roly au­gusz­tus­tól – fe­le­sé­gé­vel, Malikné Györ­fi Esz­ter­rel – a Nóg­rád me­gyei Luc­fal­ván kezd­he­ti meg szol­gá­la­tát; az idén nyug­díj­ba vo­nu­ló – az ün­nep­sé­gen szá­mos gyü­le­ke­ze­ti tag élén meg­je­lent – Megy­a­szai Lász­ló lel­késztől veheti át a stafétabotot.

Hor­váth-He­gyi Áron

Ima ár­víz alatt, után
Fohász
Je­gye­ket, bér­le­te­ket!
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Húsz­éves a sió­fo­ki temp­lom
Az Urat ke­res­sük, és élünk
Hagyd az Úr­ra uta­dat!
Va­la­ki vár a kez­dő­kör­ben
Ju­bi­lál az Izsóp
Ju­bi­le­um és bú­csú­zás
Móri kertavató
Fé­bé-kon­fe­ren­cia Pi­lis­csa­bán
Százhetven éve született Bachát Dániel
Asztali beszélgetések a börtönben
Bog­rács mel­lett együtt, avagy hol van az egy­ház?
Ju­ju és voo­doo a vébén
Pusz­tu­ló gyü­le­ke­ze­tek, ked­vet­len lel­ké­szek – épü­lő gyü­le­ke­ze­tek, jó­ked­vű lel­ké­szek
Vitaindító gon­do­la­tok a gyü­le­ke­ze­ti ének­ről
Szur­ko­ló­nem­zet a ma­gyar
Aki lu­the­rá­nus­ként a pá­pa prog­ra­mját szer­ve­zte
Bur­ka
Eu­ró­pa fe­lé fél­úton
Lin­kek és in­ge­rek
„Szó­szék­ről ezt még so­ha nem hal­lot­tam”
Fog­ság­ban – még­is sza­ba­don!
Mí­tosz­kép­zés: az an­ti-Krisz­tus új­ko­ri meg­je­le­né­se – Hoz­zá­szó­lás Sch­midt Jó­zsef­né ol­va­sói le­ve­lé­hez
Tár­nok­ré­ti nyolc­száz éves
Az or­szág­ban el­ső­ként in­dul egyház­tör­té­ne­ti mes­ter­szak Sze­ge­den
Jó­té­kony­sá­gi est a De­ák té­ri evan­gé­li­kus temp­lom­ban
Hí­vő íjá­szat
Kos­suth és az egy­há­zak
Vil­lám sem­mi­sí­tett meg egy gi­gan­ti­kus Jé­zus-szob­rot
Há­rom Mi­atyán­kot ér egy ká­vé Zág­ráb­ban
Jegy­zet­la­pok
Me­sé­lő nap­lók
Fur­csa sze­rep­osz­tás
Oratio ˝cumenica
Cantate
Zi­há­ló tü­dő­vel
Jöjj le hoz­zánk, jer kö­zénk

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2010 27 Hagyd az Úr­ra uta­dat!