Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 27
- Mesélő naplók
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Mesélő naplók
Sok szempontból különleges templom a siófoki – 1985-ben, még a pártállami időkben maga a helyi tanácselnök kínálta fel az evangélikusoknak a városi tanács egyik telkét, amelyen Józsa Márton nyugdíjas, helyettesítő lelkész vezetésével, Makovecz Imre tervei alapján, a finnországi Oulu lutheránusainak nyolckamionnyi faadományából épült az 1990. június 30-án felszentelt lelki hajlék.
Különleges ez a templom azért is, mert Józsa Márton eredetileg csak egy tizenegy hónapos helyettesítő időszakot vállalt el, amíg keresztfia – az akkor még segédlelkész Fabiny Tamás – ösztöndíjjal az Egyesült Államokban tanult. Közben érkezett a városi tanács felajánlása, így a gyülekezetépítés templomépítéssé bővült, a helyettesítés közel egy évre tervezett időszaka megnyúlt, mivel az ösztöndíj leteltével Fabiny Tamás kőbányai lelkész lett – Józsa Márton pedig a gyülekezettel tovább építette az Úr hajlékát.
Különleges ez a templom azért is, mert Makovecz Imre előtte még sosem tervezett templomépületet. És azért is, mert a hozzá való nyolckamionnyi faanyagot – amely a Szovjetunión, Lengyelországon és Csehszlovákián keresztül, sokszor hóval, jéggel borított utakon érkezett – a finnek ingyen, adományként küldték.
A különleges templom elkészültekor, 1990-ben különleges könyvet vehettek kezükbe a siófoki hívek: Fabiny Tamás a keresztapjával a reggelizőasztalnál folytatott beszélgetéseit magnóra rögzítette, majd az így kialakult életrajzot egybeszerkesztette a templomépítésről született lelkészi feljegyzésekkel. A kiadvány – Makovecz Imre előszavával – …hogy néki szent házat építs…” – Józsa Márton és a siófoki templom címmel jelent meg magánkiadásban.
A kötet második, bővített kiadásának megjelentetését a Luther Kiadó a templom felszentelésének huszadik évfordulójára időzítette.
Mire az olvasó a templomépítés öt – olykor az Állami Egyházügyi Hivatallal és egyéb hatóságokkal vívott küzdelmekkel tarkított – évének a végére ér, kirajzolódik előtte az Isten ügyéért a legnehezebb időszakokban is bátran kiálló, az ötvenes évek ébredési mozgalmaihoz tartozó lelkipásztor élettörténete is. (A párhuzamosan futó szálak elkülönítését eltérő betűváltozat segíti.) Az élvezetes stílusban megírt kötet emellett remek történelmi és egyháztörténeti betekintést is nyújt – az erdélyi születésű, a történelmi Magyarország több pontján is szolgált lelkész életpályáján át – az 1917-től (Józsa Márton születési éve) 1990-ig terjedő időszakba.
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|