Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 32
- Mindennapi válságunkból…
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Mindennapi válságunkból…
…kiáltottunk fel akkor, amikor a huszonegyedik nemzetközi ökumenikus szabadegyetemre készültünk, amely immár második alkalommal lelt otthonra Nyíregyházán, a Luther Márton Kollégiumban.
Az egyhetes program – július 26. és augusztus 1. között – az emberiség és az egyén válságának stációit járta körül Mindennapi válságunkat… címmel, és próbált lehetséges megoldásokat keresni szakavatott előadók és érdekes-értékes előadások segítségével, szem előtt tartva ugyanakkor azt, hogy a hit a keresztény ember számára potenciális problémamegoldást jelent.
Az első nap az érkezés és az ismerkedés jegyében telt, melyre különösen megfelelő volt a Pántlikás együttes zenéje által kísért néptáncház. Laborczi Géza szervező lelkipásztor egzisztenciális válságainkról beszélt, amelyek kiemelten fontos helyet foglalnak el egy olyan világban, ahol két ember találkozása egyúttal konfliktushelyzetet hordoz magában, és ellentétek ütköztetési pontjává válik.
Kedden mindennapi ajándékaink és veszteségeink témája uralta a napot: Jób példája járt előttünk. Mindeközben sokoldalú lelkipásztorral ismerkedtünk meg Laborczi Géza személyében, aki egy előadás erejéig „szereplírát” alkalmazott – mivel az aznapra meghirdetett előadás szakembere nem érkezett meg –, közgazdászként beszélt a gazdasági válságról mint jelenségről.
Az estet koncertemóciók zárhatták: Völgyessy Szomor Fanni a dallam nyelvét beszélve tartott szemináriumot érzésekről, lelkünkről.
Gondoltunk már a virslire úgy, mint a globalizáció lehetséges szimbólumára? Nos, Hammer Ferenc, az Eötvös Loránd Tudományegyetem szociológusa erre is felhívta figyelmünket („a globalizáció lehet olyan egyértelmű, adott dolog, mint mondjuk egy virsli, más szempontból azonban mégsem az, hiszen nem mondhatjuk, hogy gyere ide, hamm, bekaplak”), illetve heves vitát váltott ki előadásával, melynek központi kérdésfelvetése a globalizáció pártolásának vagy ellenzésének lehetetlensége volt. Az előadást kísérő vita során azt a következtetést vontuk le, hogy a globalizációnak nem lehet ellenállni, ugyanakkor a hit olyan eszköz, amely megszűri ezen univerzális folyamat jó és rossz hozadékait.
Este parázs vita szemtanúiként György Péter esztéta és és Béres Tamás teológus párbeszédét követhettük nyomon arról, hogy van-e keresnivalója a kereszténységnek a médiában. A beszélgetés folyamán felmerült a korszerű egyház problematikája is, amely újabb kérdéslavinát indított el a nézőközönség soraiban.
Az estet csalódásaink és a Zsolt 55,13–15 zárták; Géza bácsi közvetítő munkáját követően pedig jó szabadegyetemisták módjára mindenki kihagyta az estére betervezett „szundikációt” – tudniillik a Balázs Elemér Group adott koncertet a kollégium udvarán.
Pénteken a művészetek görbe tükrében nyalogathattuk válságunkban szerzett sebeinket. Kiss Melinda képzőművész előadása minden érzékszervre hatott, hiszen a hagyományos festészettől kronológiai sorrendben eljutottunk a fényképhez és a filmművészethez is. Megdöbbentő és elgondolkodtató képzeletbeli túrának lehettünk részesei, délutáni, valódi túránk pedig a sóstói állatparkba vezetett, ahol az újonnan épített oceanárium vendégei voltunk.
Este a bábos munkacsoport vezette fel az áhítatot, a tékozló fiú történetét fakanálbábuk keltették életre. Egész heti munkájuk gyümölcsét a néptáncosok, a különleges technikával (pixiláció) dolgozó fotósok és gyöngyfűzősök is learatták a szombat esti záróprogramon.
A szombat nagy dilemmája a kereszténység válsága volt, amelyre megoldást mutathatott Béres Tamás evangélikus teológus délelőtti előadása.
Az esti programon nemcsak a munkacsoportok produkcióit övezte nagy érdeklődés, hanem a betervezett karaokeestet is. Dicséretes, hogy az újságíró csoportnak sikerült – hagyományukkal ellentétben – idejében befejeznie a tábori újság megszerkesztését, így ők is sajtószemlét tarthattak a záróesten, de a legnagyobb sikere – kétségkívül – táborvezetőnk szokásos esti áhítatának volt, amely ezúttal mindennapi függőségeinkkel szembesített minket.
A vasárnapi zárónapot Tiszadobon töltöttük, ahol az Andrássy-kastélyban vehettük magunkhoz az úrvacsora jegyeit. Együttlétünk csúcspontjaként főangyalválasztásra került sor, amely az egész heti ajándékozós játékunk leginkább várt mozzanata volt. A megtisztelő címet ezúttal Petrikovics Edit nyerte el.
Ilyen volt a mi utunk a válságból a váltságba – így visszük haza magunkkal ezt az izgalmas utat, hogy válságkezelési stratégiánk példa lehessen családunk, barátaink, évfolyamunk számára is.
Bíró Árpád
::Nyomtatható változat::
|