Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 32
- Szubjektív tárlatvezetés
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Szubjektív tárlatvezetés
Bevallom, plagizáltam írásom címét illetően. A gondolat Várszegi Asztrik pannonhalmi főapáttól származik. Nemrég a Holokauszt-emlékközpontban, a Késői hazatérés című kiállításon mondott gondolatainak adta ezt a címet. Igen, a gondolatainak, amelyekhez a kiállítás valójában csak apropó volt.
Ugyanígy voltam én is, miközben néztem a képeket, hallgattam a tárlatnyitó szövegét, majd a zenét. Elvégre nem vagyok művészettörténész, nem értek a képekhez. Csak az érzéseimre, az érzékeimre tudok támaszkodni.
Néztem Angyalföldi Szabó Zoltán monumentális képeit, és arra gondoltam, hogy – bár konzervatív lelkem néha tiltakozik az egyházon belül megnyilvánuló túlzott modernitás ellen (legyen az építészet, szertartás vagy egyéb közösségi alkalom) – most mégis az új templomnak köszönhetem, hogy annyi művész munkáját megtekinthetem, és ezáltal is egy gazdagabb közösségi életnek lehetek a része. Néztem a hatalmas anyát gyermekével, amely születhetett szocreál hatásra, de lehet a Madonna gyermekével vagy az öntörvényűség megtestesítője éppúgy, mint a konstruktív irányzat eredménye. Az ambivalens érzés csak fokozódik a különböző Golgota-ábrázolások láttán.
A Munkácsy-díjas és érdemes művész Angyalföldi Szabó Zoltán képei a fentiek ellenére is tömörek, dinamikusak, legyenek színesek vagy fekete-fehérek, grafikák vagy festmények.
És miközben merengtem, próbáltam elhelyezni a képeket magamban, hirtelen a zene billentett ki. A harmonikából előtörő hangok éppúgy nem voltak egyértelműek, mint a művész képei. Láttam Timo Kinunnent játszani a hangszeren, mégis egy orgona hangját hallottam, aztán később ugyanaz a hangszer mintha ütőhangszerré változott volna. Vagy inkább fúvóssá? A finn művész mestere volt instrumentumának.
A különböző népi kultúrák táncmulatságait kísérő harmonika most klasszikusok hangját préselte ki magából, hol Kallai Nóra viola da gamba kíséretével, hol Péteri Dóra orgonajátékára felelve, vagy időnként verssorokkal és tánccal incselkedve.
Egyszer azt írtam egy hasonló békásmegyeri kulturális eseményről, hogy művészetek palotája – másképp. Az érzés csak fokozódott Angyalföldi Szabó Zoltán kiállításának megnyitóján. Ha a zene már nem fog is szólni, de a képeket – szerintem – mindenképp látni kell. Szeptember 5-ig a békás-megyeri evangélius templomban bárki megteheti.
– vemese –
::Nyomtatható változat::
|