Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 32
- Honterus jobbkeze — Wagner Bálint
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Honterus jobbkeze — Wagner Bálint
Johannes Honterus, avagy Honter János a hazai reformáció kezdetének meghatározó, a magyarországi evangélikus egyház történetének egyik legsokoldalúbb személyisége. Lelkész és reformátor, pedagógus és iskolaigazgató, nyomdász és könyvkiadó, földrajztudós és csillagász – humanista polihisztor egy személyben.
Miközben Honterus munkásságát könyvek tucatjai, újságcikkek és tanulmányok százai, brassói emlékhelyei – sőt egy budapesti antikvárium neve is! – idézik, jóval kevésbé ismert, napjainkra mél-tatlanul elfeledett közeli munkatársa, tanítványa, utódja, jó barátja, Wagner Bálint (Valentin Wagner). Születési dátuma az akkor még csak nyomokban létező hazai anyakönyvezés miatt igencsak bizonytalan. Az életrajzi források csak abban egységesek, hogy 1510 és 1520 között látta meg a napvilágot a Magyar Királyság területén, erdélyi szász famíliában, Brassó városában.
Iskoláit szülőföldjén, majd Krakkóban végezte. Egyházi szolgálatát segédlelkészként Brassóban kezdte meg. Rövid időre, mert 1542-ben folytatta tanulmányait a lutheránusok híres-neves wittenbergi egyetemén, magiszteri címet szerezve. Wittenbergi tartózkodása során nemcsak Philipp Melanchthon teológiai nézeteivel ismerkedett meg, hanem a reformáció kiemelkedő alakjával személyes kapcsolatba is került.
1544-ben tért vissza Erdélybe, és az ekkor kapuit megnyitó brassói főiskola rektora lett: Honterusszal a városi iskolát egy tanügyi reform eredményeképp Studium Coronensis elnevezéssel egyetemi szinthez közeli felsőoktatási intézménnyé szervezte. Az oktatási egység tantervének, iskolai szabályzatának és anyakönyvének szerzőjeként is őt tisztelhetjük.
Reformátori szerepe sem elhanyagolható, hiszen az erdélyi szászok lutheránus hitre való kollektív áttérésében Honterus mellett neki is főszerepe volt. 1546-ban az evangélikus szászok másik szellemi, vallási, kulturális és gazdasági központjában, Nagyszebenben vállalt iskolaigazgatói állást, illetve a városi tanács is tagjai közé választotta.
Életében fordulópontot hozott mesterének 1549-ben bekövetkezett halála. Ő lett utódja Brassó város lelkészi szolgálatában, ő örökölte a Honterus-iskola igazgatói székét, valamint Honterus könyvnyomdájának vezetőjeként, idővel tulajdonosaként működött. Kiadóként, szerzőként többek között teológiai művek, evangélikus énekeskönyvek fűződnek a nevéhez, de írt bibliai témájú iskoladrámát is. Latin–görög Újszövetséget adott ki, az antik nyelveken fogant nyelvtan- és olvasókönyvekkel segítette az erdélyi szász ifjak művelődését, így teljes joggal tarják számon jelentős hellenistaként, sőt maga Melanchthon is elismerően nyilatkozott görög nyelvtudásáról.
Honterushoz hasonlóan a természettudományok sem voltak idegenek tőle. 1554-es kiadású, latin nyelvű alapfokú hittankönyvében, a Prima Rudimentában Catalogus dierum et mensium anni címmel csízió, azaz naptári összeállítás is szerepel, illetve említésre méltó a közreműködése Honterus legjelentősebb tudományos művének, földrajzi és csillagászati tankönyvének, a Rudimenta Cosmographicának egyik külhoni kiadásában.
Johannes Honterus jobbkeze, munkásságának méltó folytatója, Wagner Bálint 1557. szeptember 2-án Brassóban hunyt el.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|