Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 37 - Vi­gyázz, a te­tőn dol­goz­nak!

Vi­gyázz, a te­tőn dol­goz­nak!

Új­ra biz­tos fe­dél alatt a mis­kol­ci gyü­le­ke­zet

Az üd­vös­sé­get nem le­het fél­váll­ról ven­ni, min­den ke­gye­lem – hang­sú­lyoz­ta Fa­bi­ny Ta­más, az Észa­ki Egy­ház­ke­rü­let püs­pö­ke szep­tem­ber 6-án Mis­kol­con. A bel­vá­ro­si evan­gé­li­kus gyü­le­ke­zet is­ten­tisz­te­le­ten adott há­lát azért, hogy meg­újul­ha­tott a temp­lom te­tő­ze­te.

A temp­lom Is­ten esz­kö­ze, az üd­vös­ség há­za és an­nak je­le, hogy Is­ten köz­tünk és ve­lünk van. Há­lá­sak le­he­tünk, hogy a ke­gye­lem Is­te­ne le­he­tő­sé­get adott a mis­kol­ci gyü­le­ke­zet­nek, hogy össze­gyü­le­ke­zé­sük he­lyét meg­erő­sít­sék és fel­újít­sák, még mi­előtt be­kö­vet­ke­zik a vissza­for­dít­ha­tat­lan ka­taszt­ró­fa, a te­tő­szer­ke­zet össze­rop­pa­ná­sa – állapította meg Fabiny Tamás. Ami vég­ér­vé­nye­sen vi­gasz­tal­hat min­ket, az az, hogy Is­ten örök or­szá­gá­ban nem lesz­nek rozs­dás szö­gek vagy om­la­do­zó épü­le­tek, vi­szont lesz egy vi­lág­mé­re­tű asz­tal­kö­zös­ség, mely a kes­keny utat vá­lasz­tók­ra és a mind­vé­gig ki­tar­tók­ra vár. „Le­gyünk mind­ha­lá­lig az ő ta­nít­vá­nyai!” – zár­ta igehirdetését a püs­pök.

aAz is­ten­tisz­te­le­tet kö­ve­tő­en az ép­pen az­nap ti­zen­két éve be­ik­ta­tott gyü­le­ke­ze­ti lel­kész és es­pe­res, Sán­dor Fri­gyes – köz­gyű­lés ke­re­té­ben –adott sor­ra szót azoknak a szak­em­be­rek­nek, akik a fel­újí­tá­si mun­ká­la­tok ki­gon­do­lói, meg­va­ló­sí­tói és jó­vá­ha­gyói le­het­tek: mér­nö­köknek, ki­vi­te­le­zőknek, mű­sza­ki el­len­őröknek. Így a több mint két évig tar­tó mun­ká­la­tok­ról rö­vid és lé­nyeg­re tö­rő át­te­kin­tést kap­hat­tak a je­len­lé­vők.

A leg­meg­le­pőbb hír ta­lán a be­ru­há­zás ma­gas, több mint ötvenmillió forintot kitevő költ­ség­ve­té­se és az egy­éves elő­ké­szü­le­ti mun­ka volt, de a szak­em­be­rek, a „szel­le­mi mo­to­rok” be­szá­mo­ló­ja nyo­mán vi­lá­gos­sá vált, mennyi­re össze­tettnek bizonyult az a mun­ka, mely a pre­cíz és konst­ruk­tív együtt­mű­kö­dés­sel meg­va­ló­sul­ha­tott.

Elő­ször a temp­lom tör­té­ne­tét is­mer­tet­te rö­vi­den Kräh­ling Já­nos, a Bu­da­pes­ti Mű­sza­ki és Gaz­da­ság­tu­do­má­nyi Egye­tem do­cen­se, majd Lacz­ko­vics Já­nos ter­ve­ző­mér­nök és Su­gár Gá­bor sta­ti­kus ka­pott szót. Szem­lél­te­tő pél­dá­juk sze­rint olyan volt ez a mun­ka, mint ami­kor egy ro­gya­do­zó és sa­ját sú­lyát is alig bí­ró lét­ra lá­ba­it akar­juk ki­cse­rél­ni – elég egy rossz moz­du­lat és min­den bo­rul.

A mun­ká­la­to­kat fel­ügye­lő épí­tész­mér­nök, Szász Jó­zsef egy­részt di­csér­te a két­száz­ti­zen­két éves temp­lom szer­ke­ze­té­nek pre­ci­zi­tá­sát, más­részt be­avat­ta az ér­dek­lő­dő­ket a sor­ra je­lent­ke­ző vá­rat­lan ne­héz­sé­gek­be, me­lyek a tíz hó­na­pig tar­tó fel­újí­tás alatt je­lent­kez­tek. A leg­na­gyobb ki­hí­vást a há­rom és fél má­zsás tar­tó­ge­ren­dák be­eme­lé­se, va­la­mint a szűk te­tő­tér­ben va­ló moz­gás je­len­tet­te. A fá­ra­do­zás min­den­eset­re nem volt hi­á­ba­va­ló.

Mint la­punk is be­szá­molt ró­la, dr. Ódor Lász­ló igaz­ga­tó au­gusz­tus 31-én kö­zös meg­egye­zés­sel tá­vo­zott a Bu­da­pest-Fa­so­ri Evan­gé­li­kus Gim­ná­zi­um élé­ről. Az új meg­bí­zott igaz­ga­tó, dr. Roncz Bé­la sze­ret­te vol­na, ha to­vább­ra is Győ­ri Ta­más lát­ja el az is­ko­la­lel­ké­szi szol­gá­la­tot, de ő er­ről a ko­ráb­bi igaz­ga­tó tá­vo­zá­sá­val egy idő­ben le­mon­dott. Így he­lyé­re a kór­ház­lel­ké­szi szol­gá­la­tot (is) tel­je­sí­tő Ba­logh Éva ke­rül, aki – a Bu­da­pest-Fa­so­ri Evan­gé­li­kus Egy­ház­köz­ség lel­ké­szé­nek, Ara­di György­nek a se­gít­sé­gé­vel – egy év­re szó­ló meg­bí­za­tás­sal lát­ja el az is­ko­la­lel­ké­szi feladatokat.

„Gon­dolj rá­juk, perc­re állj meg…”
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Mai tör­té­net
Vi­gyázz, a te­tőn dol­goz­nak!
Új magVe­tő Cin­ko­tán
Nem ven­dég­ként, ha­nem ott­hon
Ötéves sze­re­tet­in­téz­mény
Már nem színehagyott a szí­ne­vál­to­zás
Temp­lom­terv­rajz aján­dék­ba
Szteh­lo-gye­re­kek – de el­ső­sor­ban Is­ten gyer­me­kei
Szék fo­ga­dal­ma
Ki kí­ván­csi Ka­csi­ká­ra?
Fa­bi­ny Ta­más püs­pök Finn­or­szág­ban
A bol­dog­ság vál­to­zik
Ve­zet­het a krí­zis ka­tar­zis­hoz?
Vé­nek vagy elöl­já­rók?
Meg­ven­dé­gelt an­gya­lok
Két hét múl­va kez­dő­dik a te­rem­tés he­te
Nyelv­bot­lá­sok
EVANGÉLIKUS PRESBITEREK ORSZÁGOS TALÁLKOZÓJA
Bib­li­ai te­rem­tés­tör­té­net
Vá­lasz­le­vél Az unal­mas pré­di­ká­ció cí­mű ta­nul­mány szer­ző­jé­nek
Pla­gi­zál­ni sza­bad!
Ada­lé­kok a ma­gyar fém­pén­zek tör­té­ne­té­hez
Olvasói levél a tanévkezdéshez
Száz­öt­ven éves a pro­tes­táns pá­tens
Luther és a Biblia gyermekrajzpályázat
„Ének volt szá­mom­ra min­den pa­ran­cso­la­tod”
Da­lár­da­ün­nep Sár­szent­lő­rin­cen
Jegy­zet­la­pok
A né­pi val­lá­sos­ság nyo­mai Vá­ci Mi­hály köl­té­sze­té­ben
Ve­lünk az Is­ten – nem csak ka­rá­csony­kor
Szo­mo­rú­ság el­len Mosoly­tár
Em­lé­ke­zés Emil B. Lu­káč lel­kész, köl­tő, mű­for­dí­tó­ra
Mi­lye­nek a fin­nek?
Me­se­író, raj­zo­ló anyu­ka
A vég­ső bol­dog­ság­ra éhe­sen
Oratio œcumenica
Ener­gia­ital – mi­ért is?
Cantate
Meg­szé­gye­nül­ni ne hagyd, Uram Is­ten!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2009 37 Vi­gyázz, a te­tőn dol­goz­nak!