Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 37
- Energiaital – miért is?
Szószóró
Hozzászólás a cikkhez
Energiaital – miért is?
Kedves német barátaimmal nyaraltam együtt augusztusban, és ahogy lenni szokott, rengeteget beszélgettünk. Az egyik diskurzusunkra különösen is jól emlékszem. Valahogy a németországi fiatalokra és a szokásaikra terelődött a szó. Megtudtam, hogy úgy isszák az energiaitalokat, mint a vizet. Vagyis a nagy átlag kizárólag energiaitalt fogyaszt. Ezen meglepődtem, és tovább faggattam barátomat, vajon miért is van ez.
Megtudtam, hogy a német ifjak tizennyolc éves korukig nem vásárolhatnak alkoholt. Viszont energiaitalt igen, korlátlan mennyiségben – tulajdonképpen így kompenzálják alkoholvásárlási és -ivási igényüket.
A nagy átlagról elmondható, hogy hétfőtől péntekig tanulnak vagy dolgoznak, majd szombaton jól „felpörgetik” magukat, vagy berúgnak, aztán átalusszák az egész vasárnapot. A következő szombaton ugyanígy, és ez ismétlődik újra, hétről hétre… Német barátom úgy látta, hogy durva játék áll emögött: a túlzott felpörgéssel, a magukat részegre ivással mind azt akarják megmutatni, hogy nekik semmi nem szabhat határt. Őket nem lehet korlátozni. Az a keményebb fickó, aki meg tudja mutatni a többieknek, milyen sokat tud inni, vagy mennyire fel tudja magát pörgetni.
Beszélgetésünk óta én is jobban figyelek az energiaitalokra. Láttam, hogy a magyar fiatalok is kartonszámra veszik ezeket. És hallottam, hogy a „felpörgős bulizás” nálunk ugyanúgy dívik. Talán hasonló okokból. De vajon tudják-e, akik energiaitalt vásárolnak, hogy mit is isznak egyáltalán?
„Az energiaital olyan üdítőital, amely egy bizonyos ideig fokozza az emberi szervezet anyagcseréjét, az ébrenlétet és a teljesítőképességet” – írja a Wikipédia. Fennakadok az üdítőital szón, hiszen ezek koffein alapú termékek, ezért hogyan is lehet egy kalap alá venni őket a hagyományos üdítőkkel? No mindegy.
Tovább böngészve néhány internetes oldalt megtudom, hogy több országban tilos ezeknek az italoknak a forgalmazása, például Olaszországban, Dániában és Norvégiában egyáltalán nem forgalmazzák őket. Franciaországban csak a taurin nélküli energiaitalok forgalmazása engedélyezett. (Aki nem hallott még a taurinról: ennek az anyagnak az extrém magas mennyisége a szervezetben mérgezést okoz, valamint hasmenés, depresszió, rövid távú memóriavesztés és fekély is lehet a következménye. Néhány esetben hasfájást, rosszullétet, függőséget okozhat.)
Az energiaitalok fő összetevői a gyorsan felszívódó és élénkítő cukor és koffein. De tartalmaznak ezeken kívül mást is, például vitaminokat. Nézzük meg, milyen hatással jár az utóbbiak, illetve az egyéb összetevők túladagolása.
– A B2-vitamin túladagolása többek között hasmenést és fokozott vizeletelválasztást okozhat. Viszketés, zsibbadás, égő érzés, fényérzékenység is felléphet, különösen száz milligrammnál nagyobb adagok egyszerre történő elfogyasztása esetén.
– A B6-vitamin túladagolása hosszú távon idegkárosodáshoz vezethet.
– Egy másik alkotóelem a ginszeng. Ha túl sok kerül belőle a szervezetbe, álmatlanságot, orrvérzést, fejfájást, idegességet, hasmenést, bőrkiütéseket és hányingert okozhat.
– A niacin nagy dózisban májkárosodáshoz vezet.
– A taurinról már esett szó. De itt kell megjegyezni, hogy aki alkohollal fogyasztja az energiaitalt, garantáltan rosszul lesz. A taurin és az alkohol kölcsönhatásából ugyanis mérgező vegyületek alakulhatnak ki. Márpedig sajnos divat a fiatalok körében, hogy energiaitallal és alkohollal „felpörgetve” indulnak buliba. Az alkohol ugyan egy határig maga is fedezi a megnövekedett energiaszükségletett, ugyanakkor az egyéb összetevőkkel együtt már kiszámíthatatlan a hatása. Például diszkóba menet bajt okozhat, mivel az alkohol és a koffein vízhajtó hatása összeadódik. Tánc közben egyébként is megnő a folyadékszükséglet, de folyadékot már nem visznek be: ez rosszulléthez, kiszáradásos tünetekhez vezethet.
– A koffeinről: az energiaitalok koffeintartalma egy deciliter folyadékban általában harminc milligramm, ez dobozonként két dupla kávénak felel meg. Azért tér el a hatása a kávé hatásától, mert az egyéb komponenseknek köszönhetően jóval hosszabb ideig tart.
Tovább böngészve a neten megtudom, hogy bár az energiaitalokat már több mint tíz éve ismerik és fogyasztják Magyarországon is, rendelet vagy szabvány máig nem készült az ilyen termékekben felhasználható speciális összetevőkről. Hazánkban – az uniós elveknek megfelelően – már két éve nem is engedélykötelesek, csak a piaci kontroll működik. Vannak olyan uniós országok, ahol bizonyos szabályok vonatkoznak ugyan rájuk – Németországban például meghatározzák a koffeintartalom felső értékét –, de itt is kettős jogszabály él, hiszen az importból származó termékre ezek a megkötések nem vonatkoznak. Az EU szakértői foglalkoznak az energiaitalok kérdésével, és remélhetőleg hamarosan sor kerül egy jogszabály kidolgozására, amely az egészségügyi kockázatokra való tekintettel állapítja meg az ilyen típusú italokban található hatóanyagokra vonatkozó határértékeket.
Végezetül: miért is isszák hát, akik isszák? Azért biztos nem, mert szomjasak, hiszen nem szomjoltó, hanem épp ellenkezőleg, anyagcsere-fokozó hatásuk van. Divatból? Fura egy divat, hiszen tízforintos előállítási költségért lehet kifizetni kétszázötven–ötszáz forintot! A szervezetedet építik a vitaminok? Ugyan már, azok a gyorsabb anyagcsere-folyamatok miatt vannak benne! Felpörget? Jó időbeosztással, heti órarenddel, a feladatok rangsorolásával és kiadós alvásokkal kitűnően lehet előrehaladni.
És végezetül: keresztény álláspontunk az, hogy testünk a Szentlélek temploma. Ezért felelősségünk vigyázni magunkra abból a szempontból is, hogy mit iszunk meg. Különben is, csak így egyszerűen: miért innál meg olyat, ami árt neked?
Balog Eszter
::Nyomtatható változat::
|