Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 37
- Százötven éves a protestáns pátens
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
Százötven éves a protestáns pátens
A levert 1848–49-es forradalom és szabadságharc után Haynau táborszernagy, az önkényuralom hazai diktátora 1850. február 10-én egy kilenc pontból álló rendelettel felfüggesztette evangélikus egyházunk önkormányzatát, és rendeleteivel egy, az uralkodó által kormányzott kényszer-államegyházi forma megvalósítását erőltette.
Az egyes rendeletek után állandó jelleggel is meg akarta szüntetni a protestáns autonómiát. Már 1850-ben készen volt számunkra a százegy szakaszból álló törvényjavaslat, amelynek a végrehajtását azonban nyolcvan lelkész és tanár tiltakozása egy ideig visszatartotta.
Módosított, rekatolizáló törekvések is korán jelentkeztek: Thun osztrák közoktatásügyi miniszter már 1851-ben jelentette a császárnak, hogy az egész oktatásügyet a római katolikus klérus szigorú felfogásának kell áthatnia. A sérelmek orvoslását kérő protestáns küldöttségeket nem bocsátották az uralkodó elé.
- augusztus 18-án Ferenc József megállapodást kötött IX. Pius pápával messzeható kiváltságok biztosításának céljából. A jozefinizmus hatásából szinte semmi sem maradt. Az uralkodó célja az volt, hogy nemzetközi, tekintélyes szövetségest szerezzen magának a katolikus egyházban, és ennek segítségével drasztikus, nyers intézkedésekkel, hatalmi szóval lépjen fel ellenünk. A hazai protestantizmust is megkísérelte beállítani politikai céljai szolgálatába, a katolicizmus mögött, amolyan „másodosztályú” államegyházi jelleggel.
- szeptember 1-jén császári pátens (nyílt parancs) jelent meg, amelyet egy nappal később követett a végrehajtási utasítás; ezt Thun miniszter szeptember 11-én léptette életbe.
A pátens nyílt és durva beavatkozás volt a hazai protestantizmus törvényalkotó és szervezeti életébe Erdély kivételével. Még 1859. október 8-án is jelent meg újabb rendelet, amely megtiltotta a régi egyházkerületek szerinti gyűlések megtartását.
Ezután megindult az országos méretű tiltakozás. A tiszai kerületi közgyűlés Késmárkról már 1859. szeptember 29-én írásban kérte az uralkodótól a pátens visszavonását, december 15-én pedig a rendőrség feloszlatta tiltakozó kerületi gyűlésünket Pesten. Vezetőink közül Zsedényi Ede felügyelőt és Máday Károly lelkészt perbe fogták, börtönre ítélték, de nemsokára kiszabadultak. Mintegy száz személy ellen indult büntetőeljárás. (Voltaképpen Tisza Kálmán közéleti szereplése is a pátens elleni állásfoglalásával kezdődött.)
A pátens ellen folyó küzdelem jelentős része lett az osztrák abszolutizmus elleni harcnak. Ez az ellenállás támogatta a néptömegek nemzeti mozgalmait, amelyekben a birtokos osztály bizonyos fokig együtt vett részt a parasztsággal.
Végül tizenegy evangélikus egyházmegye szerveződött a pátens szerint, és két új egyházkerületet is szerveztek, igazodva a katonai kerületek beosztásához: a pozsonyit és az újverbászit, de ez utóbbi nem tudott megalakulni.
A felfüggesztett szuperintendensek (püspökök) helyére az államhatalom „adminisztrátorokat” állított. (Állítólag a kormány az egyes protestáns adminisztrátori munkakörök betöltésénél katolikus püspökök véleményét is kikérte.) A két protestáns egyház élére tíztagú „főkonzisztóriumot” szánt a rendelkezés, de ezt a javaslatot csak a többségében német és szlovák hívekből álló dunáninneni evangélikus egyházkerület fogadta el.
Veszélyben forgott iskoláink nyilvánossági joga. Nemcsak a magasabb egyházi tisztségviselők, hanem a lelkészek és falusi tanítók megválasztásához is a hatóságok jóváhagyására volt szükség.
Az egyházi sajtó általában pátensellenes volt. Küzdött ellene a Pesti Napló, a Magyar Sajtó és a Pester Lloyd is.
A tiltakozás egyházunkban nem volt egységes, mert a gyülekezetek között is meghasonlás keletkezett: a pesti magyar és német egyházközség például az autonóm egyházhoz tartozott, viszont a szlovák egyházközség a „pátenses” pozsonyi egyházkerülethez.
Az 1860. május 15-én megjelent rendelet csak részben vonta vissza a pátenst, és az így megszervezett egyházkerület és egyházmegyék fennmaradtak a kiegyezésig.
Az egyetemes gyűlés többször hiába kérte a pátens teljes visszavonását. Erre – a politikai helyzet alakulása és a nagyfokú közfelháborodás miatt – csak a kiegyezés után, Eötvös József miniszter közbenjárására került sor 1867. május 15-én. Egyházunk pátens szerinti szervezetei ekkor visszatértek régi helyükre.
A kiegyezés után protestáns egyházainkat esetenként a szabadelvű katolikus államférfiak is támogatták – például Deák Ferenc– a teljes egyenlőségért folytatott küzdelmükben. Így azután elérhették a vallásfelekezetek viszonosságáról szóló, 1868. évi 53. tc. megszövegezését és elfogadását is.
Irányi Dániel már 1869-ben sürgette az általános vallásszabadságot. Egyházaink számára ekkor és ezután sem szűnt meg a „másodosztályú” államegyházi lét veszélye. Sajnos nem is tudtunk mindig ellenállni ennek. Évtizedeknek kellett még eltelni, amíg a „másodosztályúságból” teljes közjogi egyenlőségre jutottunk.
Dr. Barcza Béla
::Nyomtatható változat::
|