Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 37 - Már nem színehagyott a szí­ne­vál­to­zás

Már nem színehagyott a szí­ne­vál­to­zás

„Ko­ráb­ban fel sem tűnt, mi­lyen szép!” – cso­dál­koz­tak rá ol­tár­ké­pük­re szep­tem­ber 6-án, va­sár­nap dél­előtt a do­mo­nyi evan­gé­li­ku­sok. A fest­mény fel­újí­tá­sá­ért ün­ne­pi is­ten­tisz­te­le­ten ad­tak há­lát a Pest me­gyei te­le­pü­lé­sen, meg­em­lé­kez­ve egy­út­tal a temp­lom­szen­te­lés két­száz­har­minc­ket­te­dik év­for­du­ló­já­ról is.

A közel egyéves mun­ká­val res­ta­u­rált ol­tár­kép Raf­fa­el­lo utol­só, Krisz­tus szí­ne­vál­to­zá­sa cí­mű mű­vé­nek má­so­la­ta. Fel­ső ré­szén Jé­zus meg­di­cső­ü­lé­sé­nek, alul pe­dig a meg­szál­lott fiú meg­gyó­gyí­tá­sá­nak tör­té­ne­tét je­le­ní­ti meg.

Az evangéliumokban köz­vet­le­nül egy­más után ol­vas­ha­tó ese­mé­nye­ket Me­kis Ádám, az Észak-Pest Me­gyei Egy­ház­me­gye es­pe­re­se is – aki­nek a li­tur­gi­á­ban Sá­ghy Ba­lázs he­lyi lel­kész se­géd­ke­zett (képünkön) – be­le­szőt­te Lk 13,22–30 alap­ján tar­tott ige­hir­de­té­sé­be. Mint mond­ta, Is­ten or­szá­gá­nak aj­ta­ján, azon a bi­zo­nyos szo­ros ka­pun itt a föl­di élet­ben kell be­men­nünk. A hét­köz­na­pok­ban, min­den­na­pi éle­tünk­ben – ami­kor ta­lán épp be­teg­ség­gel, nyo­mo­rú­ság­gal, hi­tet­len­ség­gel, te­he­tet­len­ség­gel küsz­kö­dünk – kell lát­sza­nia raj­tunk, hogy Krisz­tus kö­ze­lé­ben sze­ret­nénk sát­rat ver­ni, az üd­vös­ség után vá­gyó­dunk, és an­nak el­nye­ré­sé­re tö­rek­szünk.

Ma­ga a fest­mény egyéb­ként fel­té­te­lez­he­tő­en az 1800-as évek el­ső har­ma­dá­ban ké­szült; al­ko­tó­ja is­me­ret­len. A 19. szá­zad vé­gé­ig a mis­kol­ci evan­gé­li­kus temp­lom ol­tá­rát éke­sí­tet­te, on­nan ke­rült Do­mony­ba. A gyü­le­ke­zet ta­valy szem­be­sült az­zal, hogy mi­lyen rossz ál­la­pot­ban van: a fes­ték­ré­te­gek meg­la­zul­tak és sok he­lyen le is pe­reg­tek, a lakk­ré­teg el­ko­szo­ló­dott, oxi­dá­ló­dott, a vá­szon pe­dig el­vé­ko­nyo­dott. Hely­re­ál­lí­tá­sá­val az egy­ház­köz­ség Tor­da­i­né Bu­csi Ág­nes fes­tő­res­ta­u­rá­tor mű­vészt bíz­ta meg.

Az 1 mil­lió 870 ezer fo­rint költ­sé­gű pro­jekt fi­nan­szí­ro­zá­sá­hoz a Ma­gyar­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház Gyűj­te­mé­nyi Ta­ná­csának pá­lyá­za­tán 1,2 mil­lió fo­rin­tot nyer­tek. (E tes­tü­le­tet a múlt va­sár­na­pi há­la­adó al­kal­mon dr. H. Hu­bert Gab­ri­el­la és dr. Har­ma­ti Bé­la Lász­ló kép­vi­sel­te.) A hí­vek ado­má­nya­i­ból is ha­son­ló összeg folyt be. Az e cél­ra szánt per­sely­pén­zek­kel és az ön­kor­mány­zat tá­mo­ga­tá­sá­val együtt össze­sen 2,7 mil­lió fo­rint gyűlt össze. A fenn­ma­ra­dó össze­get az ol­tár to­váb­bi ré­sze­i­nek res­ta­u­rá­lá­sá­ra kí­ván­ják for­dí­ta­ni.

Vi­tá­lis Ju­dit

„Gon­dolj rá­juk, perc­re állj meg…”
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Mai tör­té­net
Vi­gyázz, a te­tőn dol­goz­nak!
Új magVe­tő Cin­ko­tán
Nem ven­dég­ként, ha­nem ott­hon
Ötéves sze­re­tet­in­téz­mény
Már nem színehagyott a szí­ne­vál­to­zás
Temp­lom­terv­rajz aján­dék­ba
Szteh­lo-gye­re­kek – de el­ső­sor­ban Is­ten gyer­me­kei
Szék fo­ga­dal­ma
Ki kí­ván­csi Ka­csi­ká­ra?
Fa­bi­ny Ta­más püs­pök Finn­or­szág­ban
A bol­dog­ság vál­to­zik
Ve­zet­het a krí­zis ka­tar­zis­hoz?
Vé­nek vagy elöl­já­rók?
Meg­ven­dé­gelt an­gya­lok
Két hét múl­va kez­dő­dik a te­rem­tés he­te
Nyelv­bot­lá­sok
EVANGÉLIKUS PRESBITEREK ORSZÁGOS TALÁLKOZÓJA
Bib­li­ai te­rem­tés­tör­té­net
Vá­lasz­le­vél Az unal­mas pré­di­ká­ció cí­mű ta­nul­mány szer­ző­jé­nek
Pla­gi­zál­ni sza­bad!
Ada­lé­kok a ma­gyar fém­pén­zek tör­té­ne­té­hez
Olvasói levél a tanévkezdéshez
Száz­öt­ven éves a pro­tes­táns pá­tens
Luther és a Biblia gyermekrajzpályázat
„Ének volt szá­mom­ra min­den pa­ran­cso­la­tod”
Da­lár­da­ün­nep Sár­szent­lő­rin­cen
Jegy­zet­la­pok
A né­pi val­lá­sos­ság nyo­mai Vá­ci Mi­hály köl­té­sze­té­ben
Ve­lünk az Is­ten – nem csak ka­rá­csony­kor
Szo­mo­rú­ság el­len Mosoly­tár
Em­lé­ke­zés Emil B. Lu­káč lel­kész, köl­tő, mű­for­dí­tó­ra
Mi­lye­nek a fin­nek?
Me­se­író, raj­zo­ló anyu­ka
A vég­ső bol­dog­ság­ra éhe­sen
Oratio œcumenica
Ener­gia­ital – mi­ért is?
Cantate
Meg­szé­gye­nül­ni ne hagyd, Uram Is­ten!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2009 37 Már nem színehagyott a szí­ne­vál­to­zás