Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 37
- Két hét múlva kezdődik a teremtés hete
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Két hét múlva kezdődik a teremtés hete
Beszélgetés Jerabek-Cserepes Csillával, az Ararát teremtésvédelmi munkacsoport tagjával
– Ne is az idei évvel kezdjük, hanem az előzményekkel! Mióta foglalkoztatja a Magyarországi Evangélikus Egyházat, hogy a környezetvédelem vagy – a teológusok által ma már elfogadottá vált szóhasználattal – a teremtésvédelem ügyét beillessze az egyházi életbe?
– A Szentírás egyértelmű feladatot ad az ember számára a teremtett világot illetően: az Éden kertjének őrzése és művelése – nem pedig a mai értelemben használt, kizsákmányoló uralkodás –, a szövetséges társakkal való együttműködés mind iránymutató kell, hogy legyen számunkra.
Az egészséges testi-lelki élethez hozzátartozik a tiszta, élhető környezet, ez pedig ma már egyre több ember számára elérhetetlen. A 20. század közepétől kezdve a környezet állapotának riasztó mértékű romlása nyomán egyre fontosabbá vált a környezetvédelem ügye. Az 1960-as évek végétől nemzetközi szinten már a különböző egyházak, egyházi szervezetek is reagáltak az „ökológiai riadóra”.
Magyarországon úttörő munkát végzett – Széchey Béla vezetésével – a közel húsz éve tevékenykedő Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend. Ezenkívül több, az elmúlt években indult kezdeményezés is megemlíthető: a természetismereti ifjúsági táborok, az ökoszeminárium a teológián, a Szélrózsán működő környezetvédelmi sátor, az egészséges életvitel kialakításához segítséget nyújtó életmódtábor és az Evangélikus Élet Ararát rovata is az elindult munka egy-egy szála. Ezért tekinthető fontos lépésnek, hogy tavaly ősszel megalakult az Ararát teremtésvédelmi munkacsoport, melynek Gáncs Péter püspök úr is tagja, hiszen így ezek a szálak összeértek.
– Ki kezdeményezte a teremtés hetének megünneplését? Úgy emlékszem, hogy ebben több szervezet is szerepet játszott.
– Igen, megpróbálom röviden összefoglalni. Az Európai Keresztény Környezetvédelmi Hálózat célul tűzte ki a fenntarthatóság gondolatának érvényre juttatását a gyülekezeti életben. A hálózat egyik munkacsoportjának feladata volt, hogy a teremtés ünnepét bevezesse az egyházi liturgikus gyakorlatba. A munkacsoport az ünnep megtartására a szeptember elseje és október második vasárnapja közötti időszakot javasolta, a különböző felekezetek hagyományaira alapozva, mint az ortodox egyházi esztendő kezdete, aratási hálaadás a protestáns gyülekezetekben, Assisi Szent Ferenc ünnepe.
Az Európai Egyházak Konferenciája és a Püspöki Konferenciák Európai Tanácsa a 2007-ben Nagyszebenben rendezett 3. európai ökumenikus nagygyűlésén szintén elkötelezte magát, hogy a fenti időszakot a teremtés védelméért és a fenntartható életstílus elterjedéséért való imádkozásnak szenteli. 2008 decemberében a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) közgyűlése a szeptember utolsó és az október első vasárnapja közötti időszakot találta a legalkalmasabbnak a teremtésvédelmi hét meghirdetésére. Idén ez szeptember 27. és október 4. közé esik. Ez alkalomból jelent meg augusztus elején A hét nap csodája címmel az a füzet, amely az ünnepléshez kíván segítséget nyújtani.
– Nagyon tartalmas kiadvány, és csak azért nem kérdezem a részletekről, mert az Evangélikus Élet augusztus 23–30-i dupla számában már esett róla szó. Tényleg nagyon szerencsésnek tartom, hogy a meditációk, énekek és versek mellett szinte minden oldalon ott vannak a környezetünk állapotát bemutató, elgondolkodtató adatok is. Ez azt sugallja, hogy az imádság és a tettek szorosan összetartoznak.
– Valóban ez volt a szándékunk. Azt szeretnénk, hogy mindazok, akik részt vesznek egy ilyen alkalmon, feltöltődjenek, és rácsodálkozzanak a teremtett világ ajándékaira, de át is érezzék saját felelősségüket. Az irodalmi, képzőművészeti illusztrációk kicsit más megvilágításba helyezik azt, amit nap mint nap tapasztalunk, vagy a napi hajszában észre sem veszünk.
Igyekeztünk olyan egyszerű praktikákat is összegyűjteni, amelyek az egyéni és közösségi életben egyaránt használhatók. A segédanyagot úgy állítottuk össze, hogy ne csak az ajánlott teremtésvédelmi héten, hanem más gyülekezeti alkalmakkor is elő lehessen venni.
– Mennyire lesz ökumenikus a teremtés hete?
– Ahogy már korábban is említettük, a füzetet – és az ünnepre felhívó plakátot – a MEÖT tagegyházaihoz tartozó gyülekezetek és intézmények kapták kézhez. Így megvan a lehetősége, hogy a helyi közösségek ökumenikusan, egymással együttműködve hirdessék meg az alkalmat. Hiszen olyan, mindnyájunkat érintő közös ügyről van szó, amely jó alkalmat teremt az ökumené megélésére is. A tavaly szeptemberben a Deák téren rendezett teremtésünnepi istentisztelethez hasonló lesz idén szeptember 27-én a zuglói evangélikus templomban, amelyre felekezeti hovatartozás nélkül várunk mindenkit.
– Mit gondol, hány evangélikus gyülekezetben és intézményben fogják idén megünnepelni a teremtés hetét?
– Ezt nehéz előre megmondani. Tudom, hogy a lelkészekre rengeteg információ zúdul, de remélem, hogy a többszöri híradásunk és a kiküldött – a honlapunkról is letölthető – kiadvány valódi segítséget nyújt. És bizonyára minden gyülekezetben vannak olyanok, akik elkötelezettséget éreznek a teremtésvédelem ügye iránt. Őket arra biztatjuk, hogy vegyenek részt ennek az alkalomnak a megszervezésében. Ha néhány lelkes ember elkezd egy munkát, akkor egyre több feladatot talál, és közben a közösség is formálódik. Jó lenne, ha a gyülekezetek egymást is ösztönöznék, ezért kérjük, hogy a teremtés hetében megvalósult eseményről küldjenek beszámolókat és képeket az ararat@lutheran.hu címre.
– Mit tanácsol azoknak, akik csak most, ezt az interjút olvasva kaptak kedvet ahhoz, hogy megünnepeljék a teremtés hetét? Már csak két hét maradt a kitűzött időpontig.
– Úgy gondolom, még nem késő belevágni, hiszen rengeteg lehetőség van arra, hogy a helyi közösségek megszervezzék a saját ünnepüket. Számos gyülekezetben istentisztelet keretében máig megtartják az aratási hálaünnepet, ehhez szervesen kapcsolódhat az alkalom. De szervezhetnek külön esti imaórát, tarthatnak áhítatot a szabadban, beszélgethetnek a témáról bibliaórán, ifjúsági órán, hittanórán. És persze jól teszik, ha az összejövetel után elültetnek egy fát a templom körüli kertben.
A gyülekezetek mellett szeretnénk az intézmények, az iskolák, szeretetotthonok figyelmét is felhívni az ünnepre, hiszen a közösségi élet itt is lehetőséget teremt a közös imádkozásra, éneklésre, beszélgetésre. Talán a kezdet nehéz, de reméljük, egyre több helyen lesz folytatása…
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|