Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 37
- Szomorúság ellen Mosolytár
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Szomorúság ellen Mosolytár
Szatíra- és karikatúragyűjtemény Vácott
Szomorú? Sok a gondja? Legszívesebben elfelejtene mindent és mindenkit? Akkor önnek Vácra kell utaznia, hogy megnézze az április 1-jén nyílt Mosolytárat! Az ország egyetlen szatíra- és karikatúragyűjteménye garantált kikapcsolódást és a bánatfellegek biztos elkergetését jelenti. S hogy a derűre jusson egy kis kellemes „ború” is, egy feketét is megihat a múzeum júliusban nyílt kávézójában.
Vác történelmi levegőt árasztó, girbegurba utcáin végigsétálva, az Eszterházy utcai magángyűjtemény ajtaján belépve egy mesebeli Vácra érkezhetünk. A háromezer darabból álló kiállítás nagyobb részét ugyanis Sajdik Ferenc Munkácsy-díjas grafikusművész alkotásai teszik ki, aki megfestette a város utcáit, tereit, fontos történelmi és kultúrtörténeti eseményeit is.
Na de hogyan? Hát olyan „sajdikosan”! A kék, piros, fehér, sárga és rózsaszín házak fölött nagy orrú madarak röpködnek – csak nem köztük van a filmekből jól ismert Batman, azaz a denevérember is?! –, az utcákon vidám emberek kínálják portékájukat, tereferélnek, ha éppen nem esküvői menetben araszolnak a templom felé, egymás borát kóstolgatják a szőlőhegyen, vagy épp horgász-jószerencséjükre várnak a Duna-parton. A kutyák jóllakottan trécselnek, a lovak lógó orral búsulnak, a halak pedig vidáman ficánkolnak a vízben – akárcsak a Pom Pom-mesékben vagy a nagy ho-ho-horgász kalandjaiban.
De hogy komolyabb témákat is említsünk, megtekinthetjük, hogyan futott be Vácra az első gőzhajó, majd 1846-ban az első vonat, hogyan tekintette meg 1764 augusztusában Mária Terézia a tiszteletére emelt – és az országban azóta is egyetlen – diadalívet, vagy például hogyan történt az ominózus eset Megyeri egyetlen, sárga kabátjával és a tintával. Petőfi ugyanis Vácott írta meg A tintásüveg című versét, csakúgy, mint – szülei váci házában – az Anyám tyúkját.
Papp László családi vállalkozásként létrehozott magángyűjteményében a mosolyra vágyók megtekinthetik az egykori szatirikus hetilap, a Ludas Matyi neves karikaturistáinak alkotásait is, mint például a lap egykori művészeti vezetőjeként is ismert Toncz Tibor grafikáit. Nagyobb kollekció látható Szalma Editnek a József Attila Altatójához készített meserajzaiból, Z. Kovács József különös munkáiból, Vertel Andrea kerámiamadaraiból és Tóth Ernő líraian groteszk festményeiből, szobraiból.
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|