Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 37 - Ve­lünk az Is­ten – nem csak ka­rá­csony­kor

Ve­lünk az Is­ten – nem csak ka­rá­csony­kor

DVD-t adott ki az oros­há­zi Im­ma­nu­el ze­ne­kar

Az oros­há­zi Im­ma­nu­el ze­ne­kar im­már DVD-n is hir­de­ti a meg­vál­tás öröm­hí­rét. A Dél-Al­föld egyik „leg­fog­lal­koz­ta­tot­tabb” ke­resz­tény köny­nyű­ze­nei együt­te­se a kö­zel­múlt­ban je­len­tet­te meg 2008 szent­es­té­jén rög­zí­tett ze­nés áhí­ta­tát.

Az oros­há­zi evan­gé­li­kus gyü­le­ke­zet­ben nagy ha­gyo­má­nya van a könnyű­ze­né­nek. A ti­zen- és hu­szon­éves lu­the­rá­nus fi­a­ta­lok már több mint egy év­ti­ze­de rend­sze­re­sen szol­gál­nak gi­tár­ral, dob­bal és szin­te­ti­zá­tor­ral az egy­ház­köz­ség temp­lo­má­ban. Új szín­fol­tot je­lent 2007 óta a vá­ros éle­té­ben az Im­ma­nu­el ze­ne­kar, amely­nek evan­gé­li­kus, ka­to­li­kus és re­for­má­tus tag­jai nem­csak Oros­há­za temp­lo­ma­i­ban, ok­ta­tá­si in­téz­mé­nye­i­ben és köz­te­re­in ját­sza­nak, ha­nem gyak­ran meg­hí­vást kap­nak a kör­nye­ző te­le­pü­lé­sek misszi­ós és if­jú­sá­gi al­kal­ma­i­ra is.

Az evan­gé­li­kus gyü­le­ke­zet év­ről év­re vissza­té­rő ka­rá­csonyi éj­fé­li is­ten­tisz­te­le­tén 2008-ban az Im­ma­nu­el szol­gált. Aho­gyan Kör­mö­czi Zol­tán kö­szön­tő­jé­ben el­mond­ta: ez­út­tal nem a meg­szo­kott bet­le­he­mi tör­té­ne­tet kí­ván­ták ze­né­ben el­be­szél­ni. „Ka­rá­csony éj­sza­ká­ján be­já­runk he­gyet-völ­gyet, fa­lut és vá­rost” – fo­gal­ma­zott az együt­tes éne­kes-gi­tá­ro­sa.

Az is­tál­ló szal­má­já­nak gyak­ran idil­li­kus áb­rá­zo­lá­sa he­lyett ez­út­tal va­ló­ban a ma em­be­ré­ről, a hu­szon­egye­dik szá­zad bű­nö­sé­nek meg­vál­tá­sá­ról szól­tak a da­lok. A gyü­le­ke­zet előtt meg­ele­ve­ne­dett a haj­lék­ta­lan, az al­ko­ho­lis­ta csa­lád­apa és a nyolc éve szü­le­i­vel nem be­szé­lő gyer­mek ké­pe is. A tu­da­to­san fel­épí­tett áhí­tat ze­ne­szá­ma­it hall­gat­va fo­lya­ma­to­san is­mer­jük meg az em­ber­ré lett Is­ten ke­gyel­mét.

A da­lok több­sé­gét a leg­is­mer­tebb kor­társ ma­gyar könnyű­ze­nei szer­zők – Sillye Je­nő, Csisz­ér Lász­ló, Pin­tér Bé­la – mű­vei kö­zül vá­lo­gat­ta az együt­tes, de sa­ját szer­ze­mé­nye­ket is fel­vo­nul­tat­tak. Az áhí­tat egyik leg­mé­lyebb da­la ép­pen a ze­ne­kar tag­ja, K. Tóth Lász­ló ál­tal írt Fo­hász, amely az Is­ten­hez ve­ze­tő utat ke­re­ső em­ber imád­sá­ga: „Ha az út, ame­lyen já­rok, el­ága­zik, fel­ki­ál­tok az ég­re, s ő meg­mu­tat­ko­zik…”

„A mai na­pon mind­annyi­an hú­zunk egy té­telt, ame­lyen ez a kér­dés áll: ki­cso­da a meg­szü­le­tett Jé­zus Krisz­tus?” – mond­ta az is­ten­tisz­te­le­ten De­ák Lász­ló he­lyi lel­kész, aki a Ke­resz­te­lő Já­nos bi­zony­ság­té­te­le (Jn 1,19–28) alap­ján tar­tott ige­hir­de­té­sé­ben hitünk meg­val­lá­sá­nak fon­tos­sá­gá­ra hív­ta fel a fi­gyel­met.

Az Im­ma­nu­el ze­ne­kar – két­ség­te­le­nül nem szok­vá­nyos – ka­rá­csony es­ti áhí­ta­ta nem csak a szü­le­tés ün­ne­pén ak­tu­á­lis. Az együt­tes le­me­ze té­len-nyá­ron, he­gyen-völ­gyön, fa­lu­ban és vá­ros­ban hir­de­ti: „Im­má­nu­el! Ve­lünk az Is­ten!”

L. J. Cs.

„Gon­dolj rá­juk, perc­re állj meg…”
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Mai tör­té­net
Vi­gyázz, a te­tőn dol­goz­nak!
Új magVe­tő Cin­ko­tán
Nem ven­dég­ként, ha­nem ott­hon
Ötéves sze­re­tet­in­téz­mény
Már nem színehagyott a szí­ne­vál­to­zás
Temp­lom­terv­rajz aján­dék­ba
Szteh­lo-gye­re­kek – de el­ső­sor­ban Is­ten gyer­me­kei
Szék fo­ga­dal­ma
Ki kí­ván­csi Ka­csi­ká­ra?
Fa­bi­ny Ta­más püs­pök Finn­or­szág­ban
A bol­dog­ság vál­to­zik
Ve­zet­het a krí­zis ka­tar­zis­hoz?
Vé­nek vagy elöl­já­rók?
Meg­ven­dé­gelt an­gya­lok
Két hét múl­va kez­dő­dik a te­rem­tés he­te
Nyelv­bot­lá­sok
EVANGÉLIKUS PRESBITEREK ORSZÁGOS TALÁLKOZÓJA
Bib­li­ai te­rem­tés­tör­té­net
Vá­lasz­le­vél Az unal­mas pré­di­ká­ció cí­mű ta­nul­mány szer­ző­jé­nek
Pla­gi­zál­ni sza­bad!
Ada­lé­kok a ma­gyar fém­pén­zek tör­té­ne­té­hez
Olvasói levél a tanévkezdéshez
Száz­öt­ven éves a pro­tes­táns pá­tens
Luther és a Biblia gyermekrajzpályázat
„Ének volt szá­mom­ra min­den pa­ran­cso­la­tod”
Da­lár­da­ün­nep Sár­szent­lő­rin­cen
Jegy­zet­la­pok
A né­pi val­lá­sos­ság nyo­mai Vá­ci Mi­hály köl­té­sze­té­ben
Ve­lünk az Is­ten – nem csak ka­rá­csony­kor
Szo­mo­rú­ság el­len Mosoly­tár
Em­lé­ke­zés Emil B. Lu­káč lel­kész, köl­tő, mű­for­dí­tó­ra
Mi­lye­nek a fin­nek?
Me­se­író, raj­zo­ló anyu­ka
A vég­ső bol­dog­ság­ra éhe­sen
Oratio œcumenica
Ener­gia­ital – mi­ért is?
Cantate
Meg­szé­gye­nül­ni ne hagyd, Uram Is­ten!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2009 37 Ve­lünk az Is­ten – nem csak ka­rá­csony­kor