Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 09 - Oratio œcumenica

Oratio œcumenica

Ke­gyel­mes mennyei Atyánk! Hoz­zád ki­ál­tunk, mert egye­dül ne­ked van ha­tal­mad ar­ra, hogy ké­ré­se­in­ket ne csak meg­halld, ha­nem meg is cse­le­kedd mind­azt, ami tes­ti-lel­ki ja­vunk­ra van.

Ki­ál­tunk hoz­zád egy­há­zun­kért és az egész ke­resz­tény­sé­gért. Ne en­gedd, hogy vá­lasz­tott és el­hí­vott né­ped el­bi­zony­ta­la­nod­jon a kí­sér­té­sek köz­ben, és le­tér­jen ar­ról az út­ról, amely­re hív­tad. Se­gítsd, hogy min­dig tisz­tán és iga­zán hir­des­se és kép­vi­sel­je a vi­lág­ban mind­azt, amit rábíz­tál.

Ki­ál­tunk hoz­zád a vi­lá­gért, amely­ben élünk. Légy ir­gal­mas, és őrizd meg mind­azt, amit szép­nek és jó­nak te­rem­tet­tél. Bo­csásd meg, hogy mi, em­be­rek nem tisz­tel­jük és nem be­csül­jük aján­dé­ka­i­dat, ha­nem rom­bol­juk és pusz­tít­juk, amit vé­de­nünk és őriz­nünk kel­le­ne. Ké­rünk, adj bé­kes­sé­get a kü­lön­bö­ző nem­ze­tek kö­zött. Bé­kítsd meg az egy­más­sal har­co­ló­kat.

Ki­ál­tunk hoz­zád ha­zán­kért és né­pün­kért. Se­gítsd és erő­sítsd azo­kat, akik tisz­tes­sé­ge­sen és be­csü­let­tel vég­zik na­pi mun­ká­ju­kat, ne­ve­lik gyer­me­ke­i­ket. Biz­tasd őket, hogy hoz­zád for­dul­ja­nak, ha re­mény­te­len­nek ér­zik hely­ze­tü­ket. Add, hogy azok, akik csal­nak, lop­nak, ha­zud­nak, erő­sza­kos­kod­nak, má­sok éle­té­re tör­nek, fel­is­mer­jék tet­te­ik sú­lyát! Te, Urunk, fel­nyit­ha­tod azok sze­mét is bű­ne­ik meg­lá­tá­sá­ra, akik lel­ki­is­me­ret-fur­da­lás nél­kül kö­ve­tik el bű­ne­i­ket.

Ki­ál­tunk hoz­zád ve­ze­tő­in­kért. Add, hogy ko­mo­lyan ve­gyék fel­ada­tu­kat, meg­bí­za­tá­su­kat, és fe­le­lő­sen vé­gez­zék mun­ká­ju­kat azo­kon a he­lye­ken, aho­va ál­lí­tot­tad őket. Add, hogy olyan éle­tet él­je­nek, amely pél­da le­het min­den em­ber szá­má­ra. Se­gítsd őket, hogy ne szé­gyell­jék be­is­mer­ni té­ve­dé­se­i­ket és meg­val­la­ni bű­ne­i­ket. Add, hogy meg­lás­sák azt, ami a rá­juk bí­zott kö­zös­ség ja­vát szol­gál­ja.

Ki­ál­tunk hoz­zád gyü­le­ke­ze­tün­kért, an­nak min­den tag­já­ért. Áldd meg az ige hall­ga­tó­it. Add, hogy sza­vad min­dig ott le­gyen a szí­vük­ben, és erő­sít­se őket a min­den­na­pok­ban. Ké­rünk a kö­zös al­kal­ma­kért, együtt­lé­te­kért. Add, hogy ne csak hall­ga­tói, de meg­tar­tói is le­gyünk sza­vad­nak. Se­gíts, hogy egy­más hi­te ál­tal erő­söd­hes­sünk. Ké­rünk a hi­tük­ben in­ga­do­zó­kért és a ké­tel­ke­dő­kért. Se­gítsd őket, hogy ná­lad meg­ta­lál­ják kér­dé­se­ik­re a vá­laszt.

Ki­ál­tunk hoz­zád mind­azo­kért, aki­ket tes­ti fáj­dal­mak gyö­tör­nek. Adj eny­hü­lést kín­ja­ik­ra. Mu­tasd meg ne­kik, hogy te a be­teg­ség­ben sem ha­gyod el őket. Légy tár­suk azok­nak, akik egye­dül van­nak. Se­gítsd őket, hogy ne es­se­nek két­ség­be, ha­nem meg­ta­pasz­tal­has­sák azt, hogy te sze­re­ted őket. Te légy a gyá­szo­lók vi­gasz­ta­ló­ja. Add meg ne­kik a fel­tá­ma­dás és az örök élet bi­zo­nyos­sá­gát.

Ki­ál­tunk hoz­zád, Urunk, hogy ne le­gye­nek két­sé­ge­ink afe­lől, hogy te el­ké­szí­tet­ted szá­munk­ra a sza­ba­dí­tást bű­ne­ink­ből. Add, hogy bi­za­lom­mal ké­szül­jünk a ve­led va­ló ta­lál­ko­zás­ra, ahol szín­ről szín­re lát­ha­tunk, és együtt ör­ven­dez­he­tünk majd mind­azok­kal, akik győz­te­sen har­col­ták meg a hit har­cát.

Hall­gasd meg ki­ál­tá­sun­kat az Úr Jé­zus Krisz­tu­sért, aki ve­led és a Szent­lé­lek­kel él és ural­ko­dik mind­örök­ké.

Ámen.

Hu­mán ér­tel­mi­sé­gi­ek és mű­vé­szek „irány­vál­tá­sa”
A klasszi­ka-fi­lo­ló­gi­á­tól a Bib­li­á­ig
Hol a hi­ted?
Ag­go­dal­ma­im do­bo­za
Aján­dék vagy cso­mag
Száz év­ből negy­ven hi­ber­nál­tan
Könyv­be­mu­ta­tó az al­ter­na­tív glo­ba­li­zá­ció je­gyé­ben
Új szol­gá­la­ti pe­ri­ó­dus kü­szö­bén
Kol­lár utó­dai
„…a jó Is­ten iga­zán meg­ál­dott ben­nün­ket”
Pá­pu­a­föld eu­ró­pai szem­mel 2.
¡Buen Camino!
Böj­ti re­mé­nyek
Prőh­le Ger­gely: kö­tet ké­szül az evan­gé­li­kus egy­ház­ról és az ügy­nök­kér­dés­ről
A Tor­das–Gyú­rói Evan­gé­li­kus Egy­ház­köz­ség