Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 09 - Fel­fe­dez­he­tő fel­fe­de­zők

KIRÁNDULÓ GYÜLEKEZETEK FIGYELMÉBE

Fel­fe­dez­he­tő fel­fe­de­zők

Lá­to­ga­tás a Ma­gyar Föld­raj­zi Mú­ze­um­ban

Egy ug­rás­nál ugyan egy ki­csit tá­vo­lab­bi, de nincs messze Bu­da­pest­től Érd. Rö­vid au­tó­zás­sal, bu­szo­zás­sal vagy vo­na­to­zás­sal el­ér­he­tő a ha­tal­mas­ra ter­jesz­ke­dett, mind­össze né­hány éves vá­ro­si múlt­ra vissza­te­kin­tő, Pest me­gyei te­le­pü­lés.

A busz­pá­lya­ud­vart is ma­gá­ba fog­la­ló vá­ros­köz­pont szom­széd­sá­gá­ban ta­lál­ha­tó Ma­gyar Föld­raj­zi Mú­ze­um az or­szág­ban egye­dül­ál­ló gyűj­te­mény bir­to­ko­sa. Az in­téz­mény cél­ja a ma­gyar uta­zók, föld­raj­zi fel­fe­de­zők, ge­og­rá­fu­sok mél­tó kö­rül­mé­nyek kö­zött tör­té­nő be­mu­ta­tá­sa, mun­ká­juk meg­is­mer­te­té­se.

Tet­sze­tős, volt fő­úri kú­ria ad ott­hont a Ba­lázs Dé­nes – egy­ko­ri ér­di la­kos és lo­kál­pat­ri­ó­ta, vi­lág­hí­rű ge­og­rá­fus – ál­tal 1983-ban ala­pí­tott mú­ze­um­nak és a gyűj­te­mény­nek. Az in­téz­mény na­gyob­bik ter­mé­ben Ju­li­a­nus ba­rát­tól Kő­rö­si Cso­ma Sán­do­ron, Te­le­ki Pá­lon, Xan­tus Já­no­son, Ger­ma­nus Gyu­lán és Kit­ten­ber­ger Kál­má­non át Far­kas Ber­ta­la­nig – hogy csak né­há­nyat idéz­zünk a leg­is­mer­teb­bek kö­zül – ter­jed az im­po­záns gyűj­te­mény, amely mint­egy hat­van hí­res vagy ke­vés­bé is­mert ka­land­vá­gyó tu­dóst mu­tat be.

A tár­gyak kü­lön vi­lág­ba va­rá­zsol­ják az ér­dek­lő­dő­ket. Ré­sze­sei le­he­tünk lapp­föl­di, af­ri­kai, ázsi­ai uta­zá­saik­nak, meg­néz­he­tünk né­há­nyat ha­za­men­tett be­cses tár­gya­ik­ból. Nyo­mon kö­vet­het­jük út­ja­i­kat, meg­is­mer­het­jük élet­raj­zu­kat, és a rö­vid tu­do­má­nyos ér­té­ke­lés ré­vén ké­pet al­kot­ha­tunk az oly­kor he­ro­i­kus küz­del­met ví­vó em­be­rek­ről. Akik pél­dát mu­tat­tak ha­za- és tu­do­mány­sze­re­tet­ből, alá­zat­ból, szor­ga­lom­ból, ki­tar­tás­ból, de egy­szer­s­mind el­szánt­ság­ból és sok­szor hit­ből is. Hi­szen va­la­mennyi­en, akik fa­gyos tá­ja­kon vagy for­ró si­va­tag­ban, ap­ró em­be­rek kö­zött vagy tró­pu­si eső­er­dő­ben jár­tak, a ha­zá­ju­kat, kul­tú­rá­ju­kat, meg­győ­ző­dé­sü­ket kép­vi­sel­ték. Min­den kö­rül­mé­nyek kö­zött vál­lal­ták, meg­val­lot­ták ma­gyar­sá­gu­kat, el­vit­ték jó hí­rün­ket a vi­lág leg­el­du­got­tabb zu­ga­i­ba is.

A má­sik épü­let­szárny­ban a Kár­pát-me­den­ce tu­do­má­nyos ku­ta­tó­it mu­tat­ják be. Meg­is­mer­ked­he­tünk töb­bek kö­zött idő­sebb Ló­czy La­jos­nak, a zse­ni­á­lis geo­ló­gus­nak a ha­gya­té­ká­val, Chol­no­ky Je­nő­vel, a ter­mé­szet­tu­dós­sal és Kess­ler Hu­bert­tel, a nem­rég el­hunyt nem­zet­kö­zi hí­rű hid­ro­ló­gus bar­lang­ku­ta­tó­val. Né­hány esz­köz ré­vén be­te­kint­he­tünk a tér­kép­ké­szí­tés rej­tel­me­i­be, és ké­pet kap­ha­tunk a mú­ze­um tá­gabb kör­nye­ze­té­nek geo­ló­giai, föld­raj­zi sa­já­tos­sá­ga­i­ról. Mind­ezt vi­lá­go­san, egy­sze­rű­en, köz­ért­he­tő­en.

A sok név, in­for­má­ció után jól­esik a mú­ze­um par­ko­sí­tott ud­va­rán tett sé­ta, ahol a ter­mek­ben meg­is­mert sze­mé­lyi­sé­gek szob­rai, port­réi so­ra­koz­nak.

Re­mek, lá­to­ga­tó­ba­rát nyit­va tar­tás­sal – hét­fő ki­vé­te­lé­vel a hét min­den nap­ján tíz és ti­zen­nyolc óra kö­zött – vár­ja az érdeklődőket a föld­raj­zi mú­ze­um. A be­lé­pő ára is „em­ber­ba­rát” (nyolc­száz fo­rint), így az in­téz­mény kü­lö­nö­sen al­kal­mas le­het egy hét­vé­gi csa­lá­di, ne­tán gyü­le­ke­ze­ti ki­rán­du­lás cél­pont­já­nak.

Min­den kor­osz­tály ta­lál­hat az ér­dek­lő­dé­sé­re szá­mot tar­tó lát­ni­va­lót, kü­lö­nö­sen ajánl­ha­tó azon­ban a mú­ze­um a fi­a­ta­labbaknak, föld­raj­zot, tör­té­nel­met ta­nu­lók­nak. Szá­muk­ra meg­ele­ve­ned­het­nek a tan­köny­vek lap­jai, ar­ról a sem­mi­hez sem mér­he­tő ér­ték­ről nem is be­szél­ve, hogy ma­gyar­ság­tu­da­tu­kat, ha­za­fi­sá­gu­kat se­gít élesz­te­ni, ápol­ni ez a va­ló­ban szé­pen ki­vi­te­le­zett, szín­vo­na­las ki­ál­lí­tás.

Ma­gyar Föld­raj­zi Mú­ze­um, 2030 Érd, Bu­dai út 4. Fel­vi­lá­go­sí­tás­sal a 23/363-036-os te­le­fon­szá­mon szol­gál­nak. Hon­lap: http://www.fold­raj­zi­mu­ze­um.hu.

Gyar­ma­ti Gá­bor

Hu­mán ér­tel­mi­sé­gi­ek és mű­vé­szek „irány­vál­tá­sa”
A klasszi­ka-fi­lo­ló­gi­á­tól a Bib­li­á­ig
Hol a hi­ted?
Ag­go­dal­ma­im do­bo­za
Aján­dék vagy cso­mag
Száz év­ből negy­ven hi­ber­nál­tan
Könyv­be­mu­ta­tó az al­ter­na­tív glo­ba­li­zá­ció je­gyé­ben
Új szol­gá­la­ti pe­ri­ó­dus kü­szö­bén
Kol­lár utó­dai
„…a jó Is­ten iga­zán meg­ál­dott ben­nün­ket”
Pá­pu­a­föld eu­ró­pai szem­mel 2.
¡Buen Camino!
Böj­ti re­mé­nyek
Prőh­le Ger­gely: kö­tet ké­szül az evan­gé­li­kus egy­ház­ról és az ügy­nök­kér­dés­ről
A Tor­das–Gyú­rói Evan­gé­li­kus Egy­ház­köz­ség