Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 09
- Felfedezhető felfedezők
Kultúrkörök
KIRÁNDULÓ GYÜLEKEZETEK FIGYELMÉBE
Hozzászólás a cikkhez
Felfedezhető felfedezők
Látogatás a Magyar Földrajzi Múzeumban
Egy ugrásnál ugyan egy kicsit távolabbi, de nincs messze Budapesttől Érd. Rövid autózással, buszozással vagy vonatozással elérhető a hatalmasra terjeszkedett, mindössze néhány éves városi múltra visszatekintő, Pest megyei település.
A buszpályaudvart is magába foglaló városközpont szomszédságában található Magyar Földrajzi Múzeum az országban egyedülálló gyűjtemény birtokosa. Az intézmény célja a magyar utazók, földrajzi felfedezők, geográfusok méltó körülmények között történő bemutatása, munkájuk megismertetése.
Tetszetős, volt főúri kúria ad otthont a Balázs Dénes – egykori érdi lakos és lokálpatrióta, világhírű geográfus – által 1983-ban alapított múzeumnak és a gyűjteménynek. Az intézmény nagyobbik termében Julianus baráttól Kőrösi Csoma Sándoron, Teleki Pálon, Xantus Jánoson, Germanus Gyulán és Kittenberger Kálmánon át Farkas Bertalanig – hogy csak néhányat idézzünk a legismertebbek közül – terjed az impozáns gyűjtemény, amely mintegy hatvan híres vagy kevésbé ismert kalandvágyó tudóst mutat be.
A tárgyak külön világba varázsolják az érdeklődőket. Részesei lehetünk lappföldi, afrikai, ázsiai utazásaiknak, megnézhetünk néhányat hazamentett becses tárgyaikból. Nyomon követhetjük útjaikat, megismerhetjük életrajzukat, és a rövid tudományos értékelés révén képet alkothatunk az olykor heroikus küzdelmet vívó emberekről. Akik példát mutattak haza- és tudományszeretetből, alázatból, szorgalomból, kitartásból, de egyszersmind elszántságból és sokszor hitből is. Hiszen valamennyien, akik fagyos tájakon vagy forró sivatagban, apró emberek között vagy trópusi esőerdőben jártak, a hazájukat, kultúrájukat, meggyőződésüket képviselték. Minden körülmények között vállalták, megvallották magyarságukat, elvitték jó hírünket a világ legeldugottabb zugaiba is.
A másik épületszárnyban a Kárpát-medence tudományos kutatóit mutatják be. Megismerkedhetünk többek között idősebb Lóczy Lajosnak, a zseniális geológusnak a hagyatékával, Cholnoky Jenővel, a természettudóssal és Kessler Huberttel, a nemrég elhunyt nemzetközi hírű hidrológus barlangkutatóval. Néhány eszköz révén betekinthetünk a térképkészítés rejtelmeibe, és képet kaphatunk a múzeum tágabb környezetének geológiai, földrajzi sajátosságairól. Mindezt világosan, egyszerűen, közérthetően.
A sok név, információ után jólesik a múzeum parkosított udvarán tett séta, ahol a termekben megismert személyiségek szobrai, portréi sorakoznak.
Remek, látogatóbarát nyitva tartással – hétfő kivételével a hét minden napján tíz és tizennyolc óra között – várja az érdeklődőket a földrajzi múzeum. A belépő ára is „emberbarát” (nyolcszáz forint), így az intézmény különösen alkalmas lehet egy hétvégi családi, netán gyülekezeti kirándulás célpontjának.
Minden korosztály találhat az érdeklődésére számot tartó látnivalót, különösen ajánlható azonban a múzeum a fiatalabbaknak, földrajzot, történelmet tanulóknak. Számukra megelevenedhetnek a tankönyvek lapjai, arról a semmihez sem mérhető értékről nem is beszélve, hogy magyarságtudatukat, hazafiságukat segít éleszteni, ápolni ez a valóban szépen kivitelezett, színvonalas kiállítás.
Magyar Földrajzi Múzeum, 2030 Érd, Budai út 4. Felvilágosítással a 23/363-036-os telefonszámon szolgálnak. Honlap: http://www.foldrajzimuzeum.hu.
Gyarmati Gábor
::Nyomtatható változat::
|