Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 09
- Boldogtalan zseni a keresztúton
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Boldogtalan zseni a keresztúton
Szalay Lajos (1909–1995)
„Ha két grafikus neve marad fenn az utókornak a 20. századból, a másik az enyém, ha csak egy, az Szalay Lajosé.” (Pablo Picasso)
Szalay Lajos születésének századik évfordulója ünnepi pillanatokban részelteti a magyar képzőművészet egyik legnagyobb mesterének életművére méltán kíváncsi nagyközönséget. Még ott látható tucatnyi rajza az Országos Széchényi Könyvtár folyosóinak falain, a 2008 novemberében nyílott Biblia Sacra kiállítás ihletett, modern alkotásai között. Ragyognak a fekete tussal megjelenített isteni teremtmények, a bibliai emberalakok és állatfigurák, Szalay tollvonásai nyomán megannyi lenyűgöző kreatúra. 2008 végén pedig szintén a Várban a Koller Galéria tisztelgett a Szalay Lajos centenáriumi év valóságos nyitányaként az Istenek, szentek, mártírok című kiállítással.
A művész életének csaknem felét hazájától távol – 1930–31-ben, majd 1946–48 között Párizsban, 1948–60 között Argentínában, 1960–88 között pedig az Egyesült Államokban – töltötte. Nemzedékeknek kellett volna zsenialitása köpenyéből előbújnia, ehelyett az emigráció elzárta őt a lehetséges magyar tanítványoktól. Csaknem nyolcvanévesen tért végleg haza feleségével együtt, Miskolcot választva lakhelyül.
Köztudott, hogy nem jött üres kézzel: négyszázötven rajzát ajándékozta a magyar államnak, gazdagítva jó néhány múzeumot és különféle gyűjteményeket. 1992-ben Kossuth-díjat kapott, 1994-ben díszdoktorrá avatta az egykori alma mater, a mai Magyar Képzőművészeti Egyetem. Kisebb-nagyobb tanulmányokon, interjúkon kívül se életében, se holta után nem született még e nagy ívű pályának rég kijáró, a máig föltáratlan kincseket rejtő hagyatékról nagymonográfia, s művészettörténész-süvölvények körében még ma sem divatos szakdolgozati téma…
Pedig ideje lenne lassan eloszlatni az „értetlenség faji átkát”, melyről vigasztalanul és okkal ejt szót a mindenkor felelősséggel, tollforgatóinkat nyelvi igényességével, bölcs gondolataival ingerlő, de sajnos kevésbé inspiráló hívő ember, az alkotó Szalay Lajos. Bízvást örömére, kései megelégedésére szolgált volna, ha látja a Kogart Ház januári kiállításmegnyitóján az átszellemült huszonéveseket és harmincasokat az álmélkodó idősebbek seregletében.
Szalay Lajos bár haláláig tartalmi és formai akcentusok nélkül beszélte anyanyelvét, olyan nyelvet választott, amelyet a világ minden táján értenek: a vonal, a rajz nyelvét.
A rajz minden képzőművészet alapja. Pusztán a vonallal mennyi mindent elmondhat a művész! Beszélhet érzelmekről, indulatokról, történetekről, azok reális és szimbolikus vonatkozásairól. Láttathat teret, távlatot – megszaporíthatja a dimenziókat. A büszkén, rangként viselt paraszti származás, a genetikailag magában hordozott igazság és a mély hit érhető tetten Szalay rajzaiban. Lírai önvallomások és drámai önmeghatározások jelennek meg feszes kompozícióiban – legyenek bár mitológiai, bibliai témájúak, vagy meséljenek a nagyapa istállójáról vagy a klasszikus szerelemről.
Egyvalami azonban szinte teljesen hiányzik grafikáiról: az önfeledt mosoly. Ő maga sem volt felszabadult lelkű ember, Juhász Ferenc szerint „boldogtalan zseni”. Nyolcvanéves korában egy interjúban arról beszélt, hogy a magyarból hiányzik a klasszikus rajzoláshoz szükséges boldogság. „A magyar nem lehet boldog, mert saját erkölcsi és szellemi rangjának vágányáról egy szerencsétlenség kisiklatta” – mondta a művész 1989-ben.
Rajzolási módszere – ahogy ő nevezi, a „ragozó rajzolás” – lenyűgöző. A vonal csak néhány pillanatig marad pusztán – érthetetlenül és értelmezhetetlenül – vonal. A melléhúzott második, harmadik, a következő már továbbgondolja, alakítja, értelmezi, ragozza – helyet jelöl ki, és értelmet ad neki a testben, a kompozícióban, a távlatban.
Műveit szemlélve nem szabadulhatunk Juhász Ferenc szavaitól: „Szalay Lajosból úgy nőtt ki a zsenialitás, mint égitestünk anyagaiból a fű, a földből, a kőrepedésekből, a sziklahasadékok szikárnak tetsző, de cserepes oldalán, dombon, mezőn, réten, mindenütt. Ismerik-e a fűszálat? A vékony, eres, zöld késpengéhez hasonlót vagy a zöld lábszárcsont-keményet, a csont-törzsön a bütykökkel, csomókkal, tetején az aranyzöld tűhattyú halcsontváz-rázkódás kalásszal. Ha ismerik: tudják, micsoda erő van, roppant hit-tudat és még-roppantabb győzelem-tudat van egy zöld fűszálban. Ilyen győzelem-mámor és elmúlás-mámor volt Szalay Lajos. A mindig megfeszítésre-váró és mindig keresztet-hurcoló győztes lángelme, szegény! (…) Boldogtalan zseni a keresztúton.”
Az emlékév folyamatosan hozza elénk a további ünnepi eseményeket: február 26-án, Szalay Lajos születésének századik évfordulóján nyit Szalay-kiállítást a Jászi Galéria. Március 24-től a Petőfi Irodalmi Múzeumban főként illusztrációi láthatók. Miskolc, ahol a művész – a város díszpolgára – 1995. április 1-jén elhunyt, szintén a Mester emléke előtt tiszteleg a Szalay Lajos és nemzedéktársai, 1930–1950 című tárlattal.
Szalay Lajos grafikusművész gyűjteményes kiállítása március 25-éig hétfőtől péntekig 10 és 16 óra között, szombaton és vasárnap pedig 10 és 20 óra között tekinthető meg a Kogart Házban (1062 Budapest, Andrássy út 112.).
Márton Gyöngyvér – Zászkaliczky Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|