Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 09
- Arccal a feltámadás ünnepe felé
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Arccal a feltámadás ünnepe felé
Előbb még a böjt fontos időszaka és a nagyhét drámája jön, de azért már arccal a feltámadás ünnepe felé kell fordulnunk. Majdcsak elbúcsúzik tőlünk a tél, és a természet moccanásából is sejteni kezdjük a legnagyobb titkot, a feltámadás, az újraéledés csodálatos titkát. De azért is, mert a názáreti Jézus legkedvesebb apostola a Lélek által így szólalt meg: „…Isten örök életet adott nekünk, és ez az élet az ő Fiában van.” (1Jn 5,11)
Rövid, tömör, de az egyik legtartalmasabb mondat a Szentírásban. Életről, méghozzá örök életről beszél az ige. Felülmúlhatatlan titok ilyen jelzős szerkezetben. Mert jelző nélkül sem fejthető meg az élet titka, mennyivel inkább titok így jelzősen, hogy „örök” élet…! Jelző nélkül könnyedén kimondjuk, hogy „élet”, és rácsodálkozunk létére, létünkre, ha filozofikus hangulatban vagyunk. Látjuk az élet jelenségeit, de nem ismerjük a titkát.
Nemcsak általánosságban kell az életről beszélni, hanem van egy még nagyobb titok: ez az élet nemcsak él mint fű vagy fa vagy bogár, madár – hanem ez az élet emberi személlyé, egyénné válik. Ez még sokkal nagyobb titok. Igaz, a kiindulás is titok – mi az élet? –, de az igazi, fantáziát lenyűgöző, áhítatos csodálkozásra indító titok a személyessé váló élet.
A csodálkozást folytathatjuk tovább, mert nemcsak úgy általánosságban válik személyessé az élet, hanem érző és gondolkodó, megszólaló, beszélő élet lesz. S arca lesz. Ez még grandiózusabb titok, és egy olyan spirituális, szellemi folyamat bontakozik ki itt, hogy tilos puszta matériáról, önszerveződő anyagról beszélni – mert aki lát, azt a látása elvezeti Istenig. Egy csodafolyamat a gondolkodó és érző élet, amelynek arca van, tekintete, mosolya. S egyszer csak ennek is be kell fejeződnie.
Ott állunk olykor nagy bánattal a temetőben, és ha érzékeltünk valamit az élettitok grandiozitásából, nagyszerűségéből, akkor nem beszélhetünk felelőtlenül puszta megsemmisülésről, semmivé válásról, mert nem az anyagot ítéljük el, hanem valakinek az arcát, tekintetét törjük össze lelki vakon. Azért, hogy szeretteink arcát ne törjük össze a halál látszatával, forduljunk arccal a feltámadás isteni tette felé, sőt a Feltámadott felé! Igaz, előbb kell a böjti időszak, és át kell élni a nagyhét drámáját. Nagypéntek nélkül nincs a feltámadás ünnepe.
Fontos a böjt kérdésének tartalmi tisztázása is, még ha csak pár sorban szólunk is róla. A böjt olyan önkritikus időszak, amikor a szent ige fényében vizsgálat tárgyává tesszük saját magunkat, hétköznapi valóságunkat, családi, társadalmi szerepünk megélésének minőségét, és tesszük ezt Isten színe előtt. A magunkba szállás ideje ez, amikor nem a saját sebeinket kell számlálgatnunk, hanem az általunk ütött sebeket felmérnünk és – ha lehetséges – gyógyítgatnunk. Mások sebeinek gyógyítása által gyógyulhatunk Isten segítségével. Mégsem pusztán rólunk szól az önvizsgálat, hanem szeretteinkről, barátainkról, ismerőseinkről, sőt ellenségeinkről is. Ezért sem magánügy a vallás, a hit.
A jól kihasznált böjti időszak önvizsgálata után alázatosan el kell indulni a nagyhét drámai stációján: lélekben kövessük Jézust a keresztúton! Tudva azt, hogy Isten Báránya értünk vállalta ezt az utat. A kálvária útja azért a legnehezebb, mert az ártatlan Jézusnak, Isten bűntelen Fiának minden idők összes emberének a bűnét magára kellett vállalnia az isteni ítélet igazsága és a mennyei atyai szív szeretete feszültségének meg- és feloldására.
Egyszerűen szólva: Jézus értünk vállalta a kálváriát, korbácsot, töviskoronát, gúnyt, vitte a keresztet, fogadta el a szögeket, az ecetet. Mindezt azért, hogy a szívünket szólítsa meg páratlan és áldozatkész szeretetével. Ha még nem halott a szívünk, egészen biztosan reagál erre a hatalmas szeretetre. Vagy megvan a veszedelme, hogy lelki nagyothallókká lettünk?
Szomorú tény: még Jézus sem tudott mindenkit megtéríteni. Valaki azt írta egyszer: meglepőnek tartja, hogy Jézus nem tudta megtéríteni a farizeusokat. Vagyis az önmagukkal elégedetteket, és akik önnön sorsuk szűk határain nem láttak túl.
Újra János apostolra hivatkozunk: Isten örök életet adott nekünk. Vajon miért? Ez nagyon titokzatos kérdés! Atyai szíve így döntött. S az is megrendítő döntése, hogy ez az örök élet az ő Fiában van!
Tehát arccal a feltámadás ünnepe felé, hogy megérkezzünk majd az örök otthonunkba. Ám ne felejtsük a böjti időszak gyógyító hatását és a nagyhét drámai útját! A keresztfa titka tündököl, a Feltámadott pedig így szól: „Békesség néktek!”
Ribár János
::Nyomtatható változat::
|