Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 09
- Derűs beszélgetés
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Derűs beszélgetés
Ritka könyvbemutatóra került sor február 19-én a budapesti Pilinszky János irodalmi kávéházban. Sajátos helyzet ugyanis, ha egy bemutatásra váró mű már alig kapható. Döbrentey Ildikó Beszélgetek az Úrral című imakönyvével pedig bizony ez történt. A kitűzött, hivatalos bemutató idejére a még karácsony előtt megjelentetett példányokat szinte mind elkapkodták. A Pilinszky kávéházban azonban mégsem a „sikerkönyv” szerzőjét, a jól ismert meseírót ünnepelte a népes közönség. Az imádságok méltatása, a gyermekien egyszerű, mégis művészi nyelven megszólaló imarészletek mind túlmutattak a földi dimenziókon. A hallgatóság figyelmét arra a Szentlélek Istenre irányították, aki szól és megszólít Döbrentey Ildikó Istennel folytatott beszélgetésein keresztül.
– A könyvbemutató estéjén mindannyian azzal szembesültünk, hogy az Úristen nagyon változatos módon munkálkodik. Ha kell, egy meseírót használ fel arra, hogy segítse, intenzívebbé tegye imaéletünket. Ildikó, Ön már tíz esztendeje Istentől kapott küldetésének tekinti az imádkozást. Hogyan ismerte fel, hogy ez lesz a szolgálata?
– A körülmények egybeeséséből. Előtte vettem részt a katolikus megújulási mozgalom által szervezett, Katona István atya által vezetett Szentlélek szemináriumon. A tanfolyam végeztével kaptam bátorítást, sőt küldést arra, hogy éljek a prófétai karizmámmal. Telve voltam ugyan tettvággyal, mégsem tudtam elképzelni, hogyan végezhetném ezt a szolgálatot. Éppen ekkor keresett meg fiatal plébánosunk itt Héregen. Bár már harminc éve fűzött kedves kapcsolat ehhez a faluhoz, de éppen ekkoriban döntöttük el, hogy itt fogunk élni. Zoltán atya megszólított azzal, hogy bibliaórát kellene szervezni.
Én hozzáláttam, ám az elején bizony kevesen jöttek el. Ekkor kezdtem el imádkozni. Ahogyan a könyv előszavában is írtam róla, a Deák téri templomban, ahová evangélikus férjemmel, Levente Péterrel eljártam, gyakran hallottam idősebb Hafenscher Károly könyörgéseit. Tőle tanultam meg, hogyan lehet szabadon, saját szavainkkal imádkozni. Azt azonban szintén csak ekkoriban tudtam meg, hogy a katolikus misében is helyük van az ilyen könyörgéseknek. Talán itt Magyarországon egyedül mi, héregiek élünk a lehetőséggel, hogy az áldozás utáni részben, a csendes imádságra kijelölt helyen saját gondolatainkat tárjuk szabadon az Úr elé.
– Többes számban fogalmaz, pedig a könyv címében egyes szám szerepel, „beszélget” az Úrral…
– Pedig ezek az imádságok a közösségünk rezonanciái. Azt fogalmazom meg gyakran, ami a falunkat, az ott élő katolikus, református híveket foglalkoztatja. Héregen valóban megéljük az ökumenét. Tiszteljük egymás felekezetét, szeretjük egymásban az Úr gazdagságát. Gondunkká tesszük mások gondját, Isten elé visszük örömeinket, közös ünnepeinket. Ezért is mondták sokan, amikor kézbe vették a könyvemet, hogy olyan hatással volt rájuk, mintha ők maguk imádkoztak volna.
– Úgy beszél Héregről, mintha ott csupa jó szándékú, kicsinyességtől, irigységtől mentes ember élne…
– A mi falunk is olyan, mint bármely más közösség. Nem mentes a hibáktól. A héregiek is szeretik kibeszélni egymást. Ám a szükségben megszűnik a kicsinyes viselkedés. Ahol baj van, ahol valamiben hiányt szenvednek, fél órán belül odasereglik a szomszédság, hogy segítsen.
Azt tartom a legfőbb feladatunknak, hogy egymást segítsük. Erre születtünk. Manapság, úgy tűnik, uralkodóvá vált az önzés, ezért kell még kitartóbban könyörögnünk nemzetünkért, az itt élő emberekért és különösen is gyermekeinkért. Az imának van ereje ahhoz, hogy az ellentétek hullámai elsimuljanak, hogy odafigyeljenek egymásra az emberek, felelősséget érezzenek egymás iránt.
– Imádságai a mások terhének hordozásán túl felszabadult derűt sugároznak. Szíve csordultig van hálával. Az imakönyv utolsó lapján pedig olvasható egy Önnel korábban készített interjú. Ott esik szó arról, hogy a családnak milyen tragédiát kellett elhordoznia: két fiúgyermek halálát. Bizonyára nem csupán ezek a próbák adattak a házaspárnak, de talán e két veszteség feldolgozása volt a legnehezebb. Akaratlanul is kikívánkozik a kérdés: ennyi szenvedés után hogyan lehet valakiben ennyi életöröm – és főleg Isten iránti hála?
– Az Úristen mozaikdarabokat küld, amelyekből lassan összeáll a terveibe illő kép. Ilyen módon rakta össze a küldetésemet, életem alakulásával értette meg velem, milyen feladatokat szán nekem. Így adott barátokat is mellém. Őrangyalokat, akik éppen akkor léptek be az életünkbe, amikor szükségünk volt rájuk. Ilyen „búvópatak-barátság” a miénk Deme Tamással és feleségével; őket ifjúságunk óta ismerem, és a nevüket a könyvemben is említem. Ott voltak Marci fiunk temetésén is 1983-ban. A gyászszertartásból szinte semmire sem emlékszem. Lefoglalt a bánatom. Egy kép azonban elevenen bennem maradt. Amikor már elmentek az emberek a sír mellől, Tamás még ott maradt. Velem szemben állt, és rám mosolygott. Tekintetében látszott az együttérzés, a fájdalom, de – nem felejtem el soha – biztatóan mosolygott! Kimondhatatlan erőt adott ezzel. Isten irgalmas szeretetéhez emelt.
De már korábban megtanultam, hogy imádkozni nemcsak szavakkal lehet. Tréfásan szoktam mondani, hogy én a hat másik unokával együtt „nagyanya óvodájába jártam”. Sokszor jut eszembe az ő példája, ha fáradt vagyok, ha nem találok szavakat érzéseim kifejezésére. Nagyanya mindig dúdolt, és mindig mosolygott. Nem volt ingerült vagy gondterhelt, a hangját sem emelte fel soha, pedig sok feladata volt. Még a misére sem jutott el minden vasárnap, mert rámaradt a család rendezése. Gyönyörűen, békességben, derűvel végezte a dolgait, mosolygott, szünet nélkül dúdolt, s közben templommá lett az otthona. Ő az Úr jelenlétében élt. Tőle tanultam meg, hogy a lelkünk néha olyan magasságokban szárnyalhat a Krisztussal való közösségben, hogy szavakkal kár lenne lerántanunk a földre.
– Imádságoskönyvével Ildikó most mégis az Úrral való felszabadult beszélgetésre invitál…
– Az évtizedek során családtagokban, barátokban annyiszor nyújtott támaszt nekem az Úr, most – imádságaimmal – hiszem, engem küld segítségül másoknak.
B. Pintér Márta
::Nyomtatható változat::
|